GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Starzenie się chińskiego społeczeństwa

19 listopada 2019, 23:12 / Opracowanie autorskie Jacka Perzyńskiego na podstawie podanych źródeł. Zdjęcie: pixabay
Starzenie się chińskiego społeczeństwa

Chińska gospodarka „złoty okres” rozkwitu ma już za sobą. Rząd w Pekinie w ostatnich latach z całych sił starał się podtrzymać tempo rozwoju, jednak wojna handlowa oraz starzenie się społeczeństwa są czynnikami, które znacznie hamują wzrost gospodarczy w Państwie Środka. W ostatnich latach rząd znacząco zliberalizował politykę jednego dziecka, jednak jak się okazuje niewiele to pomogło - w Chinach rodzi się coraz mniej dzieci, a społeczeństwo się starzeje.

 

Jeszcze w latach 70. Chińczycy byli młodym społeczeństwem, gdzie współczynnik urodzeń wynosił 2,75. Wraz z reformami i otwarciem gospodarczym w Chinach liczba urodzeń zaczęła systematycznie spadać, a rządowi przyszło się mierzyć ze starzeniem się społeczeństwa. W 2017 roku współczynnik urodzeń wyniósł wyniósł 1,59.

Według obliczeń Chinese National Bureau of Statistics pod koniec 2017 łączna populacja Chin kontynentalnych wyniosła 1 390 000 000 ludzi. Ludność w wieku 16–59 lat w wieku produkcyjnym wyniosła ponad 900 milionów, co stanowi 64,9% ogółu ludności. Liczba osób w wieku 60 lat i powyżej wynosi 240,9 miliona, co stanowi 17,3% ogółu ludności, w tym populacja 65 lat i więcej wynosi 158,31 miliona, co stanowi 11,4% ogółu ludności.

Jest to bardzo niepokojąca tendencja dla całej gospodarki, ponieważ według rządowych analiz w najbliższym czasie nic nie zatrzyma starzenia się społeczeństwa. Chiny tracą siłę napędową, którą niegdyś było młode społeczeństwo. Z powodu braku jednolitej polityki prorodzinnej oraz skodyfikowanych praw pracownika Chińczycy skupiają się na pomnażaniu majątku i stabilnej pracy zamiast na zakładaniu rodziny, która dla wielu jest potężnym wydatkiem i obciążeniem finansowym.

Autor: Jacek Perzyński, współpracownik PolishBrief

Źródła:

http://www.chyxx.com/industry/201805/637022.html

https://www.kuaiyilicai.com/stats/global/yearly_per_country/g_population_fertility_perc/chn.html

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ