GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
na żywo
Wpływ koronawirusa na rynki energii

Pandemia koronawirusa bez wątpienia wywrze duży wpływ gospodarkę. Wiele zmian widać już teraz. Eksperci z Bost...

pokaż więcej
Moderna bliska szczepionki na koronawirusa

Szef Moderny, Noubar Afeyan ogłosił, że firma jest w pierwszej fazie testów szczepionki na koronawirusa...

pokaż więcej
OPEC w końcu się opamięta?

Można to przypuszczać. Na razie rynek pełen jest optymizmu, cena ropy wzrosła bowiem o 25%. Arabia Saudyjska w...

pokaż więcej
Planszówki wygrywają na epidemii

W trakcie epidemii wirusa niemal wszystkie branże przeżywają ciężkie czasy. Nawet jeżeli nie są bezpośrednio d...

pokaż więcej
Lotniskowce jak wycieczkowce. Tkwią na morzu a wirus szaleje

Niedawno pisaliśmy o wyliczeniach Guardiana, według którego przynajmniej 10 wielkich wycieczkowcó...

pokaż więcej
Najpopularniejsze artykuły w marcu [RANKING POLISHBRIEF]

Marzec za nami. Redakcja PolishBrief.pl postanowiła przygotować zestawienie najpopularniejszych tekstów...

pokaż więcej

Niemiecki socjal, czyli jak dać ludziom i nie zniszczyć gospodarki

17 grudnia 2019, 23:28 / Opracowanie własne. Zdjęcie: pixabay
Niemiecki socjal, czyli jak dać ludziom i nie zniszczyć gospodarki

W krajowej polityce od kilku lat panują nastroje mocno socjalne. Rząd, pomimo krytyki ze strony różnych środowisk, konsekwentnie trzyma się obranego przez siebie kursu i rozbudza co jakiś czas wyobraźnię zapowiedziami kolejnych programów prospołecznych. Przeciwnicy takiej polityki straszą wizją drugiej Grecji i potężnej zapaści gospodarczej, zaś zwolennicy mówią o doganianiu Zachodu i sprawiedliwej redystrybucji dóbr. Jak w takim razie połączyć wysokie wydatki socjalne z efektywną gospodarką? 

Na szczęście odpowiedzi na to pytanie nie musimy szukać za żadnym oceanem, a wystarczy spojrzeć na rozwiązania działające tuż za przysłowiową miedzą. 

Zaczynamy od kwoty wolnej od podatku

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów redystrybucji dochodów jest pozostawienie ich u źródła. W teorii dosyć logiczny wydaje się być argument, że 1 zł odliczony od podatku to 1 zł w kieszeni obywatela. Dla porównania jeden złoty zabrany w formie podatku, wraca w dużo mniejszej kwocie do obywatela, ponieważ urzędnik musi najpierw zebrać podatki, a później inny urzędnik jest odpowiedzialny za wypłatę świadczeń. Pierwszym narzędziem do unikania takiego „mielenia pieniądza” jest kwota wolna od podatku. Powinna ona być ustalona na tyle wysoko, aby umożliwić ludziom o niskich zarobkach natychmiastowy dostęp do pieniędzy, które na koniec roku i tak trafiłyby do nich w formie różnych zapomóg. W Niemczech w 2018 roku kwota wolna od podatku ustalona była na poziomie 9.000 EUR, a w 2019 roku wzrosła ona do 9.168 EUR. Niemiecka kwota wolna od podatku jest corocznie waloryzowana, tak aby inflacja nie wpływała negatywnie na jej pierwotną funkcję. Dla małżeństw i związków zarejestrowanych obowiązuje podwójna stawka czyli po przeliczeniu na złote blisko 80.000 zł. 

Ryczałt na koszty uzyskania przychodów

Każdy pracownik wie, że z pracą poza przychodami wiążą się konkretne koszty. Wiele z nich można odliczyć od podatku. Jednocześnie, aby odciążyć obywatela od żmudnego zbierania paragonów i rachunków Państwo Niemieckie ustaliło zryczałtowane koszty uzyskania przychodu na poziomie 1.000 EUR. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze można uznać to za podwyższenie kwoty wolnej od podatku o kolejny 1.000 EUR do niebotycznego jak na polskie realia poziomu 43.000 zł na osobę. Jedyną różnicą jest tutaj potencjalny obowiązek złożenia zeznania podatkowego, jeżeli podatnik zmieniał pracodawcę w ostatnim roku podatkowym. Drugą zaletą jest znaczące ułatwienie rozwiązywania deklaracji podatkowej, ponieważ osoby, które posiadały niższe koszty uzyskania przychodu nie muszą nic więcej udowadniać i na tym kończą swoją przygodę z PIT-em.

Kilometrówka za dojazdy do pracy

Osoby dojeżdżające do pracy samochodem mają prawo do odliczenia kilometrówki w postaci 0,30 EUR za każdy kilometr odległości siedziby firmy od miejsca zamieszkania. Kwota ta jest mnożona przez ilość dni w roku przepracowanych przez pracownika. W przypadku osób korzystających z publicznego transportu mają one możliwość odliczenia kosztów biletów okresowych w ich rzeczywistej wysokości. Maksymalną kwotą kosztów przewidzianych na dojazdy do pracy jest 4.500 EUR. Osoba pracująca 220 dni w roku, osiągnie górny limit dojeżdżając do firmy oddalonej o 20 km od swojego domu. 

Ubezpieczenia na życie? Chętnie!

Stare powiedzenie mówi „Mądry Polak po szkodzie”. Aby uniknąć przykrych niespodzianek niemiecki fiskus umożliwia odliczenie ubezpieczeń na życie od podatku. Biorąc pod uwagę, że ubezpieczyciele często wymuszają na ludziach dodatkowe badania lub środki bezpieczeństwa, aby minimalizować ryzyko wypadków, a w związku z tym potencjalne świadczenia, idea promowania ubezpieczeń ma sens również na poziomie państwowym. Prawo do odliczenia od podatku nie dotyczy jednak wszystkich ubezpieczeń, a jedynie ubezpieczeń osobowych (NWW, na życie) oraz prawnych, jeżeli związane są z wykonywanym zawodem. Ubezpieczenia majątkowe nie wpływają na potencjalny podatek dochodowy.

Dalsze kształcenie zawodowe podstawą efektywności

Czasy kiedy po ukończeniu szkoły nasza edukacja dobiegała końca bezpowrotnie minęły. Podstawą każdej nowoczesnej gospodarki jest kapitał ludzki. Niestety, nie każdy pracodawca rozumie wartość jaką niesie ze sobą inwestycja w dalsze kształcenie pracownika. Aby uniezależnić ludzi od łaski ich pracodawców, ustawodawca przewiduje możliwość odliczenia kosztów kształcenia zawodowego od podstawy opodatkowania. Tutaj ważne jest, czy chodzi o naukę pierwszego zawodu czy o dalsze kształcenie. W pierwszym przypadku obowiązuje maksymalna kwota na poziomie 6.000 EUR rocznie, w drugim górny limit nie został ustalony. 

Pozostałe koszty

W celu wspierania gospodarki i rozwoju mobilności pracowników można również odliczyć koszty przeprowadzki do miejsca bliższego siedzibie pracodawcy. W takim wypadku obowiązuje ryczałt w wysokości 787 EUR (dla par podwójna stawka). Jeżeli ktoś korzysta z usług firmy przeprowadzkowej i posiada rachunek na wyższą kwotę, może odliczyć faktycznie poniesione koszy. Z innych kosztów jakie można odliczyć wymienię tylko wynagrodzenie doradcy podatkowego, jeżeli do wypełnienia zeznania podatkowego korzystaliśmy z jego usług oraz tzw. wydatki zawodowe jak literatura fachowa czy koszty rekrutacji.

Podatek od zysków kapitałowych

Sposobem na rozruszanie giełdy jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych przychodów na poziomie 801 EUR na osobę w gospodarstwie domowym. Limit dotyczy również dzieci, czyli rodzina 2+2 mogłaby osiągnąć rocznie 3204 EUR nieopodatkowanych zysków kapitałowych. 

Ile można maksymalnie zarobić, aby nic nie zapłacić?

Zakładając, że ktoś dojeżdża do pracy 20 km dziennie, posiada polisy ubezpieczeniowe, za które płaci 500 EUR rocznie oraz zapłacił 6.000 EUR za naukę pierwszego zawodu dochodzimy do solidnej kwoty 20.168 EUR, czyli ponad 85.000 zł, za które nie należy odprowadzić żadnego podatku dochodowego. Jeżeli ktoś miał oszczędnych rodziców, których inwestycje dają solidne zyski to nasza kwota powiększa się o kolejne blisko 3.500 zł. 

Możliwości dla Polski

Warto tutaj zauważyć pewną prawidłowość. Niemiecki fiskus przewidział wiele sposobów, które nie tylko mają odciążyć obywatela od nadmiernego opodatkowania, ale również mają za zadanie zachęcić go do podejmowania korzystnych decyzji gospodarczych- zakupu ubezpieczeń, mobilności zawodowej oraz dalszego kształcenia. Patrząc na prostotę i skuteczność tych narzędzi pozostaje tylko załamać ręce, że klasa polityczna od 30 lat próbuje wynaleźć ogień i koło od zera, zamiast korzystać ze znanych, sprawdzonych i skutecznych metod. Jak głosi znane powiedzenie nadzieja umiera ostatnia, dlatego liczę, że kiedyś podobny system wpadnie w łaski naszych rządzących i umożliwi nam rozwój gospodarczy na poziomie pozwalającym na realne gonienie Zachodniej Europy. 

Maciej Pawlik
Maciej Pawlik

Manager, specjalista ds. optymalizacji procesów księgowych oraz autor bloga niezbednikmanagera.pl. Studiował w trzech krajach w 4 językach. Pracuje w Niemczech, gdzie był odpowiedzialny za koordynację transferu wiedzy z centrali firmy do Shared Service Center w Indiach oraz digitalizację procesów.

POZOSTAŁE MATERIAŁY

Koronawirus a biznes [ANALIZA]
31 marca 2020, 23:50 0 komentarzy
pokaz więcej

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ