GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
gospodarka

Skiba: Rolą polityki fiskalnej jest wspierać równowagę makroekonomiczną polskiej gospodarki

20 września 2019, 10:28 / własne

Poprawa ściągalność i wzrost dochodów podatkowych oraz dochodów ze składek na ubezpieczenie społeczne jest najważniejszym źródłem, który w ostatnich latach pozwolił na sfinansowanie nowych wydatków - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w rozmowie z PolishBrief.pl

PolishBrief.pl: W 2018 roku PKB Polski przekroczyło granicę 2 bln PLN. Jaką rolę w osiągnięciu tego poziomu odegrała polityka fiskalna?

Leszek Skiba: Teoria wzrostu gospodarczego wskazuje zarówno na rolę nakładów kapitałowych, jak i innowacji jako ważnych źródeł wzrostu PKB. Polityka fiskalna zawsze pełni funkcję antycykliczną, wspierającą wzrost gospodarczy w warunkach wahania koniunktury. Z tego powodu rola polityki fiskalnej jest pozytywna w ostatnich latach. Wspierała i dalej wspiera równowagę makroekonomiczną polskiej gospodarki i jednocześnie oddziałuje pozytywnie na nastroje przedsiębiorców. W efekcie tego, dynamika inwestycji prywatnych jest silna, a nakłady na innowacje firm rosną.

Wzrost PKB był wysoki i przekroczył 5% w ujęciu r/r. Czy energiczna stymulacja gospodarki była jednym z celów, jakie zamierzano osiągnąć, zwiększając wydatki socjalne?

Celem Nowej Piątki PiS jest z jednej strony ograniczenie klina podatkowego poprzez likwidację PIT dla osób do 26 roku życia i obniżenie opodatkowania PIT z 18% do 17% oraz powiększenie kosztów uzyskania przychodu. Z drugiej strony zaspokojenie ważnych oczekiwań społecznych związanych z 13. emeryturą oraz 500 zł na pierwsze dziecko. Programy te niewątpliwie przyczynią się do zmniejszenia nierówności społecznych, zwiększą nakłady w kapitał ludzki, zwiększą aktywność zawodową, co w efekcie będzie ważnym mechanizmem stymulującym gospodarkę.

Wprowadzone w ciągu ostatnich 4 lat pakiety socjalne są niezwykle kosztowne. Samo świadczenie wychowawcze, popularnie nazywane 500+, po ostatnich zmianach będzie kosztować już ponad 40 mld PLN rocznie. Jak Ministerstwu Finansów udało się zabezpieczyć tak ogromne środki?

Poprawa ściągalność i wzrost dochodów podatkowych oraz dochodów ze składek na ubezpieczenie społeczne jest najważniejszym źródłem, który w ostatnich latach pozwolił na sfinansowanie nowych wydatków. W Ministerstwie Finansów przez ostatnie lata zaproponowaliśmy wiele rozwiązań uszczelniających, które pozwoliły wyeliminować oszustwa podatkowe. Trzeba tu podkreślić rolę Krajowej Administracji Skarbowej. Bez reformy służb skarbowych z całą pewnością nie udałoby się aż tak wyraźnie zwiększyć wpływów podatkowych.

Rekordowe wpływy budżetowe to po części zasługa bardzo dobrej koniunktury. Wiele sygnałów wskazuje jednak, że niebawem nastąpi globalne spowolnienie. Jeżeli rzeczywiście do niego dojdzie, to czy będzie ono dla nas groźne?

Dla oceny stanu finansów publicznych istotne jest nie tylko to jaki jest deficyt nominalny, lecz przede wszystkim to, jaki jest deficyt strukturalny. W Polsce deficyt ten zbliżony jest to poziomu uznawanego przez Komisję Europejską za optymalny (poziom -1% PKB, choć są też analizy rekomendujące -1,5% PKB). W sytuacji spowolnienia globalnej gospodarki, deficyt w Polsce w naturalny sposób wzrośnie. Zadziała antycyklicznie polityka fiskalna. Nie jest to więc dla nas groźne.

Niedawno rząd zwolnił z PIT osoby młode. Czy Ministerstwo Finansów planuje kolejne inicjatywy mające na celu zmniejszenie płaconych przez Polaków danin?

Polityka podatkowa podlega stałym analizom, lecz nie są przygotowane rekomendacje, by dokonywać głębokich zmian. Trzeba jednak przypomnieć, że przygotowany w MF  projekt ustawy zakłada obniżenie od października podatku PIT z 18 do 17 proc. Ta zmiana będzie dotyczyć w zasadzie każdego z nas, a przepisy te są obecnie w trakcie prac parlamentarnych. Ponadto na niektóre grupy produktów zmniejszy się stawka VAT. Jeszcze w tym roku będzie to dotyczyć elektronicznych publikacji, a od kwietnia 2020 także m.in. pieczywa, pieluszek, fotelików samochodowych dla dzieci, żywności dla niemowląt czy artykułów higienicznych dla kobiet.

zdj. Ministerstwo Finansów

Justyna Moskwik
Justyna Moskwik

Specjalista w zakresie bankowości i finansów. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ukończyła równiez studia podyplomowe z zakresu rynków finansowych. Certyfikowany członek Chartered Institute for Securities and Investment (CISI, nr 692061).

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ