GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
na żywo
Nie ma bańki spekulacyjnej, ale wzrost cen mieszkań spadnie do 5 proc.

Za cztery lata przeciętne ceny nowych mieszkań wzrosną do ponad 10 tys. zł za m kw. Wzrost cen będzie jednak...

pokaż więcej

W 2020 Polskę czeka stabilny rozwój gospodarczy, ale również wiele wyzwań

6 lutego 2020, 23:21 / Za enewsroom.pl. Zdjęcie: pixabay
W 2020 Polskę czeka stabilny rozwój gospodarczy, ale również wiele wyzwań

Styczeń to moment prognoz ekonomicznych na rozpoczynający się rok. U progu kolejnej dekady ekonomiści zapowiadają stabilność i nieprzerwany rozwój polskiej gospodarki. Oczywiście nie zapominają o wyzwaniach, którym w tym roku będziemy musieli stawiać czoła. Jedno z najważniejszych kryje się tuż za naszą zachodnią granicą. Spowalniająca gospodarka Niemiec już zaczęła wpływać na polski eksport – a zadaniem polskiego rządu jest odpowiednie zamortyzowanie strat, by nie ucierpiała na tym nasza gospodarka. Rok 2020 jest także kluczowy dla inwestycji realizowanych w Polsce z funduszy europejskich, gdyż czeka nas negocjowanie Umowy Partnerstwa. W niej zostaną zapisane cele, które Polski rząd zobowiąże się zrealizować za pomocą otrzymanych funduszy. Przed Polską stoją też wyzwania związane z globalnymi wydarzeniami – między innymi Brexitem i zagrożeniem klimatycznym.

– Polska gospodarka będzie się dobrze rozwijać w następnym roku, jednak przed politykami stoi kilka wyzwań. To między innymi kwestie nowej umowy handlowej z Wielką Brytanią – która będzie negocjowana po 31 stycznia, kiedy to Brytyjczycy oficjalnie wystąpią z Unii Europejskiej – powiedział serwisowi eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. – Będziemy musieli zadbać o polskich przedsiębiorców zarówno w okresie przejściowym, jak i po zawarciu nowych umów. Do tego dochodzą wyzwania związane z kwestiami polityki klimatycznej. W wyniku rosnącego zagrożenia klimatycznego czeka nas transformacja energetyczna, która poskutkuje wzrostem cen prądu i paliw. To może bardzo mocno odbić się na konkurencyjności polskiej gospodarki. Taka perspektywa na pewno wpłynie na decyzje polityczne, a także na przyszłe inwestycje przedsiębiorców – zapowiada Roszkowski.

 
 

Pełnej wypowiedzi można wysłuchać pod [linkiem]

POZOSTAŁE MATERIAŁY

Polska katastrofa demograficzna
19 lutego 2020, 23:52 2 komentarze
pokaz więcej

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ