GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Przegląd tygodnia - Gospodarka #2

4 października 2019, 00:12 / Opracowanie i zdjęcie autorskie.
Przegląd tygodnia - Gospodarka #2

Kontynuując cykl podsumowań ekonomicznych, przedstawiamy Państwu najciekawsze, naszym zdaniem, wydarzenia gospodarcze mijającego tygodnia (30.09 - 4.10.2019r.). 

1. Od października w życie wchodzi obniżka PIT, z 18% do 17%. Druga stawka pozostaje bez zmian.

Komentarz PolishBrief: Obniżka PIT to jedna z pierwszych obniżek danin od pracy od dekady, kiedy to stawki PIT 19/30/40% zostały zastąpione obecnymi. Wprawdzie obniżka PIT dla młodych (do 26 roku życia) została wprowadzona kilka miesięcy wcześniej, jednak to właśnie ta reforma jest pierwszą o charakterze globalnym, dotyka bowiem wszystkich rozliczających się skalą podatkową. Dalsze inicjatywy mające na celu redukcję klina daninowego są jak najbardziej pożądane, a ponieważ ZUS i składki są tematem skomplikowanym, oczekiwać można ich właśnie w podatkach. Rządzącym zasugerujemy obniżenie podatku dla pracowników wykonujących zadania podnoszące polską innowacyjność. Skoro w CIT występuje ulga na R&D można rozważyć ją i w PIT. Pozytywy tego rozwiązania są dwojakie: po pierwsze, więcej utalentowanych byłoby zainteresowanych pracą na rzecz polskiej innowacyjności, po drugie, część z nich mogłaby wrócić z działalności gospodarczej na umowę o pracę. Na obu tych kwestiach rządowi wydaje się zależeć.

2. Precedensowy wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. „frankowiczów” – sąd, jeżeli stwierdzi nieuczciwość pewnych zapisów umowy, może je usunąć, a wręcz unieważnić całą umowę.

Komentarz PolishBrief: o wyroku TSUE napisaliśmy wstępny komentarz w dniu jego ogłoszenia i podtrzymujemy jego treść. Daje on polskim sądom swobodę w orzekaniu i w zasadzie tyle. Jest zatem wysoce prawdopodobne, że zostaną one zarzucone lawiną pozwów. Spowoduje to jeszcze większe zatory w – i bez tego – średnio efektywnym systemie sądowniczym. Ucieszą się na pewno kancelarie prawne, którym przypadnie prowadzenie takich spraw. Kwestie poszczególnych kredytów ostatecznie zostaną (najpewniej) rozstrzygnięte na drodze porozumień między bankami a konsumentami, być może w mediacje zaangażuje się jakaś jednostka rządowa. Kryzys sektora jest mało prawdopodobny, gdyż na znacznym osłabieniu sektora bankowego raczej nikomu nie zależy. Ze strony rządu nie należy spodziewać się znaczących interwencji na korzyść frankowiczów, gdyż bardzo polaryzują oni społeczeństwo, zatem ewentualna decyzja rządu o zaangażowaniu się byłaby sporym ryzykiem.

3. Uruchomiony został program 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz emerytów powyżej 75 roku życia z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Świadczeniem objętych może zostać około 850 tys. Polaków.

Komentarz PolishBrief: Nowe świadczenie jest kolejnym uderzeniem mającym na celu stymulowanie konsumpcji. Tego typu transfery społeczne sprowadzają się do przeniesienia, przy wykorzystaniu systemu podatkowo – składkowego, części pieniędzy z kieszeni bogatszych do tych mniej zamożnych. Idea polega na tym, że u osób biedniejszych występuje dużo wyższa skłonność do konsumpcji. Wszystkie dodatkowe pieniądze zostają spożytkowane na bieżące potrzeby. Tymczasem zamożniejsi obywatele nie są skłonni wydawać wszystkiego, a nadwyżkę wolą odłożyć na konto lub zainwestować, ewentualnie wydać na konsumpcję dóbr luksusowych. Naturalnie zwiększenie inwestycji jest czynnikiem pożądanym, albowiem postęp technologiczny i środki trwałe są motorami wzrostu gospodarczego. Stymulowanie gospodarki w ten sposób ma jednak charakter długofalowy, na realizację inwestycji trzeba bowiem poczekać. Z kolei pobudzanie konsumpcji z reguły odnosi natychmiastowe efekty. Przykładowo: opracowanie nowej technologii komunikacji bezprzewodowej to kilkanaście lat wytężonej pracy; zwiększenie mocy przerobowych związanych ze wzrostem zapotrzebowania na koszulki bawełniane odbywa się w zasadzie na bieżąco.

4. PMI chińskiego przemysłu wzrasta. We wrześniu osiągnęło 51.4 pkt.

Komentarz PolishBrief: Niemiecki przemysł jest smętniejszy niż kiedykolwiek, za to światełko w tunelu pojawia się w oddali, bo aż w Chinach. Chociaż w poprzedniej edycji pisaliśmy już, że PMI to bardziej barometr nastawienia, niż twarda zmienna makroekonomiczna, to jego sygnałów nie wypada ignorować. Dłuższe spowolnienie w Niemczech oznacza problem tych przedsiębiorstw, które są podwykonawcami dla niemieckich. Ożywienie w Chinach naturalnie nie oznacza, że polskie firmy gremialnie przestaną słać półprodukty do Niemiec a zaczną do Państwa Środka. Optymizm Chińczyków należy jednak traktować pozytywnie, może on bowiem stać się szansą dla rodzimych przedsiębiorstw. O koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku i udziale w nim Polski jeszcze niedawno było bardzo głośno, być może więc relacje handlowe z Dalekim Wschodem pozwolą Polsce uniknąć spowolnienia.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ