GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Rosja zdobywa Afrykę

15 listopada 2019, 00:24 / Opracowanie własne na podstawie Fox News. Zdjecie: pixabay
Rosja zdobywa Afrykę

Natura nie znosi próżni. Myśl tę słyszał każdy, tylko nie każdy potrafił wziąć ją sobie do serca. Po rozmontowaniu resztek imperiów kolonialnych wraz z końcem II Wojny Światowej, w Afryce powstała jednak próżnia. Wypełnić ją próbowali, z mniejszym lub większym sukcesem, liczni przywódcy i watażkowie. Cywilizacja Zachodu Afryką przestała się interesować, za wyjątkiem wąskiego skrawka z Izraelem, politycznie częściej przypisywanego Europie niż Afryce.

Próżnię postanowiła zagospodarować Rosja i wzięła się do pracy z wielkim zapałem. Na ostatnim szczycie zorganizowanym przez Władmira Putina, Rosja pozyskała ponoć kontrakty zbrojeniowe, surowcowe i atomowe na 12.5 mld USD. W przeciągu ostatnich 5 lat Moskwa podwoiła wartość towarów jakie sprzedaje do Afryki, z 10 do 20 mld USD. Jest to ciągle trzy razy mniej niż wynosi handel amerykański, ale prezydent Trump, choć napisał "Art of the Deal" wydaje się niespecjalnie zainteresowany dobijaniem targu z przywódcami afrykańskimi, zupełnie inaczej niż oficjele rosyjscy, którzy często goszczą na Czarnym Lądzie. Obecnie, Rosja jest najwiekszym dostawcą broni dla państw afrykańskich, a 20 z 54 krajów Afryki uznawanych przez ONZ podpisało z Kremlem porozumienia dotyczące współpracy w obszarze energetyki atomowej. Moskwa, w przeciwieństwie do Waszyngtonu, nie dyskutuje na temat praw człowieka, a ponoć nawet aktywnie wspiera rządy w walce z rebeliantami. Na celowniku są też ogromne złoża gazu w Mozambiku. W ramach ocieplenia relacji, Rosja darowała Mozambikowi spory dług. Wszystko to przy braku reakcji ze strony oficjeli USA.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ