GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
gospodarka

Ekonomiczna mapa Polski [WYKRES INTERAKTYWNY]

23 września 2019, 23:00 / Opracowanie własne. Dane: GUS. Wykorzystano pakiety: shiny, tmap, shinyWidgets w języku R

Różnice regionalne. Wie o nich każdy, kto choć raz zdecydował się opuścić granice rodzinnej miejscowości i udać się w inny rejon kraju. Ile jednak wynoszą dokładnie? Dzięki danym Głównego Urzędu Statystycznego, Polish Brief stworzył interaktywną mapę Polski różnic regionalnych. Możecie na niej Państwo wyświetlić wartość zagregowanego wskaźnika w jednym z sześciu kluczowych dla gospodarki obszarów i zobaczyć, jak prezentuje się dane województwo na tle reszty kraju. Zainteresowani mogą także zbadać wartości surowych zmiennych makreokonomicznych wpływających na ww. wskaźniki (wystarczy wybrać z listy, odczekać chwilkę i kliknąć na województwo).

Indeksy powstały dla następujących obszarów:

  • rynku pracy;
  • świadczeń społecznych;
  • ochrony zdrowia;
  • kultury i sportu;
  • cen;
  • inwestycji.

Surowe dane najpierw sprowadzono do postaci per capita tam, gdzie było to niezbędne. Zmienne następnie pogrupowano w obszary i obliczono indeksy poprzez wyciągniecie z nich średnich geometrycznych i znormalizowaniu wyników do skali 1-100, zgodnie z metodyką OECD. W przypadku indeksu cen zastosowano odwrócenie, tak, by największa wartość indeksu przypadała województwu, gdzie nastąpił najmniejszy wzrost cen. 

Zachęcam do eksploracji danych, proszę jednakże o odrobinę wyrozumiałości dla mapy. Pracuje tak szybko, jak może. 

Marek  Lachowicz
Marek Lachowicz

Główny analityk Instytutu Jagiellońskiego, redaktor naczelny PolishBrief https://mareklachowicz.com

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ