GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Już nie chcemy tak szybko wydawać zarobionych pieniędzy

20 stycznia 2020, 23:45 / źródło: MarketNews24.pl / zdjęcie: pixabay
Już nie chcemy tak szybko wydawać zarobionych pieniędzy

Osłabnie konsumpcja gospodarstw domowych, która pozostaje główną siłą napędową polskiej gospodarki. Tym większym problemem gospodarczym staną się zbyt małe inwestycje przedsiębiorstw.

Rosnące wynagrodzenia i niskie bezrobocie sprzyjało wzrostowi konsumpcji, ale to się zmienia.

- W kolejnych miesiącach wzrost konsumpcji nie będzie już tak dynamiczny ponieważ zwiększa się skłonność Polaków do oszczędzania  - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

17,3 mld złotych – za taką kwotę Polacy kupili w 2019 r. detaliczne obligacje skarbowe. To rekord, to jeden z powodów, że konsumpcja jest już słabnącym silnikiem gospodarki.

Inwestycje sektora publicznego nie będą wysokie ponieważ coraz mniejsze są dotacje z UE, ze względu na kończący się okres finansowania z obecnej perspektywy unijnej (na lata 2014-2020).

Inwestują przede wszystkim przedsiębiorstwa duże, zatrudniające ponad 250 osób. Przede wszystkim firmy z kapitałem zagranicznym.

- Wciąż brakuje inwestycji małych i średnich firm – komentuje ekspert Coface.

 

OSTATNIE WYDARZENIA

pokaz więcej

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ