GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Pochłopień: Ratujmy emerytury naszych dzieci

25 listopada 2019, 23:27 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Pochłopień: Ratujmy emerytury naszych dzieci
Jacek Pochłopień
Jacek Pochłopień

Były redaktor naczelny „Wprost” i zastępca redaktora naczelnego „Forbesa”. Jest publicystą telewizyjnym i radiowym.

Sporym echem rozszedł się dzisiejszy tweet Bartosz Marczuka, wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju i byłego wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, przestrzegający przed głodowymi emeryturami.

Wiceprezes, który odpowiada za wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych ma rację, że ostrzega, bo wielu Polaków wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy. To ważne. Jednak dla mnie kluczowa kwestia leży gdzie indziej.

Ratujmy emerytury naszych dzieci. Przecież widać gołym okiem, że system wymyślony za czasów Bismarcka zbankrutował. Dyskusja o tym, czy ustalić wiek emerytalny na 65 lat i pół, czy może 70 i trzy czwarte, nie ma większego sensu. To znaczy ma, ale tylko dla tych, którzy już tkwią w okowach nieszczęsnego systemu. Nie róbmy tego następnym pokoleniom, zaprojektujmy dla nich nowy system emerytalny, na miarę czasów. Obejmowałby on, stopniowo, wchodzących na rynek pracy. Stopniowo – bo kolejne roczniki musiałyby płacić na emerytów starego systemu, ale proponuję zaprojektować to tak, aby płaciły coraz mniej. Dziurę trzeba by łatać z innych źródeł, to prawda, można się jednak do tego przygotować.

Czy nowy system powinien być całkowicie nieobowiązkowy, czy oparty na emeryturze obywatelskiej, a więc ujednoliconej, co pozwoliłoby oszczędzić duże kwoty na obsłudze systemu, czy byłby oparty na jeszcze innym rozwiązaniu – nie wiem. Ale do licha, zróbmy z tym coś wreszcie! Osobiście jest mi bliska idea emerytury obywatelskiej, w której można by pójść jeszcze dalej, i ustalić ją na niskim poziomie tylko dla tych, którzy nie mają żadnego majątku, aby egzystować. Szczegóły są do dyskusji. Najważniejsze, aby zacząć debatę o przyszłości i wreszcie wyrwać się z tego błędnego koła.

 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ