GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Powrót do Przeszłości?- Sztuczna Inteligencja

12 listopada 2019, 23:40 / Opracowanie własne na podstawie podanych źródeł. Zdjęcie: pixabay
Powrót do Przeszłości?- Sztuczna Inteligencja
Maciej Gacki
Maciej Gacki

Analityk, student energetyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy łączy wiedzę zdobytą na uczelni technicznej z ekonomią.

Sztuczna Inteligencja jest obecna w popkulturze od lat. Wiele dzieł literatury oraz kinematografii opierały się na kanwie AI (Artificial Intelligence). Co jest jednak czystą fikcją, a co przyszłością? Autorzy strony visualcapitalist.com oraz noodle.ai przebadali niektóre urządzenia pojawiające się w serialach i filmach sprzed kilkudziesięciu lat porównując z urządzeniami występującymi dzisiaj.

Noodle.ai przypomina w opublikowanej przez siebie infografice „Doctora Who”. Fabuła brytyjskiego serialu skupia się na przygodach obcego, który podróżuje przez czas i przestrzeń. Pies-robot, który pojawiał się w produkcji, miał być zdolny do pokonania swojego pana w szachy. Dwadzieścia lat później komputer IBM Deep Blue z powodzeniem stanął w szranki z mistrzem szachowym Garim Kasparowem. Na infografice również pojawia się Rosie z „Jetsonów”. „Jetsonowie” to bajka dla dzieci z wytwórni Hanna-Barbera z 1962 roku. Opowiada o rodzinie, która mieszka w przyszłości. W bajce znaleźć można wiele gadżetów które, według autorów serialu, miałyby znaleźć się na świecie za kilkadziesiąt lat. Co ciekawe, niektóre pomysły twórców przybrały realny kształt. Występowały tam urządzenia spełniające funkcje wideo komunikatorów. Rosie (robot gosposia) można przyrównać do takich sprzętów jak iRobot Roomba (autonomiczny odkurzacz). Warto również odnieść się do technologii „z dalekiej przyszłości” oferowanej przez twórców „Star Treka”. Serial pochodzi z gatunku sci-fi. Opowiada o podróżach międzyplanetarnych i odkrywaniu nowych cywilizacji na pokładzie zaawansowanych technologicznie statków kosmicznych. W dziedzinie komunikacji w roku 1966 bohaterowie serialu używali już czegoś, co można obecnie przyrównać do komunikacji bluetooth oraz głosowego asystenta. Dwadzieścia jeden  lat później również w Star Treku komandor porucznik Geordi La Forge używał specjalnych okularów, które zostały zaprojektowane w celu pomocy niewidomym. Identyczną funkcję spełnia dzisiaj Aira. Firma oferuje pomoc osobom niewidomym patrząc na świat za nich poprzez kamerę smartfona bądź poprzez specjalne okulary. Obraz przesyłany jest w czasie rzeczywistym do oprogramowania bazującego na sztucznej inteligencji, ułatwiając życie codzienne.

Visualcapitalist.com zwraca również uwagę na dylematy natury moralnej wiążące się z coraz szerszym stosowaniem sztucznej inteligencji. W ostatnim roku Parlament Europejski zastanawiał się, czy roboty mogą posiadać ludzkie cechy? Rozważano nadanie „osobowości” robotom autonomicznym. Jak jednak donosi strona, ponad 150 ekspertów z dziedziny AI wyraziła poważne obawy natury moralnej bojąc się zatarcia granicy między maszyną a człowiekiem.

 

Źródła:

https://www.visualcapitalist.com/sci-fi-artificial-intelligence-predictions/?fbclid=IwAR2vLPFCjrYByRwgLE_vkOhfETePk1a9Xfbn45XyOQYkEb5dNXAi9wT_2XA

https://blog.noodle.ai/ai-sci-fi-to-reality/

https://play.google.com/store/apps/details?id=io.aira.smart&hl=en_US

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ