GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Koncepcja powołania Funduszu Bałtyckiego przedstawiona władzom Estonii, Litwy, Łotwy i Polski

12 lutego 2020, 23:40 / Informacja prasowa Baltic Fund. Zdjęcie: Baltic Fund
Koncepcja powołania Funduszu Bałtyckiego  przedstawiona władzom Estonii, Litwy, Łotwy i Polski

Utworzenie Funduszu Bałtyckiego (Baltic Fund) to propozycja strategicznego ruchu państwa polskiego na kierunku północnym – początkowo względem państw bałtyckich i następnie państw nordyckich. Za sprawą powołania nowej instytucji, na wzór Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, możliwe będzie zwiększenie współpracy Polski z regionem w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki, energii i społeczeństwa obywatelskiego. Inicjatorem i pomysłodawcą tego projektu geopolitycznego jest polski think tank – Fundacja Warsaw Institute.

Przedstawiciele Fundacji Warsaw Institute razem z czterema innymi think tankami z państw bałtyckich zaprezentowali oficjalną koncepcję utworzenia Baltic Fund władzom Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Przedstawiciele pięciu think tanków: Warsaw Institute (Polska), International Centre for Defense and Security (Estonia), Baltic Security Foundation (Łotwa), Eastern Europe Studies Center (Litwa) i Memel Institute (Litwa) w okresie ostatnich kilku miesięcy pracowali nad koncepcją powołania nowej instytucji, która wzmocni współpracę regionalną
i potencjał ekspercki.

[więcej o Baltic Fund tutaj]

Celem Baltic Fund jest wzmocnienie współpracy pomiędzy Estonią, Łotwą, Litwą i Polska, a w dalszej perspektywie włączenie do inicjatywy Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Dzięki Baltic Fund możliwe będzie pogłębienie współpracy regionalnej w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, energii i społeczeństwa obywatelskiego.
Za sprawą Baltic Fund zwiększeniu ulegnie kapitał społeczny w postaci wiedzy oraz powiązań strukturalnych
i międzyludzkich oraz polepszy się wizerunek i znaczenie regionu bałtyckiego w Europie i na świecie, co odgrywa fundamentalną rolę dla wzmacniania poczucia regionalnej wspólnoty oraz wzrostu bezpieczeństwa w basenie Morza Bałtyckiego. Inicjatywa Baltic Fund może mieć istotne znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej
w regionie, a także dla dalszego rozwoju szeroko zakrojonej współpracy, w tym politycznej, wojskowej
i gospodarczej regionu.

Przedłożenie oficjalnej koncepcji Baltic Fund jest zwieńczeniem kilkumiesięcznej współpracy, rozpoczętej podczas konferencji „NATO Eastern Flank Security. Baltic States and Poland”, która odbyła się 28 listopada w Warszawie. Wówczas podpisana została wspólna deklaracja think tanków dotycząca utworzenia Baltic Fund, a jej celem było zwiększenie wysiłków organizacji eksperckich na rzecz promowania idei powołania nowej instytucji.

Sygnatariusze deklaracji:
• Sven Sakkov – Director, International Centre for Defence and Security, Estonia
• Olevs Nikers – President, Baltic Security Foundation, Łotwa
• Linas Kojala – Director, Eastern Europe Studies Centre, Litwa
• Mantas Macikas – President, Memel Institute, Litwa
• Krzysztof Kamiński – President, Warsaw Institute, Polska

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ