GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Przegląd tygodnia - Gospodarka #5

25 października 2019, 00:07 / Opracowanie i zdjęcie własne.
Przegląd tygodnia - Gospodarka #5

Przedstawiamy Państwu piątą edycję naszego subiektywnego podsumowania najważniejszych wydarzeń gospodarczych minionego tygodnia.

1. Trzydziestokrotność zostaje. Od budzącego kontrowersje pomysłu jej zniesienia odcina się coraz więcej polityków kojarzonych z partią rządzącą. Jako pierwszy brak poparcia dla jej likwidacji wyraził wicepremier Jarosław Gowin. Ostatnio, wedle słów Błażeja Spychalskiego, rzecznika Pałacu, do krytyków dołączył prezydent Andrzej Duda. Warto przypomnieć, że bez głosów Porozumienia, Zjednoczona Prawica ma małe szanse na przegłosowanie zniesienia mechanizmu, a tym bardziej na odrzucenie prezydenckiego weta.

Komentarz PolishBrief: Nic, tylko przyklasnąć. O problemach, jakie wynikną ze zniesienia trzydziestokrotności pisaliśmy szerzej tutaj [link]. Jest zrozumiałe, że 5 mld zł, jakie wpłynęłyby do kasy państwa, gdyby trzydziestokrotności się pozbyć, to niemałe pieniądze. Koszt ich pozyskania wydaje się jednak zbyt wysoki. Dobra decyzja. Oznacza ona jednak konieczność znowelizowania budżetu. Przed Ministerstwem Finansów okres ciężkiej pracy.

2. Niemiecki Bundesbank sugeruje podniesienie wieku emerytalnego do 69-70 lat, w przeciwnym wypadku, jak twierdzą jego analitycy, niemieckiemu systemowi emerytalnemu grozi zapaść. Obecnie Niemcy mają pracować do 67 roku życia.

Komentarz PolishBrief: Stanowisko niemieckiego banku centralnego stanowi potwierdzenie tego, co cierpliwie, od lat tłumaczą ekonomiści. Oczekiwana długość życia w krajach rozwiniętych, takich jak Niemcy czy Polska, wzrasta, przez co wydłuża się okres, kiedy emeryt pobiera świadczenie. Poprawnie skonstruowany system emerytalny musi brać na to poprawkę. Tymczasem, wiele systemów emerytalnych kompletnie się zatrzymało. Przykładem może być Polska, gdzie mężczyźni pracować muszą do 65 roku życia, a kobiety (nota bene dłużej żyjace) zaledwie do 60. Wielu twierdzi, że to jednak za długo i wiek emerytalny powinien być obniżony. Jest oczywiście w pełni zrozumiałe, że z politycznego punktu widzenia, emerytom dobrze iść na rękę. W pewnym momencie należy jednak powiedzieć stop, a debata dotycząca wieku emerytalnego w Polsce nie powinna toczyć się wokół jego obniżenia, a podwyższenia. 

3. Michał Sołowow i kontrolowana przez niego Synthos wszedł w porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy, którego celem ma być zbudowanie w Polsce modułowego reaktora atomowego o mocy 300 MW.

Komentarz PolishBrief: Decyzja Michała Sołowowa jest jak najbardziej słuszna. Polska nie uniknie atomu. Transformacja energetyczna jest w naszym kraju niezbędna, chociażby z uwagi na wymogi Unijne. Nie oznacza to oczywiście, że całkiem odejdziemy od węgla, ale przerzucenie części mocy na inne źródła jest konieczne. Tymczasem źródła odnawialne, chociaż ideologicznie słuszne, niosą ze sobą szereg problemów. Fotowoltalika nie jest najlepszym rozwiązaniem dla naszej części Europy (stosunkowo małe nasłonecznienie), a elektrownie wiatrowe narażone są na okresy ciszy wiatrowej. Te z kolei niosą ze sobą poważne zagrożenie dla wielu branż przemysłu, które zwyczajnie nie mogą ryzykować nagłego odcięcia od energii. Elektrownia planowana przez Synthos i GE nie rozwiąże problemów energetycznych kraju i nie zastąpi dużej elektrowni, natomiast jest świetnym rozwiązaniem dla przemysłu. Tego typu reaktor może być sercem klastra przemysłowego, który nie będzie już musiał martwić się o dostawy energii.

4. Rząd jest zainteresowany zakupem mBanku, co potwierdził minister inwestycji, rozwoju i finansów Jerzy Kwieciński.

Komentarz PolishBrief: Zainteresowanie jest w pełni zgodne ze strategią repolonizacji sektora bankowego. Od czasu zakupu Pekao przez PFR i PZU na rynku polskim nie było dużej transakcji. MBank drugim największym bankiem kontrolowanym przez zagraniczne podmioty, z sumą aktywów na poziomie 146 mld czyli 7,7% całego sektora. Jest o co się bić. 

5. Waloryzacja 500+ możliwa najwcześniej w 2021. Według wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, waloryzacja świadczenia jest możliwa, ale nie w najbliższym roku.

Komentarz PolishBrief: Waloryzacja 500+, realnie rzecz biorąc, nie jest możliwa i to przez kilka najbliższych lat. Oczywiście różne rzeczy wydarzyć się mogą, ale budżet ledwie wytrzymał tegoroczne rozszerzenie świadczenia na pierwsze dzieci. Oznacza to, oczywiście, że każda rodzina do tej pory pobierająca świadczenie, otrzyma dodatkowo 500 zł, których to pieniędzy wcześniej nie było. Założyć można, że świadczeniem objętych jest ok 7 mln dzieci, zatem waloryzacja na poziomie 30-40 zł (tyle, ile potrzeba, by świadczenie realnie było warte tyle co w momencie wprowadzenia - inflacja) to koszt około 2.5-3.4 mld zł. W danej chwili tych pieniędzy nie ma. Decyzja o poluzowaniu deficytu niczego nie zmieni, w kolejce czekają bowiem inne obietnice: 13 emerytury, piątka dla przedsiębiorców, zapowiadane inwestycje, takie jak 524 mld zł na modernizację Sił Zbrojnych do 2035 i niezbędne, takie jak przebudowa sektora energetycznego. Koszt wszystkich ww. reform to około 40 mld zł. 

POZOSTAŁE MATERIAŁY

#OkiemEksperta - jakim zagrożeniem są raje podatkowe?
16 lutego 2020, 23:52 0 komentarzy
pokaz więcej

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ