GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Doing Business 2020. Mocne i słabe strony polskiej gospodarki.

27 października 2019, 23:15 / Opracowanie własne. Autor: Maciej Gacki. Zdjęcie: flickr/NASA
Doing Business 2020. Mocne i słabe strony polskiej gospodarki.

Doing Business to raport wydawany co roku przez Bank Światowy. W raporcie tym badana jest atrakcyjność państw pod względem łatwości prowadzenia małego lub średniego przedsiębiorstwa. W tegorocznej edycji Polska uzyskała 76,4 pkt. na 100 co dało nam 40 lokatę. Niestety, od trzech ostatnich lat notujemy spadki, w 2016 lata temu mogliśmy pochwalić się najlepszym miejscem w historii - 25. Rok temu zajęliśmy 33 miejsce.

Liderem zestawienia pozostała Nowa Zelandia. Na podium uplasowały się również Singapur oraz Hongkong. Wśród naszych sąsiadów, zdecydowanie najlepsze lokaty uzyskały państwa bałtyckie. Litwa, Łotwa i Estonia zostały sklasyfikowane w pierwszej 20. Często porównywani do Polaków Czesi i Słowacy znaleźli się tuż za nami (41 oraz 45 miejsce). Niemcy uplasowali się na 22 pozycji, natomiast  Ukraińcy oraz Białorusini zajęli kolejno 64 oraz 49 pozycje.  Z krajów Unii na najwyższych lokatach sklasyfikowano: Danię (4), Wielką Brytanię (8), Norwegię (9). Dziesiątkę zamyka Szwecja z dorobkiem 82 pkt.

Doing Business 2020

W zestawieniu ocenianych jest 190 krajów. Konstruując indeks, Bank Światowy stara się połączyć ocenę jakości regulacji ze środowiskiem dla przedsiębiorców. Czyni to przy pomocy 10 filarów. W niektórych z nich, wypadliśmy bardzo dobrze. Razem z Kanadą i Hiszpanią jesteśmy liderami w obszarze regulacji dotyczących handlu zagranicznego. Przygotowanie dokumentów przy eksporcie zajmuje u nas mniej niż godzinę.

Piętą achillesową naszego środowiska biznesowego, według ekspertów Banku Światowego, jest „Start w biznesie”, gdzie zajęliśmy odległe, 128 miejsce (nasza najgorsza lokata ze wszystkich filarów). Autorzy opracowania rekomendują pracę nad ułatwieniami w zakresie wejścia nowych firm na rynki.

W pozostałych filarach plasujemy się przyzwoicie, aczkolwiek nie wybitnie. W pozwoleniach na budowę zajęliśmy 39 miejsce. Polscy przedsiębiorcy mogą również umiarkowanie łatwo zdobyć finansowanie – 37 lokata w kredytowaniu biznesu. Bardziej problematyczne jest dostarczanie energii – 60 miejsce. Powinniśmy również poprawić procedury rejestracji nieruchomości (92 miejsce) i usprawnić system podatkowy (77 miejsce). Bank Światowy bierze tu pod uwagę nie tylko wysokość podatków, ale i łatwość w rozliczaniu, a to właśnie ten drugi element systemu podatkowego stanowi większy problem. Z opracowań branżowych wynika, iż polscy przedsiębiorcy wcale nie narzekają najbardziej na wysokość podatków, ale na nieustannie zmieniające się prawo i niewiążące informacje uzyskiwane z Urzędów Skarbowych (temu ostatniemu zastrzeżeniu ma zaradzić wprowadzana od 1.11.2019r. instytucja Wiążącej Informacji Skarbowej).  W kategoriach „egzekwowanie umów” oraz związanej z niewypłacalnością Polska uplasowała się odpowiednio na miejscach 55 oraz 25.

W komentarzu do naszego wyniku Bank Światowy zauważył, że poczyniliśmy znaczny postęp w kategorii dostaw prądu. Postęp został sprzężony z cyfryzacją w tym zakresie. Ze złych zjawisk podkreślono problem z przenoszeniem nieruchomości, w związku z wydłużeniem czasu wymaganego na rejestrację wniosku w księdze wieczystej.

 

Żródło: https://www.doingbusiness.org/

Czy jest lepiej?

W porównaniu naszych wyników z rokiem ubiegłym widać, że niewielką poprawę zanotowaliśmy w najgorzej obecnie ocenianej kategorii, tj. „Rozpoczęcie biznesu”, gdzie zdobyliśmy o 0,1 pkt więcej niż rok temu. Identyczną poprawę odnieśliśmy również w pozwoleniach na budowę. Najwyższy wzrost, bo aż 0,9 pkt zanotowano w dostarczaniu energii. Kredytowanie, niewypłacalność oraz handel zagraniczny pozostały bez zmian. Na lekki minus powinniśmy zapisać natomiast ocenę systemu płatności podatków. Pojedynczym wskaźnikiem, który odpowiada za spadek aż o 7 pozycji jest rejestracja nieruchomości. W tej kategorii straciliśmy 6,6 pkt. co, biorąc pod uwagę niewielkie różnice punktowe pomiędzy państwami, spowodowało spadek w rankingu.

Gdzie szukać dobrych praktyk?

Nowa Zelandia już od wielu lat znajduje się w czołówce Doing Business, a od 2015 roku jest liderem. Jak komunikują eksperci z Banku Światowego, w Nowej Zelandii aby założyć firmę wystarczy 1 procedura, która trwa średnio 0,5 dnia. W Polsce natomiast powinniśmy przejść 5 procedur, które trwają sumarycznie średnio 37 dni. Dodatkowo, w Polsce minimalny kapitał początkowy musi wynosić 9,3% przychodu per capita. W Nowej Zelandii wymóg ten nie istnieje (0%). Rozliczanie podatków również obciąża polskich przedsiębiorców. Poświęcają oni na ten cel średnio 334 godzin w roku. Dla porównania Duńczykom zabiera to 132 godziny. Liderem tej jest Bahrajn - 23 godziny.

Co na to rząd?

„Mimo spadku Polski w rankingu Doing Business 2020 naszą lokatę wciąż można uznać za dobrą. Zestawienie to uwzględnia przecież w sumie 190 gospodarek. Polska znalazła się na 15 miejscu wśród państwa UE, przed takimi krajami, jak Holandia, Belgia czy Włochy. Uzyskaliśmy też najlepszą lokatę wśród państw Grupy Wyszehradzkiej”- ocenia MPiT w komentarzu przekazanym PAP.

Z kolei w notce przesłanej do Business Insider MPiT tłumaczy:

„Wydłużenie czasu potrzebnego na zarejestrowanie przeniesienia własności nieruchomości – to główny powód, dla którego spadła pozycja naszego kraju w rankingu Doing Business 2020. Jest to prawdopodobnie związane z boomem na rynku nieruchomości oraz bezprecedensową liczbą wniosków składanych przez obywateli ws. przekształcania użytkowania wieczystego we własność.”

W celu możliwości porównania 190 krajów, BŚ nie bierze pod uwagę wszystkich zmian regulacyjnych często unikalnych dla danego państwa. Nie oceniane są także planowane reformy, a „proza życia”.

Bank Światowy również zwraca uwagę na proporcjonalność cyfryzacji do ułatwień w prowadzeniu biznesu. W naszym regionie dobrze to widać na podstawie Litwy, Łotwy i Estonii, w których to państwach przełożyło się to na wysoką pozycję w rankingu. Trzeba jednakże pamiętać, że państwa te są bardzo małe, przez co reformy cyfryzacyjne są dużo łatwiejsze niż w przypadku krajów o rozmiarach Polski.

Maciej Gacki
Maciej Gacki

Analityk, student energetyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy łączy wiedzę zdobytą na uczelni technicznej z ekonomią.

POZOSTAŁE MATERIAŁY

#OkiemEksperta - jakim zagrożeniem są raje podatkowe?
16 lutego 2020, 23:52 0 komentarzy
pokaz więcej

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ