GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Wyrok TSUE ws. frankowiczów - komentarz redakcji

3 października 2019, 11:48 / Opinia redakcji. Zdjęcie - pixabay
Wyrok TSUE ws. frankowiczów - komentarz redakcji

Trybunał swoją decyzją nie zaskoczył. Plotki, że to precedensowe rozstrzygnięcie będzie korzystne dla kredytobiorców słychać było od pewnego czasu. Jednocześnie, w mediach pojawiały się apokaliptyczne wizje kryzysu całego sektora bankowego i tąpnięcia na poziomie kilkudziesięciu mld PLN.

W orzeczeniu TSUE podkreśla oczywistość – konsument ma dużo słabszą pozycję niż bank, więc warunków umowy negocjować nie może. Sąd winien zatem przywracać pewną równowagę i jeżeli stwierdzi nieuczciwość niektórych warunków umowy, może je z umowy usunąć, bądź wręcz unieważnić całą umowę (jeżeli ich usunięcie zmieni podstawowy charakter umowy). Co jednak z tego wynika?

 

  1. Sąd może, ale nie musi. Do sądu należy ocena, czy dane warunki są nieuczciwe, czy też nie. Wyroki powinny być spójne, tj. te same warunki, jeżeli zostaną uznane za nieuczciwe w sprawie A, powinny być też za takie uznane w sprawie B. W większości umów danego typu podpisywanych przez różnorakie instytucje, gros zapisów jest kopiowana z szablonu, więc teoretycznie może to oznaczać poważny problem dla banków. W praktyce nie jest to jednak oczywiste, a prawnicy reprezentujący kredytodawców będą prześcigać się w udowadnianiu, że jednak przypadki nie są takie same, więc zapisy wypada interpretować inaczej. Unieważnienie umowy kredytu jest nieoczywiste, dochodzi bowiem kwestia własności mieszkania.
  2. Pozytywne orzeczenie spowoduje lawinę pozwów, zatem wymiar sprawiedliwości poddany zostanie dodatkowemu obciążeniu, na które niekoniecznie jest gotowy. Już teraz specjalistyczne sprawy stanowią poważny problem dla polskich sądów, na orzeczenie czeka się często latami.
  3. Upadek sektora bankowego nikomu nie grozi. Jak to zwykle w takich wypadkach bywa, większą część ewentualnej odpowiedzialności będzie musiało wziąć na siebie państwo, tj. wszyscy podatnicy. Z drugiej strony jednak, duża część społeczeństwa nie pała entuzjazmem do frankowiczów, podkreślając, że wzięli oni kredyty po korzystnym kursie, bazując na bardzo optymistycznym założeniu, że utrzyma się on w nieskończoność, a po tąpnięciu kursu mają pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie. Tymczasem konsumentami z kredytami w złotówkach nikt się nie interesuje.
  4. Problemy sektora bankowego oznaczają, że instytucje te będą niechętnie angażowały się w akcję kredytową. Jeżeli dodać do tego przewidywane w przeciągu najbliższych kilku lat spowolnienie, może to bardzo negatywnie wpłynąć na polską przedsiębiorczość, o ile, znowu, w sprawę nie zaangażuje się państwo.

Ciężko jest w tym momencie stwierdzić, jakie będą konkretne skutki decyzji TSUE, temat bowiem będzie aktualny jeszcze przez lata. W tym momencie warto zasugerować drobną zmianę w polskich kredytach hipotecznych – nieruchomość będąca zabezpieczeniem kredytu winna zabezpieczać jego całość. Ktoś powie, że takie podejście doprowadziło do kryzysu w 2008, ale jak widać zabezpieczenie do aktualnej wartości nieruchomości również nie jest rozwiązaniem. 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ