GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

#OkiemEksperta - podwyżka kwoty wolnej od podatku

2 lutego 2020, 23:21 / Opracowanie i grafika zespół PolishBrief
#OkiemEksperta - podwyżka kwoty wolnej od podatku

Ostatnia deklaracja Ministerstwa Finansów [link] w odpowiedzi na interpelację posłanki Katarzyny Osos [link] wyklucza jakiekolwiek podwyżki kwoty wolnej od podatku w bieżącym roku. Czy jest to decyzja słuszna i czy warto do tematu podwyższenia kwoty wolnej od podatku powrócić w przyszłych latach zapytaliśmy ekspertów:

Dr hab. prof. Mirosław Bojańczyk, Akademia Biznesu i Finansów Vistula

Kwota wolna od podatku, pomimo jej podniesienia, jest nadal na bardzo niskim poziomie. Nieznacznie przewyższa ona minimum egzystencji i jest znacznie niższa od minimum socjalnego. Bardzo słabo wypadamy również w porównaniu do innych krajów. Jest ona wielokrotnie niższa niż w wielu wysoko rozwiniętych krajach takich jak np. Niemcy, Hiszpania, Finlandia. Jest również znacznie poniżej poziomu na Słowacji, w Tajlandii czy Botswanie!

Przy ocenie jej poziomu należy dodatkowo wziąć pod uwagę gwałtowny wzrost cen produktów żywnościowych i podwyżki cen energii, które stanowią podstawową pozycję w wydatkach gospodarstwach domowych o najniższych dochodach. Zamiast wprowadzać np. dopłaty do cen energii lepiej byłoby podnieść kwotę wolną od opodatkowania.

Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego

Podniesienie kwoty wolnej od podatku zwiększa dochód rozporządzalny w każdej grupie obywateli, która płaci PIT. Wyższy dochód z kolei stymuluje gospodarkę, czy to poprzez zwiększoną konsumpcję czy też przez inwestycje. Wpływu zwiększenia kwoty wolnej na finanse sektora publicznego nie można zatem rozpatrywać wyłącznie w kontekście zmniejszenia wpływów tytułem PIT. W odpowiedzi na interpelację Minister Sarnowski wskazuje, że zwiększenie kwoty wolnej do 10 tys przy zachowaniu pozostałych zasad nią rządzących, kosztować będzie około 300 mln zł. Chociaż zwykle, w rachunkach budżetowych, kwoty takie nie robiły wrażenia, zrozumiałym jest, że przy tak napiętym budżecie jak projekt na 2020, rząd eliminuje wszelkie wydatki, których nie uważa za niezbędne. W przyszłych latach temat podniesienia kwoty wolnej powinien jednak powrócić.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ