GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
biznes

5 powodów dlaczego nie możesz znaleźć pracy

18 października 2019, 00:29 / Opracowanie autorskie. Zdjęcie: pixabay

Od ponad dwóch lat możemy mówić o rozkwicie rynku pracownika, co potwierdzają również dane GUS. Problem ze znalezieniem pracy powinien praktycznie nie występować, ponieważ obecna stopa bezrobocia na poziomie poniżej 6% jest bliska tzw. bezrobociu naturalnemu czyli niezależnemu od koniunktury gospodarczej, związanemu z niedoskonałością rynku pracy. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze 15 lat temu bezrobocie wynosiło blisko 20%, a stopa bezrobocia w przeciągu tylko ostatnich 6 lat spadła o 58% (z 13,53% do 5,6%).  Z taką sytuacja nie mieliśmy do czynienia jeszcze nigdy od czasów transformacji ustrojowej, nie licząc sytuacji kiedy to na początku 1990 roku bezrobocie wynosiło oficjalnie 0,3% by już pod koniec 1991 roku wspiąć się do poziomu 12,2%.

Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/stopa-bezrobocia-rejestrowanego-w-latach-1990-2019,4,1.html

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki oraz patrząc na zamieszczony wykres można odnieść wrażenie, że tytuł tego tekstu jest całkowicie nietrafiony, ponieważ tak dobrze jak dzisiaj nie było jeszcze nigdy. Z drugiej strony całkiem spora grupa osób, niekoniecznie bezrobotnych, zachęcona pozytywną sytuacją na rynku pracy rozgląda się za nowym stanowiskiem i ku swojemu zaskoczeniu zderza się z nie do końca różową rzeczywistością. Z jakich powodów ludzie nie mogą znaleźć pracy odpowiadającej ich wyobrażeniom, pomimo dobrej koniunktury?

Słabe dokumenty rekrutacyjne

Pierwszej przyczyny można doszukiwać się w dokumentach rekrutacyjnych kandydata. Jeżeli od kilku lat zajmujesz to samo stanowisko i jedyna rzecz jaką zrobiłeś to dopisanie go do swojego starego CV, to może to nie wystarczyć. W tym czasie być może zmienił się design albo pewne informacje nie są już istotne. Przykładowo, udział w organizacji studenckiej jest świetnym punktem, gdy starasz się o praktykę, ale jako potencjalny starszy specjalista powinieneś wykazać się już większymi osiągnięciami na swoim polu zawodowym.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Drugi punkt również leży po stronie poszukującego pracy i da się łatwo rozwiązać. Przygotowanie się przed rozmową kwalifikacyjną jest jednym z kluczowych czynników decydujących o sukcesie. Dobre przygotowanie obejmuje zapoznanie się ze stroną internetową firmy, zastanowienie się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami oraz opracowanie krótkiego, ale treściwego podsumowania swojej dotychczasowej kariery. Kto odpuszcza te punkty przed rozmową kwalifikacyjną, ten sam obniża swoje szanse na otrzymanie oczekiwanego stanowiska.

Zbyt wygórowane wyobrażenia finansowe

Rynek pracownika oraz średni wzrost wynagrodzeń na poziomie 7% r/r pobudzają wyobraźnie. Jednocześnie warto zajrzeć do danych statystycznych, które niosą ze sobą ciekawe, a po części zaskakujące informacje. I tak w 2018 roku GUS opublikował opracowanie „Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2016 r.”, w którym znajduje się poniższa tabela pokazująca rozkład przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Część z was może być zaskoczona, ale tylko 12,7% wszystkich pracujących zarabiało 150% i więcej przeciętnego wynagrodzenia, czyli wg stanu na 2016 roku powyżej 6,5 tys. złotych.

Procent przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2016

Ujęcie kwotowe

Procent pracowników otrzymujących wynagrodzenie

Do 50%

do 2.173,38 złotych

17,5

50-75%

2.173,39–3.260,07

26,8

75-100%

3.260,08–4.346,76

22,0

100-125%

4.346,77–5.433,45

13,7

125-150%

5.433,46–6.520,14

7,3

150-175%

6.520,15–7.606,83

4,0

175-200%

7.606,84–8.693,52

2,5

200-225%

8.693,53–9.780,21

1,5

225-250%

9.780,22–10.866,90

1,1

250% i więcej

od 10.866,91 złotych

3,6

Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/struktura-wynagrodzen-wedlug-zawodow-w-pazdzierniku-2016-r-,4,8.html#

Co oznacza to w praktyce? Jeżeli już teraz zarabiasz na etacie dwukrotność średniej krajowej to  jesteś w lepszej sytuacji niż około 93,8% Polaków. W związku z tym ciężej jest o dużą podwyżkę przy zmianie pracy, ponieważ ofert z wyższym wynagrodzeniem jest na rynku relatywnie niewiele. Dodatkowo w dużych przedsiębiorstwach wolne stanowiska są budżetowane według obowiązującej siatki płac, co oznacza, że nie ma możliwości przekroczenia widełek płacowych o np. 20%.

Zbyt wysokie kompetencje

Twoje zbyt wysokie kompetencje mogą być problematyczne dla nowego pracy. Jak to się dzieje? Kiedyś nazwy stanowiska jednoznacznie określały jego położenie w firmowej hierarchii. W ciągu ostatnich 20 lat bardzo nasiliło się zjawisko „optycznego” podnoszenia rangi stanowiska, przykładowo kiedyś specjalista, dziś Manager Procesu, dawniej pracownik administracyjny, dziś Payroll Expert. Można by mnożyć dalsze przykłady, ale jest już jasne do czego zmierzam. Poprzez takie nazewnictwo oraz lekko podkręcone wymagania w ogłoszeniu o pracę, ciężko jest ocenić faktyczną rangę danej pozycji. W związku z tym osoby, które aplikują na pozycję eksperta, mające solidne kwalifikacje, mogą okazać się „zbyt dobre” do danej pracy.

Nieaktualne ogłoszenia

Rynek pracownika to także gorączka złota dla pośredników pracy, którzy aktywnie szukają kandydatów na otwarte wakaty. Mają oni tę przewagę nad kandydatami aplikującymi w tradycyjny sposób, że pozostają w bezpośrednim kontakcie z kierownikami działów, którzy poszukują pracowników. Przez to duża część stanowisk jest już praktycznie obsadzona, jednocześnie ogłoszenie pozostaje online dopóki obie strony nie złożą podpisów na umowie o pracę. Jeżeli aplikujesz w takim „czarnym punkcie”, to szybko możesz odnieść wrażenie, że problem leży po Twojej stronie i stracić pewność siebie.

Podsumowanie  

Nawet w czasach rynku pracownika znalezienie dobrej pracy nie jest oczywistością. Trudności ze zmianą stanowiska mogą szybko prowadzić do utraty pewności siebie i poczucia, że wszędzie potrzeba rąk do pracy, ale nie twoich… Dlatego trzeba wziąć odpowiedzialność za rzeczy zależne od nas jak np. dokumenty rekrutacyjne i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, a jednocześnie mieć świadomość, że część odmów może nie być w ogóle związana z naszą osobą, a ze specyfiką rynku i wewnętrznymi procesami w firmie. Czy to wyjaśnienie wszystkich twoich niepowodzeń? Pewnie nie, ale dobrze mieć to z tyłu głowy w momencie zwątpienia!

Maciej Pawlik
Maciej Pawlik

Manager, specjalista ds. optymalizacji procesów księgowych oraz autor bloga niezbednikmanagera.pl. Studiował w trzech krajach w 4 językach. Pracuje w Niemczech, gdzie był odpowiedzialny za koordynację transferu wiedzy z centrali firmy do Shared Service Center w Indiach oraz digitalizację procesów.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ