GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Rozliczenie CIT w Estonii trwa 5 godzin, a w Polsce 59 godzin

8 grudnia 2019, 23:42 / źródło: opracowanie własne na podstawie danych Banku Światowego oraz prezentacji CASE (https://case-research.eu/files/?id_plik=6274) / zdjęcie: pixabay
Rozliczenie CIT w Estonii trwa 5 godzin, a w Polsce 59 godzin

Ostatnio sporo popularności zdobyła w Polsce Estonia. Nie stało się tak jednak ze względu na atrakcyjność turystyczną kraju bałtyckiego, a z uwagi na expose premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wprowadzenie podatku CIT w wariancie estońskim. O ocenę tej reformy zapytaliśmy ekspertów, ich opinie możecie przeczytać tutaj [link]. Czy jednak Estonia rzeczywiście ma tak dobry sytem podatkowy, że Polska powinna się na nim wzorować?

Okazuje się, że tak. Publikowane przez Bank Światowy dane (link) pokazują, że Estonia jest piąta na świecie jeżeli chodzi o czas rozliczenia podatków. Wynosi on zaledwie 50 godzin (mowa tu o wszystkich podatkach). W Polsce tymczasem należy poświęcić na to prawie 7 razy więcej czasu - 334 godziny. W samym CIT dysproporcje są jeszcze większe. W Estonii można go rozliczyćw 5 godzin, w Polsce potrzeba na to 59 godzin. 

Powyższe dane znajdują odzwierciedlenie w najnowszym raporcie PWC Paying Taxes 2020 [link], Polska została sklasyfikowana na 77 miejscu uzyskując wynik 76.4 punktu. Okazuje się, że problemem nie jest liczba płatności. Wszystkie obowiązki zamkniemy w 7 opłatach. Można z tego wnosić, że jeżeli, mimo niewielu płatności, czas na dokonanie formalności nadal jest wysoki, problem leży w skomplikowanych i niejasnych przepisach. Uwagę zwracają na to liczni eksperci. Niestety, o ile w jednych obszarach (CIT) rząd jest aktywny i planuje reformy, o tyle w innych (VAT) wydaje się poprzestawać na dumie z ograniczenia luki VAT. W temacie niespecjalnie dobrych propozycjach zmian matrycy stawek, czyli źródła większości problemów z podatkiem od towarów i usług (jaka stawka na jaki produkt/usługę) powstało stanowisko Instytutu Jagiellońskiego [link].

Estonia wynik uzyskała dużo lepszy, z niemal 90 punktamie jest na 12 miejscu na świecie. Liczba płatności jest porównywalna do polskiej (8), ale uwagę zwraca prostota systemu. Poza wspominanym już krótkim czasem rozliczenia CIT, w Estonii opłacenie podatków konsumpcyjnych zajmuje zaledwie 11 godzin. Jeżeli zaś podnieść argument, że Estonia jest dużo mniejsza od Polski, przez co łatwiej takim krajem zarządzać, wyższy wynik od Polski uzyskały wszystkie kraje tradycyjnie używane do porównania z nami, z uwagi na bliskość ekonomiczno - kulturową: Węgry (56), Słowacja (55) i Czechy (53). We wszystkich tych krajach rozliczenie podatków jest o kilkadziesiąt - sto kilkadziesiąt godzin szybsze niż w Polsce. Średnio, w Europie, na rozliczenie podatków potrzeba 161 godzin i 11 płatności. 

W niedawno opublikowanym cyklu #OkiemEksperta - zapytaliśmy ekonomistów co sądzą o rozwiązaniu Estońskim. Dr hab. Arkadiusz Kowalski ze Szkoły Głównej Handlowej ocenił je następująco:

System podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w Estonii zwraca uwagę ekspertów prawa podatkowego ze względu na swoją specyfikę i odmienność od tradycyjnych rozwiązań w obszarze CIT. W modelu estońskim CIT jest odprowadzany w momencie wypłaty wypracowanego przez przedsiębiorstwo zysku w formie dywidendy, a nie w momencie wypracowania tego zysku. Rozwiązanie takie sprzyja reinwestowaniu zysków w rozwój firmy, a więc w skali makroekonomicznej przekłada się na zwiększenie poziomu inwestycji prywatnych w gospodarce. Zaletą estońskiego modelu CIT jest również większa prostota administracyjna systemu oraz to, że zmniejsza on skłonność korporacji międzynarodowych do transferowania zysków za granicę, przez co w większym stopniu są one reinwestowane w kraju ich wypracowania.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ