GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Czy firmy powinny skrócić czas pracy codziennie o godzinę? [OPINIA]

26 stycznia 2020, 23:30 / źródło: MarketNews24.pl / zdjęcie: pixabay
Czy firmy powinny skrócić czas pracy codziennie o godzinę? [OPINIA]

Skrócenie dnia pracy o jedną godzinę dziennie może spowolnić dość dynamiczny ostatnio wzrost cen, a jednocześnie jest ciekawym pomysłem przy negocjacjach płacowych z pracownikami.

- Bezrobocie jest bardzo niskie więc zaoferowanie pracy o godzinę krótszej jest ciekawą propozycją negocjacyjną dla pracodawców - mówi w rozmowie z MarketNews24 Marek Lachowicz, redaktor naczelny PolishBrief.pl. - To może być propozycja alternatywna wobec podwyżki wynagrodzenia.

Wzrost wynagrodzenia to dla firmy większe koszty. Można tego uniknąć skracając czas pracy. Wyrwiemy się też z błędnego koła, że wyższa inflacja powoduje wzrost presji na podwyżkę wynagrodzeń, co przekłada się na wyższe koszty i… wzrost cen.

Jednak należy się spodziewać, że pracodawcy nie będą entuzjastami takiego rozwiązania.

- To jest propozycja ciekawa dla rządu, który mógłby zaangażować się w negocjacje pomiędzy pracodawcami i pracownikami, bo ucieszyłoby się społeczeństwo, co jest bardzo istotne zwłaszcza w okresach poprzedzających wybory – redaktor naczelny PolishBrief.pl.

 

Marek  Lachowicz
Marek Lachowicz

Redaktor naczelny PolishBrief https://mareklachowicz.com

POZOSTAŁE MATERIAŁY

#OkiemEksperta - jakim zagrożeniem są raje podatkowe?
16 lutego 2020, 23:52 0 komentarzy
pokaz więcej

4 komentarze

anonymus
anonymus
27 stycznia 2020, 16:10
Nie wiem co na to pracodawca budżetowy, ale efektywność pracy nie zależy od długości przesiadywania w niej
ODPOWIEDZ
BellaCiao
BellaCiao
28 stycznia 2020, 18:39
Zgadzam się - jestem fanem elastycznych godzin pod warunkiem ze wykonujesz swoją robotę - projekt x ma być na y jak nie ma ponosisz odpowiedzialność
Jasiu7462
Jasiu7462
27 stycznia 2020, 15:50
A jak skrócenie dnia pracy wpłynie na efektywność pracy budżetowek?
ODPOWIEDZ
redakcja
redakcja
27 stycznia 2020, 19:59
Szanowny Panie!
Z naszego doświadczenia wynika, że budżetówkom to raczej nie zaszkodzi. W razie potrzeby, pracownika służby cywilnej przełożony może zatrzymać po godzinach (przepracowane nadgodziny są wtedy do odbioru). Urzędnicy mianowani otrzymują z kolei specjalny dodatek do pensji (nie odbierają wtedy nadgodzin). Jeżeli natomiast ma Pan na myśli godziny otwarcia urzędów, to nie sugerujemy, by zostały one skrócone o godzinę! Obecne godziny otwarcia, tj. najczęściej 8-16, gdy większość interesantów jest w swojej pracy są jednakże bezsensowne - by załatwić sprawę w urzędzie obywatel często musi brać urlop albo prosić o możliwość wyjścia z pracy. Godziny pracy urzędów warto by wydłużyć, wprowadzając system zmianowy.
Serdecznie pozdrawiamy!
Edytowano dnia: 27 stycznia 2020, 19:59

przeczytaj także

© 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ