GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Pochłopień: Kapitał z RPA pokochał polski handel

19 listopada 2019, 05:14 / Źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: Pixabay
Pochłopień: Kapitał z RPA pokochał polski handel
Jacek Pochłopień
Jacek Pochłopień

Były redaktor naczelny „Wprost” i zastępca redaktora naczelnego „Forbesa”. Jest publicystą telewizyjnym i radiowym.

W październiku Spar Group ogłosiła sfinalizowanie przejęcia sieci 66 sklepów Piotr i Paweł. W listopadzie serwis dlahandlu.pl, na podstawie sprawozdania finansowego inwestora z RPA, podał wartość umowy z funduszem Capital Partners: 1 euro. Kwota nie zadziwia, bo sieć sklepów tonęła w długach. Fundusz kupił akcje od rodziny Wosiów, twórców sieci Piotr i Paweł, wiosną 2018 roku, gdy grupa borykała się już z problemami finansowymi. Spar Group kupiła 80 proc. akcji, 20 proc. czeka na inwestora mniejszościowego

Co ciekawe, Spar Group spiera się o prawo do szyldu „Spar” z inną polską firmą, która przechodzi trudny okres, Bać-Polem z Rzeszowa. Jak wskazuje inwestor z RPA, Spar International, holenderska spółka zarządzająca globalnie marką, wypowiedziała umowę na jej używanie Bać-Polowi. Jak twierdzi polska firma – bezskutecznie.

Tak czy inaczej, sklepy Piotr i Paweł (nazwa pochodzi od imion braci Wosiów). będą zmieniać szyld i będzie to kolejny krok w ekspansji kapitału z RPA w polskim handlu. Innym przykładem jest Pepco, należąca do południowoafrykańskiego Steinhoff International. W Europie ma ok. 1800 sklepów, z tego ponad 900 w Polsce. Nawiasem mówiąc, gigant ma kłopoty, stąd mówi się o sprzedaży udziałów w Pepco Group. W październiku Bloomberg informował nieoficjalnie o planie sprzedaży akcji na giełdzie w Warszawie.

Warto jeszcze wymienić EPP, największego gracza na polskim rynku centrów handlowych (m.in. marka M1), którego głównym akcjonariuszem jest Redefine Properties z  RPA.

Przygodę z handlowaniem w Polsce zakończył za to w 2016 r. południowoafrykański Naspers, który sprzedał Allegro (wycofał się również z Showmaxem), oraz SABMiller, który w 2017 r. sprzedał Kompanię Piwowarską (takie marki jak Lech, Tyskie czy Żubr).
Inwestorzy z RPA interesują się projektami w Europie, w tym lokowaniem kapitału w nieruchomości. Polska kusi ich wielkością rynku i możliwościami szybkiego wzrostu.

 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ