GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
na żywo
Koronawirus zagrozi reelekcji Trumpa?

Goldman Sachs uderzył dwoma przewidywaniami związanymi z epidemią koronawirusa. Po pierwsze, wątpliwym jest by...

pokaż więcej
Polska będzie miała podatek cyfrowy. Jak się uda to z OECD, jak nie, to sama

Minister Finansów Tadeusz Kościński, w rozmowie z portalem wnp zadeklarował, że Polsce jest potrzebny p...

pokaż więcej

Przegląd tygodnia - Gospodarka #3

11 października 2019, 00:06 / Opracowanie i grafika własne
Przegląd tygodnia - Gospodarka #3

Kontynuując cykl podsumowań ekonomicznych, przedstawiamy Państwu najciekawsze, naszym zdaniem, wydarzenia gospodarcze mijającego tygodnia (7.10 - 11.10.2019r.).

1. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział 524 mld na modernizację polskiej armii w latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020.

Komentarz PolishBrief: Sektor obronny jest z reguły pomijany w dyskusjach o stymulantach wzrostu gospodarczego. Chociaż wyścig zbrojeń napędza technologię, a uzbrojenie to istotna gałąź przemysłu nie tylko w USA czy Chinach ale chociażby w Belgii (FN Herstal), ekonomiści rzadko kiedy się nim interesują. Pamiętać należy, że produkcja broni to nie tylko wytwarzanie pistoletów czy materiałów wybuchowych ale technologie łączności, wykrywania, stealth, śledzenia celu, kierowania ogniem, specjalnych mieszanek paliwowych, czy nawet tkanin. Silny sektor przemysłu wojskowego może całkiem skutecznie napędzać gospodarkę. W Polsce wydatki na modernizację są potrzebne i nie ukrywają tego eksperci w tematyce bezpieczeństwa. Ponad pół biliona to niebagatelna kwota, która, jeżeli zostanie w kraju, może znacznie napędzić PKB – w końcu to inwestycje, a mnożnik inwestycyjny wynosi między 1.5 a 1.6. Oczywiście kluczowe jest, by pieniądze te nie posłużyły jedynie do ratowania niekonkurencyjnych zakładów i modernizowania absolutnie przestarzałej broni, która nawet po gruntownych ulepszeniach będzie mechaniczną wersją kreatury dr Frankensteina, a wyciągać ją z magazynu będzie się jedynie na parady.

2. Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB na 2019 do 4.3%. Szacunki polskich ministerstw zakładają między 4 a 4.5%.

Komentarz PolishBrief: Korekta prognoz PKB w górę nie dziwi. Rząd uruchomił kolejne świadczenia, które z reguły są od razu wydawane na towary i usługi konsumpcyjne, przez co następuje stymulacja PKB właśnie tym jego komponentem. Pamiętać należy, że prognoza tyczy się 2019 czyli obecnego roku. Dokładne szacunki rachunków narodowych GUS podaje do wiadomości publicznej w okolicach maja roku następnego. Ewentualne pogorszenie się koniunktury nie zdąży wylać się na Polskę do końca roku (niecałe 3 miesiące) a gwałtowny wzrost cen nam nie grozi, bo inflacja jest mniej więcej na poziomie celu inflacyjnego NBP (aczkolwiek niektóre dobra drożeją szybciej). Chętnych sprawdzić indeksy cen zachęcamy do analizy danych GUS albo rzucenia okiem na naszą interaktywną mapkę.

3. Przeciętna miesięczna emerytura spaść może poniżej 30% przeciętnego wynagrodzenia w 2060, stwierdziła Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

O fatalnym stanie ZUS wiadomo wiele. Nie za wszystko ponosi winę sam fundusz. Współczynnik dzietności w Polsce jest jednym z najniższych na świecie, co oznacza, że coraz mniej pracujących będzie utrzymywać coraz więcej emerytów. Kolejnym problemem jaki może dotknąć polski system emerytalny jest odpływ pracowników z Ukrainy. Płacą oni składki, z których, o ile nie zdecydują się na stałe osiąść w Polsce, nie zobaczą ani grosza. W okresie przedwyborczym nikt nie powróci do podniesienia wieku emerytalnego, ale temat ten na pewno będzie dyskutowany w następnej kadencji Sejmu.

4. Według Światowego Forum Ekonomicznego, Polska jest 37mą najbardziej konkurencyjną gospodarką świata.

Komentarz PolishBrief: Nie jest to powód do zachwytu. Polska nie poprawia swojej pozycji, bo nawet jeżeli osiąga progres w którymś z badanych filarów, to reszta świata przecież nie śpi. Cieszy poprawa filaru dot. innowacyjności, szczególnie obszaru R&D. Nieźle wypadamy również w filarze ‘umiejętności’, ale Polska tradycyjnie jest w nim ciągnięta sztucznie do góry przez wysokie współczynniki skolaryzacji, bo pod kątem jakości kształcenia i wiedzy przydatnej na rynku pracy nadal wypadamy fatalnie. Bardzo nisko została również oceniona stabilność otoczenia biznesowego. Jest nad czym pracować.

5. Można legalnie uniknąć opodatkowania. Minister Finansów zapowiedział zwolnienie laureatki literackiej nagrody Nobla, Olgi Tokarczuk z podatku od wygranej.

Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Raz jeszcze serdecznie gratuluję Pani Oldze #Tokarczuk i bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki

— Jerzy Kwieciński (@JerzyKwiecinski) October 10, 2019

Komentarz PolishBrief: Rodacy – do dzieła!

POZOSTAŁE MATERIAŁY

Polska zamożniejsza od Portugalii?
26 lutego 2020, 23:53 1 komentarz
Przyszłość demograficzna Europy Wschodniej [ANALIZA]
25 lutego 2020, 23:45 0 komentarzy
Manager – zawód na wymarciu?
24 lutego 2020, 23:40 0 komentarzy
pokaz więcej

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ