GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Tylko sześć polskich miast ma szanse na rozwój? [OPINIA]

7 lutego 2020, 23:41 / źródło: MarketNews24.pl / zdjęcie: pixabay
Tylko sześć polskich miast ma szanse na rozwój? [OPINIA]

Depopulacja doprowadza do walki pomiędzy miastami o pracowników i mieszkańców. Wygranymi będzie sześć metropolii, pozostałe polskie miasta będą w coraz poważniejszych opałach.

- Depopulacja dotyczy wszystkich polskich miast z wyjątkiem sześciu metropolii, do których ściąga się inwestycje i przyjeżdżają ludzie, aby podjąć pracę - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Artur Bartoszewicz z SGH, ekspert Instytutu Jagiellońskiego.

Tych sześć miast to Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, a także Trójmiasto.

Pozostałe miasta, a zwłaszcza te, które kiedyś były miastami wojewódzkimi, przeżywają ogromny problem.

Depopulacja w niektórych miastach w okresie ostatnich 10-15 lat wynosiła nawet 15 proc. Jako społeczeństwo starzejemy się, skutki zmian demograficznych będą coraz bardziej odczuwalne.

- Na depopulację skazane są przede wszystkim miasta znajdujące się w pobliżu wspominanych sześciu metropolii, które będą zasysać pracowników. Taki wpływ Katowice wywierają na Bytom, Sosnowiec czy Zabrze i tam perspektywy są rzeczywiście tragiczne – komentuje dr A.Bartoszewicz.

Sposobem na przeciwdziałanie tym zmianom byłoby otwarcie się na migrantów zarobkowych, ale Polska nie jest na to przygotowana.

Kilka miast w Hiszpanii próbowało przeciwdziałać skutkom zmian demograficznych przyciągając emerytów z Niemiec i Wielkiej Brytanii, ale to jest strategia krótkookresowa.

- Musimy chyba uznać, że to jest taka „uroda” następnych 50 lat – dodaje ekspert.

3 komentarze

zygi
zygi
13 lutego 2020, 20:09
Bo rozwój dyfuzyjno coś tam cos cośtam wg liblewu to bzdura
Rozwalono rodzimy przemysł, i nie piszę tu o cięzkim przemyślee, choćten teżrozwalono. Rozwalono przemysł inżynierii, konstruktorski w kontekście budowy turbin, generatorów, maszyn, itd itp. W zamian sprowadzono montownie z niskimi płacami, gdzie nie ma wysokich płac. Natomiast w wybranych miastach, TOP 5 pobudowano huby biznesowe, tzn centra SSC i BPO globalnych korporacji, które sobie u nas wykonują księgowość, rozliczanie transakcji, i tego typu pierdoły. W krajach macierzystych wcale nie są to super fuchy. Natomiast u nas to lokują, zasysają tam najlepsze kadry i płacąwięcej niż rodzime firme, któe tracą talenty do rozwoju lokalnych firm. W ten sposób petryfikuje się gospodarka w pułapce średniego rozwoju. Pewnym rodzynkiem jest branża IT. No ale to przemysł, robotyka, automatyka, optyka, elektronika, awiacja, mechanika, itd itp, tworzy miejsca pracy w usługach. 1 miejsce pracy w przemysle tworzy 6 miejsc pracy w usługach. W takim układzie jest sięrozwiniętą gospodarką. Natomiast u nas nie ma przemysłu a miejsca pracy w usługach biznesowych mamy gdyż zachod lokuje u nas nadwyżki miejsc pracy w usługach jakie wytworzył ich przemysł
Do tego całą masa miejsc pracy z gównopensjami w handlu, gdzie pensja jest wynikową marży importu z chin. Xd Produkcji nawet niskoprzetworzonej u nas brak.
Natomiast na dotacjach z UE, Platforma upasła sobie całą kaste multimilionerów. Ich ludzie z układu weszli w materiały budowlane, w fimry budowlane, w profile metalowe, w zbrojenia i wszystkie te komponenty z branży budowlanej i łapali publiczne zamóienia od kumpli królika, a teraz pajacują na youtube jako cudowne dzieci biznesu.
Żyjemy w bantustanie zarządzanym przez czerwonych sukinkotów bawiących się w kompradorów.
ODPOWIEDZ
Zbyszek z Bogdańca
Zbyszek z Bogdańca
12 lutego 2020, 22:18
jak zwykle podział na polske A i B i jeszcze go pogłębianie takimi artykułami
hańba bracia rodacy
ODPOWIEDZ
jjkk
jjkk
7 lutego 2020, 23:59
Miasta ościenne Katowic tworzą aglomerację, której centrum nazywa się Katowice; równie dobrze możnaby nazwać każde z nich jej dzielnicą. Bez sensu jest rozpatrywanie ich szans w oderwaniu od GZM.
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ