GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
na żywo
Wpływ koronawirusa na rynki energii

Pandemia koronawirusa bez wątpienia wywrze duży wpływ gospodarkę. Wiele zmian widać już teraz. Eksperci z Bost...

pokaż więcej
Moderna bliska szczepionki na koronawirusa

Szef Moderny, Noubar Afeyan ogłosił, że firma jest w pierwszej fazie testów szczepionki na koronawirusa...

pokaż więcej
OPEC w końcu się opamięta?

Można to przypuszczać. Na razie rynek pełen jest optymizmu, cena ropy wzrosła bowiem o 25%. Arabia Saudyjska w...

pokaż więcej
Planszówki wygrywają na epidemii

W trakcie epidemii wirusa niemal wszystkie branże przeżywają ciężkie czasy. Nawet jeżeli nie są bezpośrednio d...

pokaż więcej
Lotniskowce jak wycieczkowce. Tkwią na morzu a wirus szaleje

Niedawno pisaliśmy o wyliczeniach Guardiana, według którego przynajmniej 10 wielkich wycieczkowcó...

pokaż więcej
Najpopularniejsze artykuły w marcu [RANKING POLISHBRIEF]

Marzec za nami. Redakcja PolishBrief.pl postanowiła przygotować zestawienie najpopularniejszych tekstów...

pokaż więcej

Wołos: Programy spoza ZUS zwiększą nasze emerytury [WYWIAD]

10 lutego 2020, 23:45 / Wywiad PolishBrief. Zdjęcie: archiwum Marka Wołosa
Wołos: Programy spoza ZUS zwiększą nasze emerytury [WYWIAD]

W kolejnym wywiadzie rozmawiamy z Markiem Wołosem, wiceprezesem TFI BDM o ostatnich transakcjach, sytuacji związanej z GetBack oraz o przyszłości polskiego systemu emerytalnego. Zapraszamy do lektury!

PolishBrief: Na początku chciałam zapytać o akwizycje BDM’u, tzn. o fundusze inwestycyjne Saturn TFI. Jak ta transakcja wpłynęła na portfel funduszu oraz czy przejęcie takich aktywów to duże wyzwanie, biorąc pod uwagę, że w skład wchodzą fundusze związaną ze spółką GetBack będącą teraz w restrukturyzacji.

Marek Wołos, wiceprezes zarządu TFI BDM SA: TFI BDM SA specjalizuje się w zarządzaniu zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi aktywów niepublicznych i aktywów sekurytyzacyjnych. Przejęcie pakietu 18 funduszy po Saturn TFI wpisuje się więc w naszą długoterminową strategię rozwoju. Przejęty portfel to m.in. fundusze, których jedynym uczestnikiem jest spółka GetBack. Naszym zadaniem jest m.in. przywrócenie ich sprawozdawczości oraz nadzór i kontrola nad procesem zarządzania przejętymi funduszami. Ponadto przejęliśmy wiele innych funduszy, które są zgodne z naszą dotychczasową działalnością. Te przejęcia na pewno przyczynią się do rozwoju naszej firmy. Wraz z przejęciem portfela Saturna, towarzystwo powiększyło aktywna o kolejne 18 funduszy, tj. ok. 900 mln zł, co daje obecnie portfel o wartości ok. 1 mld zł.

Skąd taka decyzja o przejęciu i zarządzaniu tymi funduszami. Rozumiem, że wynika, to z faktu, że są zgodne z Państwa strategią i dają dalsze możliwości rozwoju?

Specjalizujemy się w funduszach, w których znajdują się tzw. aktywa niepubliczne - pozagiełdowe, np. wierzytelności. Są to fundusze zamknięte, dedykowane zamożnym klientom. Rok temu TFI BDM przeszło reorganizację i realizuje nową strategię koncentrując się na funduszach sekurytyzacyjnych i nieruchomościowych. Są to fundusze dedykowane zamożnym klientom, których w ciągu ostatnich lat przybyło. Klienci mają i mieli na rynku dostęp do funduszy aktywów otwartych, które zazwyczaj inwestują w akcje spółek giełdowych. Tych funduszy, w których my się specjalizujemy jest obecnie na rynku stosunkowo niedużo. Jednak z pewnością są one dobrą alternatywą wobec funduszy otwartych. I muszę powiedzieć, że dawały też dobre stopy zwrotu.

Jak ta Państwa akwizycja jest oceniana przez rynek?

Fundusze przejęliśmy w drodze przetargu. Nasze dotychczasowe doświadczenie i pozytywna ocena nadzorcza wpłynęły na dobrą ocenę depozytariuszy, którzy przekazali nam te fundusze. Ta transakcja potwierdziła naszą rynkową pozycję.

Czy mają Państwo w planach dalsze przejęcia?

Jeśli na rynku pojawią się fundusze, które wpisują się w naszą strategię rozwoju to jak najbardziej będziemy nimi zainteresowani.

Zmieniając temat, chciałam porozmawiać o roli rynku inwestycyjnego w Polsce w odniesieniu do rynków międzynarodowych. Czy warto czerpać z dobrych praktyk z zagranicy, gdzie rola rynków kapitałowych jest dość znaczna, czy jednak każdy rynek jest na tyle specyficzny, że nie jesteśmy w stanie zaimplementować tych praktyk w Polsce?

Zawsze warto brać dobry przykład. Powinniśmy edukować społeczeństwo, że inwestowanie na rynku finansowym, w szczególności na rynku kapitałowym jest sposobem na pomnażanie oszczędności, które w przyszłości wpłyną też na wysokość naszej emerytury. Jednak obecnie mamy bardzo niskie stopy procentowe, które w ciągu paru najbliższych lat nie będą rosły. Dlatego należy szukać alternatywy i trzeba ich szukać w pewnych, nadzorowanych funduszach inwestycyjnych czy domach maklerskich, które zapewnią profesjonalizm i bezpieczeństwo inwestycji. Muszę powiedzieć, że nasz rynek w ostatnim czasie został dość dobrze uregulowany. Nowe regulacje zwiększają bezpieczeństwo inwestycyjne klientów, więc myślę, że tym bardziej polscy inwestorzy powinni się w tym kierunku zwracać.

Regulacje głównie wynikały z prawa europejskiego?

Regulacje są na poziomie prawa europejskiego, ponieważ tego wymaga od nas UE, ale Polska wprowadziła również szereg regulacji na poziomie krajowym, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa Inwestorów, przejrzystości rynku a tym samym zaufania do rynku.

Na koniec chciałam zapytać o popularne ostatnio pracownicze plany kapitałowe, jak one mogą wpłynąć na działalność towarzystw funduszy emerytalnych i czy będą one szansą tylko dla dużych graczy?

Są dwa rodzaje planów kapitałowych: pracownicze plany kapitałowe i pracownicze plany emerytalne. I trzecie to fundusze emerytalne. Otwarte fundusze emerytalne zostaną zlikwidowane a ich następcami będą pracownicze plany kapitałowe. Natomiast na rynku funkcjonują też powszechne programy emerytalne, czyli trzy rodzaje, trzy możliwości inwestycyjne dla oszczędzających na emeryturę Nowy program PPK, to program, który rozwija się w tym roku, weszły do niego na razie największe przedsiębiorstwa, takie zatrudniające powyżej 250 osób, po nowym roku zaczną wchodzić mniejsze przedsiębiorstwa. Zaletą tego programu są relatywnie wysokie dopłaty z budżetu państwa. To są plany, które dają szanse na wyższe emerytury. One zastąpią też te programy, fundusze będące do tej pory OFE i środki będą przekazywały do ZUS czy też na inne konta. Na rynku funkcjonują też powszechne programy emerytalne, które są dobrowolne. W mojej ocenie programy, które przyczynią się do wyższych emerytur i i są programami poza ZUSowymi są jak najbardziej korzystne, bo one dają szanse na to, żeby w przyszłości pracownicy mieli wyższe emerytury. Pieniądze, które są w tych programach, inwestowane w polskie przedsiębiorstwa, zasilają krajową gospodarkę

Same plany kapitałowe będą dużą szansą dla działalności TFI?

Jak najbardziej. PPK będą szansą dla rozwoju całego rynku kapitałowego.

Z uwagi na niskie opłaty za zarządzanie możliwe jest wystąpienie dyskryminacji na rynku? tzn. tylko "duzi gracze" będą w stanie partycypować  w planach kapitałowych?

Narzucone opłaty zniechęcają mniejsze podmioty do udziału w programach a duże podmioty i podmioty z dużymi zasobami finansowymi mają przewagę na wejściu, jednak wraz z rozwojem rynku i popularyzację programów, mniejsze instytucje mogę także znaleźć swoją niszę w systemie.

Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Justyna Moskwik
Justyna Moskwik

Specjalista w zakresie bankowości i finansów. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ukończyła równiez studia podyplomowe z zakresu rynków finansowych. Certyfikowany członek Chartered Institute for Securities and Investment (CISI, nr 692061).

POZOSTAŁE MATERIAŁY

Koronawirus a biznes [ANALIZA]
31 marca 2020, 23:50 0 komentarzy
pokaz więcej

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

1 kwietnia 2020, 23:50 1 komentarz
Rynek OZE po koronawirusie [ANALIZA]
26 marca 2020, 23:45 0 komentarzy
Sprzedaż z koronawirusem
© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ