GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

PWC zamieszane w aferę na 2 mld dolarów

20 stycznia 2020, 23:18 / Opracowanie własne na podstawie The Guardian. Zdjęcie: wikimedia commons/fotopolska.eu, autor: Petroniusz
PWC zamieszane w aferę na 2 mld dolarów

W telegraficznym skrócie: córka dyktatora Angoli zbudowała w tajemniczy sposób imperium warte 2 mld USD, a PWC było jej doradcą księgowym i podatkowym.

Isabel dos Santos, córka Jose Eduardo dos Santosa, jednego z najdłużej rządzących dyktatorów afrykańskich ma coraz większe kłopoty w związku z posiadaną przez siebie fortuną. Krytycy to już nie tylko zwykli ludzie, oburzeni, że w jednym z najbiedniejszych krajów na świecie (większość populacji żyje za mniej niż 2 USD dziennie) ktoś był w stanie zgromadzić tak olbrzymie pieniądze, zarzucający dos Santos korupcję i nepotyzm. Jej majątkiem zainteresowała się prokuratura. Najpierw zaczęto od analizy jej poczynań kiedy była prezesem Sonangol, państwowego przedsiębiorstwa działającego w branży ropy naftowej. Niezależnie od tego śledztwa, inny zespół prokuratorski trzy tygodnie temu wydał nakaz zamrożenia aktywów dos Santos i jej męża pod zarzutem narażenia państwa na szkodę w wysokości 1 mld USD, w związku z poczynaniami małżonków z państwowymi producentami ropy naftowej i diamentów. 

Początki kariery dos Santos były równie ciekawe. Po zagranicznych studiach i dwuletniej pracy w Coopers & Lybrand, czyli dawnym PWC, wróciła do kraju, gdzie otworzyła firmę transportową i zainteresowała się telefonią komórkową, uzyskując drugą w kraju licencję na prowadzenie tego typu działalności. Firma, którą założyła jest obecnie największym dostawcą usług telefonii komórkowej w Angoli. Dos Santos zgromadziła w swoim portfolio także inne spólki, konsekwetnie zaprzeczając oskarżeniom o nepotyzm i twierdząc, że jej firmy zawdzięczają sukces wyłącznie wysokiej jakości oferowanych usług. Oczywiście drobny wpływ na jej powodzenie mógł mieć też boom na rynku ropy naftowej, który zwiększył przychody jej spółek z 3 mld USD w 2002 do 70 w 2008. W 2016 dos Santos została prezes wspomnianego wyżej publicznego giganta naftowego, Sonangolu, ale po objęciu prezydentury w kraju przez Joao Lourenco, została zdymisjonowana w atmosferze oskarżeń o korupcję. 

PWC na razie nie pokusiło się o szerszy komentarz, sprawa jest bowiem bardzo świeża. Prezes Bob Moritz stwierdził, że jest zawiedziony, że problemów nie zauważono wcześniej i że PWC kontynuowało współpracę z dos Santos. Podkreślił, że firmie zależy na utrzymywaniu najwyższych standardów. Zaznaczył, że niezależnie od wyników śledztwa PWC zakończyło współpracę z pewnymi osobami i przedsiębiorstwami. 

OSTATNIE WYDARZENIA

pokaz więcej

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ