GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
na żywo
Wpływ koronawirusa na rynki energii

Pandemia koronawirusa bez wątpienia wywrze duży wpływ gospodarkę. Wiele zmian widać już teraz. Eksperci z Bost...

pokaż więcej
Moderna bliska szczepionki na koronawirusa

Szef Moderny, Noubar Afeyan ogłosił, że firma jest w pierwszej fazie testów szczepionki na koronawirusa...

pokaż więcej
OPEC w końcu się opamięta?

Można to przypuszczać. Na razie rynek pełen jest optymizmu, cena ropy wzrosła bowiem o 25%. Arabia Saudyjska w...

pokaż więcej
Planszówki wygrywają na epidemii

W trakcie epidemii wirusa niemal wszystkie branże przeżywają ciężkie czasy. Nawet jeżeli nie są bezpośrednio d...

pokaż więcej
Lotniskowce jak wycieczkowce. Tkwią na morzu a wirus szaleje

Niedawno pisaliśmy o wyliczeniach Guardiana, według którego przynajmniej 10 wielkich wycieczkowcó...

pokaż więcej
Najpopularniejsze artykuły w marcu [RANKING POLISHBRIEF]

Marzec za nami. Redakcja PolishBrief.pl postanowiła przygotować zestawienie najpopularniejszych tekstów...

pokaż więcej

Opakowania kartonowe do płynów i ich wpływ na gospodarkę [ANALIZA]

19 grudnia 2019, 23:24 / Opracowanie własne na podstawie raportu Instytutu Jagiellońskiego. Zdjęcie: pixabay
Opakowania kartonowe do płynów i ich wpływ na gospodarkę [ANALIZA]

W dniu wczorajszym opublikowany został raport Instytutu Jagiellońskiego dotyczący wpływu sektora opakowań kartonowych do żywności płynnej na gospodarkę Polski. Przedstawiamy wyciąg z niego. Pełne opracowanie znajduje się tutaj [link].

Opakowania kartonowe wielomateriałowe (poza samym kartonem, składają się one z niewielkich ilości plastiku i aluminium, niezbędnych do przechowywania płynów) są jedną z trzech możliwości pakowania płynnej żywności. Pozostałe dwie to butelka plastikowa lub szklana. Jednocześnie charakteryzują się najmniejszym śladem węglowym (produkcja opakowań do przechowania danego litrażu emituje najmniej CO2 do atmosfery). 

Źródło: grafika IJ na podstawie badania Gjuby i Azapagic. 

W odróżnieniu od opakowań plastikowych i szklanych, opakowania kartonowe do płynnej żywności są klasyfikowane jako opakowania wielomateriałowe, mimo, że odsetek masy pozostałych elementów w opakowaniu jest marginalny. Z prawnego punktu widzenia stanowi to jednak problem, gdyż, zgodnie z nowymi rozporządzeniami Ministerstwa Środowiska, docelowy poziom recyklingu w branży ma w 2024 wynieść 59%, a odzysk 65%. Ponieważ to opakowania kartonowe są jednym z nielicznych opakowań wielomateriałowych, które można poddawać (i które są poddawane recyklingowi), spowodować to może sytuację, w której zrecyklingować będzie trzeba wiecej kartonów do płynnej żywności, niż zostało wyprodukowane, co doprowadziłoby do kuriozalnej konieczności importu śmieci. 

Źródło: grafika IJ

Podkreślić wypada, że opakowania kartonowe są korzystne dla środowiska, w porównaniu z opakowaniami szklanymi czy plastikowymi. Składają się głównie z papieru pochodzącego ze specjalnie kultywowanych plantacji, a producenci tychże opakowań gremialnie zobowiązali się działać na rzecz lasów. Ponadto, papier można poddawać recyklingowi, a jego procedura nie jest ani trudna, ani kosztowna. Polska radzi sobie dobrze z odzyskiwaniem surowców zużytych do produkcji kartonów i można przypuszczać, że w przeciągu kilku najbliższych lat osiągnie poziom średniej Unijnej. 

Źródło: grafika IJ

Obecność opakowań kartonowych ma też istotny wpływ na rynek podaży mleka i soków. Produkcja mleka i soków z roku na rok rośnie, a za wzrost konsumpcji odpowiadają między innymi kampanie reklamowe promujące zdrowe żywienie wśród najmłodszych.

Źródło: grafika IJ

Pojedynczy rolnicy czy sadownicy nie produkują sami soków czy też przetworów mlecznych, a zrzeszają się w spółdzielnie. Spółdzielnie te dostosowują swój proces produkcyjny pod konkretny typ opakowania, zatem ewentualne zmiany byłyby kosztowne i odbiłyby się negatywnie na sektorze, znanym z niskich marż. 

Źródło: grafika IJ

Źródło: grafika IJ

Jak widać, trzy piąte rynku mleka i jedna piąta rynku soków owocowo warzywnych jest oparta o sektor opakowań kartonowych do płynnej żywności. Jak wspomniano wyżej, popyt na mleko i soki z roku na rok rośnie. Warto ponadto pamiętać, że opakowanie kartonowe, poza walorami recyklingowymi, dobrze chroni produkt, a ponadto oferuje dużą powierzchnię reklamową. 

W związku z powyższym warto, by opakowania kartonowe do płynnej żywności nie były traktowane jak pozostałe opakowania wielomateriałowe, a były porównywane ze swoją klasą referencyjną opakowań do płynów, czyli były traktowane jak plastik lub szkło. Rozsądne może być również podążenie za Austrią, Belgią czy Niemcami i wprowadzenie osobnego celu recyklingowego dla tego typu opakowań. 

POZOSTAŁE MATERIAŁY

Koronawirus a biznes [ANALIZA]
31 marca 2020, 23:50 0 komentarzy
pokaz więcej

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ