GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

#OkiemEksperta - dług publiczny przekroczył bilion PLN

15 grudnia 2019, 23:20 / Opracowanie własne. Zdjęcie: własne
#OkiemEksperta - dług publiczny przekroczył bilion PLN

Dług publiczny Polski niedawno przekroczył granicę 1bln PLN. Postanowiliśmy zatem zapytać ekspertów, czy rzeczywiście jest się czego obawiać, czy też magia tej kwoty jest bardziej psychologiczna aniżeli ekonomiczna. 

dr Bogusław Bławat, Akademia Leona Koźmińskiego

Są tego dwie konsekwencje. Pierwsza, polityczna, związana z psychologią okrągłych liczb, których przekroczenie oddziałuje na wyborcę i jego percepcję osiągnięć rządu. Druga konsekwencja, bardziej istotna w mojej ocenie, wynika z rządowych założeń strategii zarządzania długiem. To ten dokument opisuje granice makroekonomiczne i rynkowe możliwości zadłużania sią państwa. Już dziś wielu prognostyków, w tym NBP w swojej listopadowej projekcji PKB na rok 2020, koryguje w dół możliwości jego wzrostu i ocenia poniżej założeń rządowych. Tym samym kurczy się przestrzeń dla planowanego pogłębiania deficytu w latach kolejnych. Dodatkowo, przyjęta partycypacja w PPK na poziomie 75%, która miała pozytywnie oddziałać na wzrost popytu krajowych inwestorów pozabankowych na krajowe SPW i tym samym obniżać koszty obsługi długu w latach kolejnych, nie da się w świetle ostatnich danych utrzymać. Ostatnie prognozy 40% partycypacji nie dają szansy na realizację tych założeń. Reasumując: nie tyle przekroczenie bariery psychologicznej ile przekroczenie ram założeń strategii zarządzania zadłużeniem jest sygnałem dla ich korekty i konieczności większego zaciśnięcia pasa nowym roku.

Andrzej Halesiak, ekonomista, Towarzystwo Ekonomistów Polskich:

W kontekście zadłużenia sektora publicznego kwota 1 biliona złotych ma znaczenie czysto symboliczne. Zresztą gdyby trzymać się metodologii unijnej przekroczyliśmy ją już znacznie wcześniej, w 2016 r. W praktyce gdy mowa jest o długu publicznym interesująca jest nie tyle jego nominalna wartość, co relacja do PKB. Warto zauważyć, że w tym ujęciu 2019 r. będzie prawdopodobnie trzecim z kolei rokiem spadku zadłużenia sektora publicznego. W naszej gospodarce to unikalne wydarzenie. Duża w tym zasługa wysokiego w ostatnich trzech latach tempa wzrostu gospodarczego, które z jednej strony ułatwia zbilansowanie dochodów i wydatków, a z drugiej istotnie podnosi bazę odniesienia (PKB).

Arkadiusz Balerowski, ekonomista, InsiderFX.pl 

Na zadłużenie finansów publicznych, jak i na wiele innych wielkości makroekonomicznych, należy przede wszystkim patrzeć przez pryzmat relacji do tempa wzrostu gospodarczego, a biorąc to pod uwagę trajektoria spadkowa zadłużenia sektora SFP pozostaje niezmieniona. W praktyce nie ma większego znaczenia czy zadłużenie wynosi 999 mld czy 1001 mld złotych. W ujęciu względnym zadłużenie sektora na koniec trzeciego kwartału spadło do 45% PKB z 45,6% PKB, tj. najniższy poziom od 9 lat. Ponadto, co bardzo istotne, w dalszym ciągu trwa redukcja względnego zadłużenia zagranicznego, którego udział na koniec września spadł poniżej 29%, a jeszcze 3 lata temu balansowaliśmy w okolicy 35%. Oznacza to mniejszą wrażliwość na szoki zewnętrzne jak choćby fluktuacje złotego (widać to również w spadającym zadłużeniu zagranicznym brutto). Polską gospodarkę charakteryzuje zrównoważenie zewnętrzne, czego dowodem jest między innymi pierwotna nadwyżka salda GG, a także brak deficytu na pierwotnym saldzie strukturalnym. Choć tendencja w postaci obniżania zadłużenia powinna być kontynuowana w kolejnych kilku latach, o tyle warto moim zdaniem patrzeć na różnicę zadłużenia SFP i GG (wynosi ona już 2,4% PKB), która mówi wiele o różnego rodzaju sposobach rządu na obejście unijnej metodologii kalkulacji zadłużenia.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ