GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
gospodarka

Przegląd Tygodnia - Gospodarka #1

26 września 2019, 23:13 / Opracowanie własne. Zdjęcie: pixabay

W naszym nowym opracowaniu, które będzie pojawiać się na naszych łamach cyklicznie, w każdy piątek, przedstawimy Państwu kilka, naszym zdaniem najciekawszych, wydarzeń mijającego tygodnia, mieszczących się w zakresie tematycznym naszego portalu, opatrując je krótkim komentarzem. Zapraszamy do lektury inauguracyjnej edycji. 

1.    Premier Mateusz Morawiecki przedstawił „pakt dla przedsiębiorców”.

Wśród obietnic wymieniane są ulgi w ZUS dla firm o przychodzie do 10 tys. PLN miesięcznie (koszt 1.5 – 2mld PLN), podniesienie progu rozliczenia ryczałtowego (1 mld PLN), rozszerzenie grupy firm objętych 9% CIT oraz miliard PLN na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorczości. 

Komentarz PolishBrief
Sensowność obniżki danin dla najmniejszych firm jest oczywista. Budżet jest jednak silnie napięty, a w oddali majaczy widmo spowolnienia, pytanie więc, czy rządowi wystarczy pieniędzy na realizację wszystkich obietnic.

2.    Niemiecki PMI osiągnął poziom niespotykany od czasów kryzysu finansowego – 49.1pkt. PMI dla usług wyniósł 52.5pkt. natomiast dla przemysłu zaledwie 41.4pkt. 

Komentarz PolishBrief
Wskaźnik PMI nie jest klasyczną zmienną makroekonomiczną, stanowi natomiast miernik aktualnego nastroju wśród przedsiębiorców w danym kraju. Nieco ponad 40 pkt w przemyśle powinno budzić niepokój, zwłaszcza, że w niemieckiej gospodarce przemysł jest bardzo istotny, a polskie firmy są w nim istotnym podwykonawcą. Oczywiście, można argumentować, że PMI już od dawna straszy, a nic się nie dzieje, jednakże ewentualne kłopoty zachodniego sąsiada to problem także dla polskich przedsiębiorców. Ratunek strukturalny, poprzez np. dywersyfikację kierunków eksportu jest bardzo czasochłonny i stanowi raczej zabezpieczenie na przyszłe kryzysy, a doraźny impuls ze strony polityki fiskalnej byłby kosztowny, zwłaszcza, że globalne spowolnienie znacznie ograniczy dochody budżetowe. Zgodnie z teorią cykli ekonomicznych, po latach tłustych zawsze przychodzą chude. Pesymizm niemieckich managerów to jeszcze nie recesja, ale warto wziąć sobie do serca ten sygnał i zacząć przygotowywać się na spowolnienie, które niewątpliwie nadejdzie.

3.    Rada Polityki Pieniężnej pozostawia stopy procentowe bez zmian.

Wynoszą one, przypomnijmy: 1.5% referencyjna, 2.5% lombardowa, 0.5% depozytowa, 1.75% redyskonta weksli. Jak napisano w oficjalnym komunikacie „Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną”.

Komentarz PolishBrief
Chociaż wśród członków RPP pojawiają się głosy, że rozsądna może być obniżka stóp, większość Rady woli poczekać na rozwój sytuacji. Niebawem, TSUE wyda rozstrzygnięcie w sprawie kredytów we frankach, co może spowodować olbrzymie problemy sektora bankowego, które będą oznaczać ograniczenie akcji kredytowej. Posiedzenie RPP odbyło się jeszcze przed atakiem na saudyjskie rafinerie, którego efektem był chwilowy szok cenowy na rynku ropy naftowej. Ostatnie wydarzenia pokazują, że rejon Bliskiego Wschodu staje się coraz bardziej niestabilny. Jeżeli sytuacja eskaluje, oczekiwać należy znacznych podwyżek cen ropy, a co za tym idzie wszystkich produktów ropopochodnych. Zapewne RPP zostawia sobie przestrzeń manewru na nagłe wypadki.

4.    Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisują deklarację o zacieśnieniu współpracy obronnej.

Siły Stanów Zjednoczonych w Polsce zostaną zwiększone o 1000 żołnierzy. Utworzone ma zostać Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA, w Polsce ma także stacjonować eskadra dronów wywiadowczo – rozpoznawczych. Informacje uzyskane w wyniku działalności ww. eskadry USA mają udostępniać Polsce. Ponadto Polska ma przygotować infrastrukturę niezbędną dla obecności pancernej i lotniczej brygady bojowej. Ponadto, prezydent USA zadeklarował rychłe zniesienie wiz dla Polaków.  

Komentarz PolishBrief
Po raz pierwszy odsetek odrzuconych podań o amerykańską wizę spadł poniżej progu 3%, wymaganego by zostać zaproszonym do programu ruchu bezwizowego. Obietnice oficjeli USA zaczynają więc nabierać realnego charakteru. Deklaracja o zacieśnieniu współpracy wojskowej jest kontynuacją strategii bliskiego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Istotny jest w niej punkt o obecności dronów wywiadowczych, z których informacje mają być Polsce udostępniane. Na pewno będą one źródłem ciekawych danych dla polskiego wywiadu. 
 

Marek  Lachowicz
Marek Lachowicz

Główny analityk Instytutu Jagiellońskiego, redaktor naczelny PolishBrief https://mareklachowicz.com

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ