GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Jak budować bezpieczeństwo energetyczne? [RELACJA]

7 października 2019, 22:38 / Opracowanie własne. Zdjęcie: pixabay
Jak budować bezpieczeństwo energetyczne? [RELACJA]

W debacie wzięli udział: Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju; Mateusz Wodejko,  wiceprezes PERN; Jarosław Wajer, partner EY ds. energetyki; Leszek Hołda, członek zarządu PKP energetyka; Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Moderatorem był Marek Lachowicz, redaktor naczelny PolishBrief, ekspert Instytutu Jagiellońskiego

Debatę otworzyło pytanie, na jakich źródłach energii powinna opierać się polska energetyka za 20-30 lat. Zapewnienie stabilnych dostaw energii jest bardzo skomplikowane. Po pierwsze, wymaga zainwestowania znacznych pieniędzy w odpowiednią infrastrukturę. Po drugie, wiąże się z wyborem strategicznych partnerów zagranicznych, którzy dysponują odpowiednią technologią. Dużą rolę odgrywają tu stosunki międzynarodowe i polityka zagraniczna. W grę wchodzą w końcu wielkie pieniądze, a zainteresowanych jest wielu. Po trzecie, niezmiernie ważny jest transfer technologii tak, by jak najwięcej inwestycji realizowały polskie firmy. Paneliści gremialnie podkreślali, że chociaż można dokonywać pewnych przypuszczeń, np. polityka Komisji Europejskiej wymusza inwestycję w źródła odnawialne, to bardzo trudnym jest precyzyjnie planować długoterminowo.

Dyskusja przeszła na temat źródeł odnawialnych. Bartłomiej Pawlak podkreślał, że PFR stworzył tzw. Green Hub i angażuje się w energetykę niskoemisyjna. Zaznaczył, że Fundusz angażuje się we współpracę z instytucjami międzynarodowymi, między innymi z USA. Jarosław Wejer zaznaczył, że Polska nie jest w stanie wymusić na Komisji Europejskiej zmiany decyzji o zaangażowaniu w OZE, może jedynie próbować ją opóźnić. Kraj nasz może jednak, realizować dużo inwestycji siłami rodzimych przedsiębiorstw, kwestia zapewnienia odpowiedniego wsparcia i transferu technologii. Zapytany o ów transfer Radosław Kwiecień z BGK stwierdził, ze Bank widzi się w roli partnera a nie lidera. Inwestycje długoterminowe winny charakteryzować się bezpieczeństwem i dobrą stopą zwrotu. BGK stawia na inicjatywy klastrowe. Reprezentanci BGK i PFR mieli nieco odrębne zdania w kwestii finansowania transformacji energetycznej. Według różnych szacunków wewnętrznych, jej koszt to 200 – 400 mld PLN, które trzeba znaleźć w ciągu mniej więcej 20 najbliższych lat. Reprezentant BGK twierdził, że 60% tej kwoty może pochodzić z długu, przedstawiciel PFR był bardziej optymistyczny, wspominając o 70%. Obaj podkreślali jednak, że istotna jest współpraca z zagranicznymi partnerami i transfer technologii.

Mateusz Wodejko przypomniał, że niezależnie od miksu, polska gospodarka na pewno będzie potrzebować znacznych zasobów ropy i gazu. Zwrócił też uwagę na działania PERN mające na celu zabezpieczenie stabilnych, ekologicznych i zdywersyfikowanych dostaw tych surowców. Warto przypomnieć, że PERN zaangażowane jest także w budowanie infrastruktury do magazynowania surowców.

Leszek Hołda zgodził się z rozmówcami, że duże inwestycje w energetykę wymagają współpracy z zagranicznymi partnerami. Zauważył, że istnieją fundusze, które byłyby w stanie realizować inwestycje w perspektywie 30-40 letniej, typowej dla energetyki. Wypracowanie porozumienia w kwestii tej współpracy spoczywa jednak na właściwych instytucjach. Przypomniał także, że energetykę reformować można także na inne sposoby, przykładowo oszczędzając energię, co zmniejszy popyt. Podał przykłady tego typu inicjatyw, w które zaangażowała się PKP. Redukcje w emisji CO2 z nich wynikłe musiałoby w przeciwnym wypadku pochłaniać kilka puszcz białowieskich.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ