GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

#OkiemEksperta: Estoński CIT – prosty i jasny?

3 grudnia 2019, 23:15 / źródło: opracowanie autorskie/ zdjęcie: własne
#OkiemEksperta: Estoński CIT – prosty i jasny?

Podczas expose Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział CIT dla małych przedsiębiorstw w wariancie estońskim. Powyższy model podatku charakteryzuje się tym, że firmy płacą podatek CIT dopiero w momencie wypłaty zysku (np. w formie dywidendy).

„Estoński CIT” miałby zostać wprowadzony od połowy 2020 roku lub od początku 2021 roku.

O ocenę powyższego rozwiązania zapytaliśmy ekonomistów:

dr hab. Arkadiusz Kowalski [Ekonomista, Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie]:

System podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w Estonii zwraca uwagę ekspertów prawa podatkowego ze względu na swoją specyfikę i odmienność od tradycyjnych rozwiązań w obszarze CIT. W modelu estońskim CIT jest odprowadzany w momencie wypłaty wypracowanego przez przedsiębiorstwo zysku w formie dywidendy, a nie w momencie wypracowania tego zysku. Rozwiązanie takie sprzyja reinwestowaniu zysków w rozwój firmy, a więc w skali makroekonomicznej przekłada się na zwiększenie poziomu inwestycji prywatnych w gospodarce. Zaletą estońskiego modelu CIT jest również większa prostota administracyjna systemu oraz to, że zmniejsza on skłonność korporacji międzynarodowych do transferowania zysków za granicę, przez co w większym stopniu są one reinwestowane w kraju ich wypracowania.

Damian Olko [Ekonomista, Towarzystwo Ekonomistów Polskich]:

Estoński CIT może być korzystnym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki, gdyż potrzebuje ona więcej inwestycji przedsiębiorstw, zwłaszcza prywatnych. To rozwiązanie może ograniczyć negatywny wpływ tzw. zatorów płatniczych oraz zmniejszy uciążliwość systemu podatkowego - czyli najczęściej wskazywanych barier dla aktywności inwestycyjnej i rozwoju firm w Polsce.
Istotną zaletą estońskiego CIT (pod warunkiem jego powszechności tj. wprowadzenia dla wszystkich firm) – jest to, że nie powodowałby on zniekształceń konkurencji i rynków, czego z pewnością nie można powiedzieć o Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz funduszach UE dla firm. Dodatkowo, regulacje dot. działalności w SSE czy ścisłe wymogi projektów UE często krępują rozwój przedsiębiorstw, zwłaszcza w sytuacji zmieniającej się koniunktury.
Estoński CIT jest na ich tle bardzo prorynkowym rozwiązaniem, gdyż firmy nie otrzymują jakichkolwiek preferencji za fakt inwestowania w projekt A czy branżę B, które mogą być faworyzowane politycznie lub regulacyjnie. O alokacji kapitału decyduje rachunek przedsiębiorcy, czyli porównanie oczekiwanego zysku i ryzyka między dostępnymi alternatywnymi projektami.  W efekcie rośnie średnia efektywność (zwrot) z inwestycji, co w skali makro jest nie mniej istotne niż sama wielkość nakładów. Równowartość kilkunastu proc. PKB może być lepiej lub gorzej zainwestowana, co w długim okresie może skutkować ogromnymi różnicami w poziomie PKB.

Z punktu widzenia przedsiębiorstw szczególnie wartościowa byłaby taka reforma, która obok wprowadzenia estońskiego CIT skutkowałaby istotnym uproszczeniem regulacji podatku dochodowego. Konieczne jest, by projektowana zmiana była oparta na rzetelnych analizach wpływu (ocenach skutków regulacji) oraz konsultacjach społecznych, w przeciwieństwie do wielu niechlubnych przypadków zgłaszanych projektów poselskich. To dlatego, że przy obecnym poziomie niepewności regulacyjnej istotne jest ryzyko, że estoński CIT nie przełoży się na wzrost inwestycji o wysokiej jakości, w nowoczesne środki trwałe, a większym stopniu będzie skutkował akumulacją zapasów.

POZOSTAŁE MATERIAŁY

#OkiemEksperta - jakim zagrożeniem są raje podatkowe?
16 lutego 2020, 23:52 0 komentarzy
pokaz więcej

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ