GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

IPO Aramco - największej firmy na świecie

6 listopada 2019, 23:11 / Opracowanie własne. Zdjęcie: jeden z zakładów Aramco z nałożonym logo firmy. Źródła oryginałów: wikimedia commons. Autorzy: Suresh Babunair (panorama) i Saudi Aramco (logo)
IPO Aramco - największej firmy na świecie
Maciej Gacki
Maciej Gacki

Analityk, student energetyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy łączy wiedzę zdobytą na uczelni technicznej z ekonomią.

Historyczny debiut giełdowy staje się faktem. Zgodnie z zapowiedziami, Saudi Aramco potwierdziło w niedzielę swoją pierwszą ofertę publiczną. Jak donosi biznesalert.pl, oczekuje się, że saudyjski potentat sprzeda w dniu wejścia na giełdę 2% kapitału, a ogółem 5%. Jeśli wartość transakcji przekroczy 25 mld dolarów, będzie to największe IPO wszechczasów, przewyższając tym samym rekord ustanowiony przez Alibabę w 2014 roku. Debiut jest częścią programu „Wizja 2030” realizowanego przez arabskiego księcia Mohammada ibn Salmana. Program ma na celu zmniejszenie zależności Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej oraz dywersyfikację gospodarki.

Wejście firmy na giełdę jest tematem rozmów od kilku lat, jednak z różnych przyczyn debiut był opóźniany. Okazało się jednak, że zdarzenia z września tego roku (dronowy atak na rafinerię w Bukajku) nie wpłynęły na plany koncernu. Ostatnie rozmowy toczyły się wokół wyceny wartości firmy, która finalnie oscyluje wokół 1,5-1,7 biliona dolarów. To następny kamień milowy w historii koncernu, który jest obecnie odpowiedzialny za 10% produkcji ropy naftowej na świecie. Przeszłość firmy była jednak dość burzliwa, warto więc lepiej ją poznać.

Powstanie Saudi Aramco jest ściśle powiązana z powstaniem Arabii Saudyjskiej i jej założycielem - Ibn Saudem. Władca ten jako pierwszy na półwyspie arabskim, postanowił, za namową  Anglika St. Johna Philby’ego, wynająć ekipę geologów, która zaczęła poszukiwania ropy pod piaskami pustyni. Badania przyniosły obiecujące rezultaty, ale, co ciekawe, chętnych na dzierżawę pól naftowych nie było wielu. Koncerny nie chciały burzyć ładu, jaki zagwarantowało porozumienie czerwonej linii, czyli równego podziału koncesji na Bliskim Wschodzie, aż w końcu firma SoCal (Standard Oil Co. of California, wywodząca się od słynnej firmy założonej przez Johna D. Rockefellera) wzięła pod swoje skrzydła odkryte przez geologów złoża. Biznes na początku nie wydawał się intratny, aż to momentu wybudowania przez specjalistów z USA miasteczka naftowego. Pomimo, że w tamtym okresie koncerny naftowe płaciły zdecydowanie mniej za dzierżawę, to władca Arabów był zadowolony z interesów do tego stopnia, że w okresie międzywojennym zgodził się odsprzedać Amerykanom następne koncesje na poszukiwania surowca.

Po drugiej wojnie światowej najwięksi zwycięzcy, czyli Amerykanie oraz Brytyjczycy, walczyli o względy przywódcy Arabii Saudyjskiej. Wygrali Amerykanie. Choć na stronie firmy można znaleźć informację o wcześniejszej dacie (1933), to arabski koncern w formie zbliżonej do obecnej powstał dopiero w 1948 roku w Lizbonie. Należy pamiętać, że w tym czasie porozumienie czerwonej linii dalej było w mocy, ale magnat Calouste Gulbenkian, znany jako „Pan Pięć Procent”, z uwagi na zwyczaj zatrzymywania 5% udziałów w firmach nafrowych, które pomagał stworzyć, poszedł w końcu na ugodę z największymi koncernami. W taki sposób powstała spółka Arabian American Oil Company (ARAMCO).

Następnym ważnym punktem w historii firmy był początek procesu jej nacjonalizacji przez Arabów. Stało się to pod wpływem wojny Jom Kipur, kiedy to wojska izraelskie wyposażone w amerykański sprzęt, przejęły inicjatywę w konflikcie. Amerykanie (prezydentem był wtedy Nixon, na dobre zaprzątnięty wtedy aferą Watergate) odrzucili żądania Arabów dotyczące zaniechania wspierania Izraela. Dotknięci Arabowie rozpoczęli proces przejmowania kontroli nad spółką Aramco, gdzie wraz z państwami OPEC aktywnie włączyli się w handel ropą.

Obecnie Saudi Aramco to najbardziej dochodowa firma na świecie. Jej przychód to 356 mld dolarów, a EBITDA wynosi 224 mld dolarów. Dla porównania budżet Polski na rok 2019 to 387,7 mld złotych.

 

Źródła: biznesalert.pl, nytimes.com, Andrzej Krajewski- „Krew Cywilizacji. Biografia Ropy Naftowej” Wydawnictwo WAM 2018

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ