GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

MFW koryguje w dół prognozy na 2020

20 stycznia 2020, 23:20 / Opracowanie własne na podstawie MFW. Zdjęcie: NASA
MFW koryguje w dół prognozy na 2020

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował w dół swoją październikową prognozę globalnego wzrostu PKB. Ekonomiści Funduszu dalej jednak sądzą, że w 2020 i 2021 gospodarka światowa będzie rozwijać się szybciej niż w 2019 (2.9%) - przewidywany wzrost w 2020 to 3.3% a w 2021 3.4%. W uzasadnieniu IMF wspomina o kilku negatywnych czynnikach: słabszej aktywności na niektórych rozwijających się rynkach, zwłaszcza w Indiach; napięciach geopolitycznych na linii USA - Iran; pogorszeniu relacji handlowych USA z partnerami; tarcia między krajami oraz niepokojach społecznych. Jako pozytywne czynniki Fundusz wymienia sygnały, iż spowolnienie w produkcji przemysłowej i handlu osiągneła minimum, po czym będzie już tylko lepiej, pozytywne wieści w sprawie umowy handlowej USA - Chiny oraz coraz mniejsze prawdopodobieństwo Brexitu bez umowy. MFW podkreśla jednak, że w danych jest bardzo mało znaków, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać punktów zwrotnych.

W rekomendacjach IMF wymienia dalsze działanie na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz międzynarodowe uszczelnienie systemu podatkowego, a także konieczność współpracy między krajami.

Źródło obrazka: IMF

OSTATNIE WYDARZENIA

pokaz więcej

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ