GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
gospodarka

Dietl: Olbrzymim sukcesem jest cały okres działalności warszawskiej giełdy

20 września 2019, 16:09 / Własne, zdjęcie: GPW

Działamy aktywnie, aby Warszawa osiągnęła pozycję centrum (hubu) dla rozwoju i finansowania młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw z całego regionu [Europy Środkowej i Wschodniej - przyp. red.]. - mówi Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w rozmowie z Polish Brief

Polish Brief: Jak Pan oceni dwa lata swojej prezesury? Co udało się osiągnąć? Co uważa Pan za sukcesy, a co można było zrobić lepiej?

Marek Dietl: Na pewno olbrzymim sukcesem jest cały okres działalności warszawskiej giełdy, czyli ponad 28 lat, w trakcie których udało nam się uzyskać status rynku rozwiniętego wg. FTSE Russell. Uzyskaliśmy ten status w zeszłym roku. Warto podkreślić, że analogiczny proces zajął Korei Południowej 55 lat. Przechodząc z Rady Giełdy, w której kierowałem komitetem strategii, do Zarządu, postawiłem sobie dwa cele: zwiększenie wartości tworzonej dla klientów w naszych dotychczasowych produktach oraz wykorzystanie kluczowych kompetencji Grupy GPW w nowych obszarach biznesowych. W realizacji pierwszego celu jesteśmy dość zaawansowani – wprowadziliśmy szereg nowych indeksów i instrumentów pochodnych. Pojawili się nowi emitenci ETF-ów i produktów strukturyzowanych. Zmieniony jest też model działania naszego segmentu towarowego. Oczywiście tworzenie wartości dla klienta to proces – cały czas szukamy sposobów zwiększenia zadowolenia.

Kolejnymi ważnymi wydarzeniami będą rozwiązania oparte o współpracę z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych: e-voting i platforma do pożyczania papierów wartościowych. Widoczne efekty realizacji drugiego celu pojawiają się stopniowo. Planujemy uruchomić giełdę produktów rolnych oraz cyfrowych aktywów. W przyszłym roku pojawią się też pierwsze produkty technologiczne. Pozyskaliśmy prawie 50 mln PLN na różne rozwiązania innowacyjne. Chcemy stać się eksporterem technologii. Docelowo 10% naszych przychodów będzie pochodzić ze sprzedaży produktów informatycznych.

Strategia GPW na lata 2020-2022 zakłada, między innymi, przychody na poziomie 470 mln PLN, EBITDA w wysokości 250 mln PLN oraz 19 procentowy ROE. W jaki sposób giełda zamierza zrealizować tak ambitne cele?

GPW dokonała przeglądu celów finansowych w ramach Strategii #GPW2022 w marcu tego roku. Zakładamy, że w roku 2022, nominalna wartość przychodów GK GPW wyniesie 470 mln zł, przy 250 mln zł EBITDA. Zakładamy także, że za cztery lata wskaźnik ROE wyniesie 19 proc., a C/I po 2022 r. wyniesie poniżej 50 proc. Zdecydowaliśmy o uaktualnieniu naszych założeń strategicznych w pespektywie najbliższych czterech lat przy jednoczesnym utrzymaniu kilkunastu kluczowych inicjatyw strategicznych, tj. GPW Growth, Systemu Pożyczek Papierów Wartościowych, GPW Private Market, GPW Ventures czy Platformy Żywnościowej (rynku rolnego). Warto też wspomnieć, że choć w naszych planach postawiliśmy na dynamiczny rozwój Grupy, co wiąże się z większymi nakładami inwestycyjnymi, to z roku na rok planujemy wypłacać większą dywidendę. Liczymy na to, że realizacja inicjatyw strategicznych pozwoli GK GPW umocnić pozycję rynkową i zróżnicować źródła przychodów grupy w najbliższych latach, dzięki czemu zrealizujemy nakreślone powyżej cele.

Kolejny temat to ekspansja w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. Pozycja Polski na światowym rynku finansowym wzmacnia się, a Indeks WIG CEE od 2015r. notuje ciągły wzrost. Czy Polska staje się finansowym hubem dla tego regionu? 

To jeden z głównych celów nakreślonych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Chcemy pozyskiwać licznych emitentów i inwestorów z zagranicy, w tym przede wszystkim z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Działamy aktywnie, aby Warszawa osiągnęła pozycję centrum (hubu) dla rozwoju i finansowania młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw z całego regionu. Tworząc międzynarodowe centrum kapitałowe i stając się „hubem” regionalnym, wypełniamy zarówno nasz cel misyjny, jak i biznesowy.

Trzeba pamiętać, że obecnie nasza gospodarka jest finansowana głównie przez banki. Rola rynku kapitałowego powinna ulec wzmocnieniu, szczególnie w kwestii wspierania firm innowacyjnych. Mogą one znacznie łatwiej niż w banku pozyskać kapitał właśnie na warszawskim parkiecie. Dzięki wsparciu pozyskanemu z finansowania giełdowego, rosną szanse na stworzenie w naszym kraju i regionie firm globalnych, których produkty staną się wizytówką Polski (albo i całej Europy Środkowo-Wschodniej) w świecie. Największe szanse na to mają właśnie spółki innowacyjne, dlatego też z myślą o nich inicjujemy nowe projekty giełdowe.

Wszyscy słyszeliśmy o gwiazdach GPW, takich jak PKO czy Orlen, ale czy na Giełdzie notowani są jacyś tajemniczy mistrzowie, czyli firmy, które, choć szerzej nieznane, dominują w swoich branżach? Jak GPW planuje walczyć o takie przedsiębiorstwa? Może to w nich należy upatrywać przewagi konkurencyjnej nad innymi giełdami?

Na GPW notowani są „Tajemniczy Mistrzowie” w rozumieniu profesora Simona – chodzi o firmy, które nie są największe, nie okupują pierwszych stron gazet ekonomicznych, ale odnoszą duże sukcesy w swoich branżach.  Jednak większość z około 50 polskich „Tajemniczych Mistrzów” nie jest (jeszcze) spółkami publicznymi. Tego typu przedsiębiorstwa na całym świecie z dużą ostrożnością podchodzą do przekształceń kapitałowych, w tym do debiutów na rynku publicznym. Dziesięć lat temu koordynowałem badanie „Tajemniczych Mistrzów” w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Zidentyfikowaliśmy ponad 220 takich firm. Z tej grupy najbardziej otwarte na pozyskanie kapitału z rynku publicznego były przedsiębiorstwa polskie.

Niedawno zaprezentowany został nowy indeks WIG ESG, który uwzględnia w wycenie akcji największych spółek giełdowych ich zaangażowanie środowiskowe, społeczne oraz ład korporacyjny. Co GPW chce osiągnąć, wprowadzając taki indeks? Czym różni się on od wcześniejszych inicjatyw takich jak WIG Respect?

Wprowadziliśmy ten indeks ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek społecznie odpowiedzialnego inwestowania. Pierwsza odsłona indeksu WIG-ESG ma przede wszystkim zwrócić uwagę spółek i potencjalnych inwestorów na kryteria ESG (Environment, Social, Governance) w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Zakładamy, że w kolejnych latach, elementy środowiskowe, społeczne oraz kodeks dobrych praktyk będą miały coraz większy wpływ zarówno na wagi poszczególnych uczestników w indeksie, jak i na sam jego skład. GPW od lat promuje wśród notowanych spółek najwyższe standardy w obszarach ESG. Dotychczas publikowaliśmy RESPECT Index, który przez 10 lat funkcjonowania spełnił swoje założenia edukacyjne, teraz wchodzimy na jeszcze wyższy poziom.

Na początku 2018 roku aktywa funduszy inwestujących zgodnie z kryteriami odpowiedzialności społecznej (SRI – Socially Responsible Investing) na całym świecie wynosiły 30,7 bn USD, co oznacza wzrost o 34% w stosunku do danych z 2016 roku (według danych GSIA). Dane te potwierdzają, że zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i indywidualni przywiązują coraz większe znaczenie do kwestii odpowiedzialnego inwestowania.

Marek  Lachowicz
Marek Lachowicz

Główny analityk Instytutu Jagiellońskiego, redaktor naczelny PolishBrief https://mareklachowicz.com

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ