GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
na żywo
PWC zamieszane w aferę na 2 mld dolarów

W telegraficznym skrócie: córka dyktatora Angoli zbudowała w tajemniczy sposób imperium w...

pokaż więcej
MFW koryguje w dół prognozy na 2020

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował w dół swoją październikową prognozę globalnego wzrostu PKB. ...

pokaż więcej
Już nie chcemy tak szybko wydawać zarobionych pieniędzy

Osłabnie konsumpcja gospodarstw domowych, która pozostaje główną siłą napędową polskiej gospodar...

pokaż więcej

Opakowania kartonowe do płynów i ich wpływ na gospodarkę [ANALIZA]

19 grudnia 2019, 23:24 / Opracowanie własne na podstawie raportu Instytutu Jagiellońskiego. Zdjęcie: pixabay
Opakowania kartonowe do płynów i ich wpływ na gospodarkę [ANALIZA]

W dniu wczorajszym opublikowany został raport Instytutu Jagiellońskiego dotyczący wpływu sektora opakowań kartonowych do żywności płynnej na gospodarkę Polski. Przedstawiamy wyciąg z niego. Pełne opracowanie znajduje się tutaj [link].

Opakowania kartonowe wielomateriałowe (poza samym kartonem, składają się one z niewielkich ilości plastiku i aluminium, niezbędnych do przechowywania płynów) są jedną z trzech możliwości pakowania płynnej żywności. Pozostałe dwie to butelka plastikowa lub szklana. Jednocześnie charakteryzują się najmniejszym śladem węglowym (produkcja opakowań do przechowania danego litrażu emituje najmniej CO2 do atmosfery). 

Źródło: grafika IJ na podstawie badania Gjuby i Azapagic. 

W odróżnieniu od opakowań plastikowych i szklanych, opakowania kartonowe do płynnej żywności są klasyfikowane jako opakowania wielomateriałowe, mimo, że odsetek masy pozostałych elementów w opakowaniu jest marginalny. Z prawnego punktu widzenia stanowi to jednak problem, gdyż, zgodnie z nowymi rozporządzeniami Ministerstwa Środowiska, docelowy poziom recyklingu w branży ma w 2024 wynieść 59%, a odzysk 65%. Ponieważ to opakowania kartonowe są jednym z nielicznych opakowań wielomateriałowych, które można poddawać (i które są poddawane recyklingowi), spowodować to może sytuację, w której zrecyklingować będzie trzeba wiecej kartonów do płynnej żywności, niż zostało wyprodukowane, co doprowadziłoby do kuriozalnej konieczności importu śmieci. 

Źródło: grafika IJ

Podkreślić wypada, że opakowania kartonowe są korzystne dla środowiska, w porównaniu z opakowaniami szklanymi czy plastikowymi. Składają się głównie z papieru pochodzącego ze specjalnie kultywowanych plantacji, a producenci tychże opakowań gremialnie zobowiązali się działać na rzecz lasów. Ponadto, papier można poddawać recyklingowi, a jego procedura nie jest ani trudna, ani kosztowna. Polska radzi sobie dobrze z odzyskiwaniem surowców zużytych do produkcji kartonów i można przypuszczać, że w przeciągu kilku najbliższych lat osiągnie poziom średniej Unijnej. 

Źródło: grafika IJ

Obecność opakowań kartonowych ma też istotny wpływ na rynek podaży mleka i soków. Produkcja mleka i soków z roku na rok rośnie, a za wzrost konsumpcji odpowiadają między innymi kampanie reklamowe promujące zdrowe żywienie wśród najmłodszych.

Źródło: grafika IJ

Pojedynczy rolnicy czy sadownicy nie produkują sami soków czy też przetworów mlecznych, a zrzeszają się w spółdzielnie. Spółdzielnie te dostosowują swój proces produkcyjny pod konkretny typ opakowania, zatem ewentualne zmiany byłyby kosztowne i odbiłyby się negatywnie na sektorze, znanym z niskich marż. 

Źródło: grafika IJ

Źródło: grafika IJ

Jak widać, trzy piąte rynku mleka i jedna piąta rynku soków owocowo warzywnych jest oparta o sektor opakowań kartonowych do płynnej żywności. Jak wspomniano wyżej, popyt na mleko i soki z roku na rok rośnie. Warto ponadto pamiętać, że opakowanie kartonowe, poza walorami recyklingowymi, dobrze chroni produkt, a ponadto oferuje dużą powierzchnię reklamową. 

W związku z powyższym warto, by opakowania kartonowe do płynnej żywności nie były traktowane jak pozostałe opakowania wielomateriałowe, a były porównywane ze swoją klasą referencyjną opakowań do płynów, czyli były traktowane jak plastik lub szkło. Rozsądne może być również podążenie za Austrią, Belgią czy Niemcami i wprowadzenie osobnego celu recyklingowego dla tego typu opakowań. 

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ