GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Test predyspozycji zawodowych – 6 najlepszych darmowych testów

22 stycznia 2020, 23:38 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Test predyspozycji zawodowych – 6 najlepszych darmowych testów
Maciej Pawlik
Maciej Pawlik

Manager, specjalista ds. optymalizacji procesów księgowych oraz autor bloga niezbednikmanagera.pl. Studiował w trzech krajach w 4 językach. Pracuje w Niemczech, gdzie był odpowiedzialny za koordynację transferu wiedzy z centrali firmy do Shared Service Center w Indiach oraz digitalizację procesów.

Test predyspozycji zawodowych ma za zadanie podpowiedzieć, na jakich stanowiskach masz szanse rozwinąć swój potencjał w największym stopniu. Całkiem popularny cytat, który dobrze pasuje do sprawdzania swoich kompetencji, brzmi „Jeżeli oceniasz rybę pod względem jej zdolności wspinania na drzewa, to całe życie będzie myślała, że jest głupia”. Brian Tracy również lubi powtarzać, że znajdując dopasowane do ciebie zajęcie, zrobisz większy postęp w kilka lat, niż na innym stanowisku przez kilkanaście. Coś w tym jest, dlatego dobrze jest mieć jasność na jakich stanowiskach możesz się najlepiej rozwinąć.

W związku z tym, że każdy ma swoje preferencje przygotowałem dziś listę 6 testów predyspozycji zawodowych. Trzy z nich są w całości po polsku, a kolejne trzy po angielsku. Jako ważne kryterium, poza merytoryką i designem, wziąłem pod uwagę, żeby testy były darmowe. Kilka razy przeżyłem „niespodziankę” w postaci okienka do wpisania kodu sms z opłatą za wyniki. Nie spodobało mi się, że informacja o płatności nie była pokazana na stronie startowej, tylko dopiero po ukończeniu testu. Rozwiązując któryś z testów z tego zestawienia masz pewność, że nie spotka cię takie niemiłe zaskoczenie.
Jeszcze jedna kwestia organizacyjna- linki do poszczególnych testów predyspozycji zawodowych znajdują się w nagłówkach.

Test predyspozycji zawodowych „A real me”

Pierwszy test bazuje na teorii osobowości Carla Junga, który wyodrębnił 16 typów osobowości dzieląc je na 4 równe grupy. Metodologia testu nie jest nigdzie wyjaśniona, ale zaraz uzasadnię wam, dlaczego sądzę, że to właśnie ten typ testu predyspozycji zawodowych.

Strona startowa pierwszego testu predyspozycji zawodowych nie zachwyca designem. Dodatkowo wyświetliła się u mnie biała reklama tekstowa i poczułem klimat minionych lat, kiedy to w kafejce internetowej zapisywałem się na godzinę 12.00, ponieważ na 11.00 nie było już wolnych komputerów. Uzbrojony w dyskietkę 1,5 MB chciałem ściągnąć cały internet, żeby mieć co robić w domu.

Po rozpoczęciu testu pojawiają się pytania, na które musisz wybrać jedną z dwóch odpowiedzi. Trudność zadania nie powinna przekroczyć niczyich umiejętności. Jedna rzecz, która mnie irytowała to brak paska progresu, albo przynajmniej informacji z ilu pytań składa się test. Zawsze w takich sytuacjach mam obawę, że to jeden z tych niekończących się quizów tysiąca pytań.

No i w końcu po przeklikaniu się przez wszystkie pytania otrzymujesz wyniki pierwszego testu predyspozycji zawodowych. Prezentacja rezultatów miło mnie zaskoczyła, ponieważ na pierwszym miejscu otrzymujemy diagram z informacją jak mocno każda ze sprawdzanych cech jest w tobie zakorzeniona. Później następuje opis, który ma ująć w słowa to co prezentuje diagram i na koniec następuje omówienie każdej z cech. Ciekawym rozwiązaniem jest również omówienie przeciwległej cechy. Nice to know, mnie się to podoba.

Prawie zapomniałem napisać, dlaczego sądzę, że to test Junga. W nagłówku roli przed nazwą „Kierownik” widnieje tajemniczy kod ENTJ. To po nim poznałem co to za test.

Test predyspozycji zawodowych „Kompetencjometr”

Drugim polskim wynalazkiem jest test predyspozycji zawodowych o nazwie „Kompetencjometr” oferowany przez stronę Młodzi w Łodzi. Zaczynasz od wypełnienia ogólnej informacji o sobie i można przechodzić do rozwiązywania testu.

Po rozpoczęciu testu miałem jeden poważny problem. Odpowiedziałem na pierwsze 6 pytań i kliknąłem dalej po czym otrzymałem komunikat, że nie odpowiedziałem na wszystkie pytania. Zastanawiałem się czy to możliwe, aby w 2020 roku występowały problemy z kompatybilnością strony na Google Chrome.

Postanowiłem sprawdzić test na przeglądarce Internet Explorer czy tam Edge po rebrandingu. Ku mojemu zaskoczeniu faktycznie pojawił się dodatkowy suwak po prawej stronie. Pozwolił mi on w końcu zacząć rozwiązywać łódzki test predyspozycji zawodowych.Spodobała mi się rozmaitość zadawania pytań w tym teście. W każdym kroku sposób udzielania odpowiedzi się różnił. Krok drugi to odpowiedzi skalujące.

W trzecim kroku wybierasz najlepiej pasujące do ciebie odpowiedzi.

Na co jeszcze zwróciłem uwagę to pewna matematyczna nieścisłość po prawej stronie. Test składa się z 5 kroków, udzieliłem odpowiedzi na trzy z nich, a wypełnienie testu wynosiło 75%. Czepialstwo z mojej strony, ale matura z matematyki zobowiązuje!

Po zakończeniu czwartego kroku miła niespodzianka, bo piąty krok to już wyniki moich predyspozycji zawodowych.

Wyniki są omówione bardzo zwięźle i kończą się poleceniem Uniwersytetu Łódzkiego. Ważną informacją, jaka jest zawarta w wynikach jest kod Hollanda. To również znana i często stosowana metoda badania predyspozycji zawodowych. Litery w kodzie pochodzą od pierwszej litery danego typu. W moim przypadku to typy przedsiębiorczy, badawczy i konwencjonalny. Polecam ci tabelkę, którą przygotowała Justyna pod tym linkiem. Będziesz mógł szybko dowiedzieć się, co oznacza twój wynik.

Test predyspozycji zawodowych „Co po maturze”

Ostatnim testem z polskiej części zestawienia jest test predyspozycji zawodowych przygotowany przez uczelnię Łazarskiego. Muszę powiedzieć, że najbardziej przypadł mi do gustu, ponieważ wystarczy z pośród 96 kafelków zaznaczyć te, które do ciebie pasują.

Ceną za otrzymanie wyników jest podanie adresu email, na który zostanie wysłany twój wynik. Ja posiadam pradawny email, który od 20 lat towarzyszy mi i wiernie służy jako zbieracz wszelkiego spamu.

Po kilku sekundach email z wynikiem jest już w twojej skrzynce.

To trzy testy z polskiego podwórka, które przypadły mi do gustu i polecam je dalej. Jeżeli język angielski nie jest dla ciebie barierą nie do pokonania, to polecam jeszcze trzy kolejne testy, które mogą ci się spodobać.

Test predyspozycji zawodowych „SkillsMatcher”

Test predyspozycji zawodowych „SkillsMatcher” bazuje na trochę innych zasadach niż poprzednie testy w tym zestawieniu. Jeżeli wiesz w czym jesteś dobry, to to rozwiązanie dla ciebie. W teście określasz w jakim stopniu posiadasz wymienione umiejętności.

Na podstawie twoich wyników znajdowane są zajęcia, które najbardziej pasują do twoich kompetencji. Spodobało mi się, że test jest bardziej wyszukiwarką zawodów, a nie próbuje odgadnąć co dzieje się w mojej duszy.

Test predyspozycji zawodowych od 123 Test

Powyższy test bazuje na wcześniej wspomnianej metodzie Hollanda. Różni się on od testu Młodzi w Łodzi pod tym względem, że cały test przebiega tutaj na jedno kopyto. Spośród 4 obrazków wybierasz jeden, który podoba ci się najbardziej i jeden, który podoba ci się najmniej.

Po zakończeniu testu musisz uzupełnić jeszcze kilka pozycji o sobie. Nie musisz podawać żadnego adresu email.

Patrząc na wykres, jaki otrzymałem pokrywa się on z wynikami z testu Kompetencjometr w dwóch pierwszych literach. Odpowiadając po angielsku byłem jednak bardziej artystyczny niż konwencjonalny.

Ciekawą opcją jest, że po wypełnieniu testu otrzymujemy propozycje możliwych profesji wraz z procentowym wskaźnikiem jak bardzo do nas pasują.

Test predyspozycji zawodowych „Career Builder”

Ostatnią propozycją na dziś jest test predyspozycji zawodowych „Career Builder”. Składa się on z 60 pytań, gdzie wybierasz jedną z dwóch możliwych odpowiedzi, która bardziej do ciebie pasuje.

Po odpowiedzi na ostatnie pytanie klikasz „Calculate my results” i voilà!

W ramach darmowego raportu dowiadujesz się o swojej optymalnej roli, mocnych stronach oraz wyzwaniach. Potencjalne wynagrodzenie może przyprawić o zawrót głowy, ale nie polegałbym na tej prognozie zbyt mocno. Niestety nie udało mi się dotrzeć do teorii, na jakiej bazują wyniki.

Bonus Test osobowości „16 personalities”

W artykule o testach osobowości opisywałem darmowy test „16 personalities” według pary Myers-Briggs. Po zakończeniu testu otrzymujesz wyniki podzielone na różne obszary m.in. rodzina, związki i właśnie życie zawodowe. Z tego testu możesz również dowiedzieć się, jaki zawód jest ci szczególnie bliski. W moim przypadku wynik był bardzo trafny, dlatego polecam ten test na typ osobowości dalej. Dodatkową zaletą jest fakt, że wypełniasz go raz i otrzymujesz wiedzę o różnych obszarach życia.

Jeżeli wiesz już jakie zawody do ciebie pasują, możesz wyruszyć na poszukiwanie swojej pracy marzeń. Jak nie przestraszyć się potencjalnych wymagań od potencjalnego kandydata polecam przeczytać ci mój artykuł o tym jak znaleźć pracę marzeń.

Jestem ciekaw, który z testów predyspozycji zawodowych przypadł ci najbardziej do gustu i dlaczego. Zgadzasz się z jego wynikami? Daj mi znać w komentarzu!

Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie Niezbędnik Managera [link]

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

6 komentarzy

do Autora
do Autora
23 stycznia 2020, 14:40
Panie Maćku a Panu co wyszło xD?
ODPOWIEDZ
Orka
Orka
23 stycznia 2020, 09:52
Zestawienie jest ok - widać, że subiektywne. Chciałbym jednak poruszyć inną kwestie niedopasowania programów studiów do oczekiwań rynku. Często jest tak, że uczymy się, rzeczy które na rynku pracy nie mają zadnego znaczenia. Dopoki tego nie zmienimy nawet najlepsze testy nam nic nie dadzą.
ODPOWIEDZ
EkspertoS
EkspertoS
23 stycznia 2020, 14:26
Wchodząc w ten temat - niestety nasz program kształcenia leży i kwiczy. Programy są napełnione niepotrzebnymi przedmiotami. Uczniowie uczą się nie potrzebnych rzeczy, których po paru miesiącach nie pamiętają. Rynek pracy weryfikuje - niestety.
Denver
Denver
23 stycznia 2020, 14:30
System szkolnictwa w Polsce podsumowuje piosenka rapera Mata - PATOINTELIGENCJA. Dziękuję
redakcja
redakcja
27 stycznia 2020, 19:51
Szanowni Państwo!
Zgadzamy się, że programy nauczania, zwłaszcza na uczelniach publicznych, często nieadekwatnie przygotowują do wejścia na rynek pracy. Nie oznacza to, że nikt nie proponuje reform. Często to senaty uczelni bronią statusu quo, przez co projekty zmian upadają. Z kolei przeniesienie nadzoru nad programem do MNiSW mogłoby zostać odebrane przez niektóre środowiska jako zamach na niezależność akademicką. Być może metodą jest zdecydowane podniesienie pensji pracownikom naukowym i naukowo-dydaktycznym oraz wprowadzenie systemu oceny przez studentów - jeżeli dany wykładowca przez kilka sezonów jest negatywnie oceniany przez studentów, zostaje zwolniony. Obecne pensje nie zachęcają ekspertów do pozostania na uczelni, ale samo podniesienie uposażeń nie jest rozwiązaniem, bowiem obecna kadra jeszcze mocniej okopie się na zajmowanych pozycjach.
Uprzejmie pozdrawiamy!
Dzięki!
Dzięki!
23 stycznia 2020, 09:10
Fajne zestawienie. Na pewno będzie przydatne dla osób po lub w trakcie studiów, które nie wiedzą w którym kierunku mają iść. Więcej takich materiałów poprosze :)
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ