GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
ekonomia i finanse

Luka CIT w 2018r. zmniejszyła się

12 lutego 2020, 23:51 / Opracowanie własne. Zdjęcie: Instytut Jagielloński

Według moich obliczeń, wykonanych zgodnie z przygotowaną przez kierowany przeze mnie zespół, we współpracy z ekspertami Ministerstwa Finansów metodyką (Lachowicz et. al 2019 - link) luka CIT w 2018 zmniejszyła się w porównaniu do 2017, zarówno w ujęciu wolumenowym jak i w relacji do PKB, i wynosi od 5.7 do 21.3 mld zł, co przekłada się na 0.27-1.01% PKB, w porównaniu do 11-21.4 mld i 0.55-1.08% PKB w roku 2017. 

Źródło: opracowanie własne

Techniczny komentarz, wraz z opinią prof. dr hab. Jacka Tomkiewicza, dziekana Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego znajdą Państwo w publikacji zamieszczonej na stronach Instytutu Jagiellońskiego [link], na łamach PolishBrief pozwolę sobie jedynie na krótki komentarz nieanalityczny oraz kilka słów wyjaśnienia metodyki. 

Po pierwsze, zmniejszenie luki w relacji do PKB jest w pewnej mierze zasługą szybkiego wzrostu gospodarczego, jaki Polska odnotowała w 2018, ale warto zauważyć, że górna granica luki z 2018r. jest mniejsza o 100 mln od tej z 2017r. zatem uległa bezwzględnemu zmniejszeniu. Z kolei pokazanie relacji do PKB jest o tyle istotne, że w większych gospodarkach większe są również przychody i zyski poszczególnych grup podatników, przez co, wolumenowo, w dużej gospodarce, luka może być znacznie wyższa niż w małej, co jednakże nie świadczy o efektywności systemu podatkowego w tej drugiej. 

Po drugie, nastąpiło znaczne zmniejszenie dolnego przedziału luki, co, jak celnie zauważył Prof. Tomkiewicz, może wynikać z poprawy ściągalności podatku CIT. Istotnie, w ostatnich latach Ministerstwo Finansów pracowało nad mechanizmami mającymi na celu walkę z luką CIT. Szczegółowy ich opis, przygotowany przez obecnego wiceministra finansów Jana Sarnowskiego oraz dyrektora departamentu podatków dochodowych MF Aleksandra Łożykowskiego znajdziecie Państwo w cytowanym wyżej opracowaniu. Wychodzi na to, że praca MF odniosła pozytywny efekt.  

Po trzecie, nastąpił znaczny spadek komponentu zagranicznego luki CIT, z 8.5 mld w 2017r. do 4.5 mld w 2018r. co przypuszczalnie jest skutkiem działań uszczelniających. Dociekliwy czytelnik zauważy, że w 2015 i 2016 wysokość komponentu zagranicznego była również zbliżona do 4.5 mld, zatem powstaje pytanie, czy spadek między 2017 a 2018 należy traktować jako faktyczną poprawę czy powrót do normalności? Być może przyczyną, dla której transfery zagraniczne w 2017 eksplodowały, była agresywna walka z luką VAT prowadzona przez oddziały MF. Nieuczciwi podatnicy, widząc piętrzące się trudności w "oszczędzaniu" na VAT, zdecydowali się na transfer zysków do rajów podatkowych. Oczywiście - uwaga metodyczna - komponent zagraniczny należy traktować z pewną rezerwą, bowiem oszacowanie polegało na podsumowaniu transferów do ośmiu krajów traktowanych przez międzynarodowe instytucje za sprzyjające unikaniu opodatkowania (np czarna lista KE). Nie oznacza to, że całość dochodów transferowanych do tych lokalizacji miała na celu oszukanie fiskusa. Rzeczywisty procent mieści się jednak w przedziale 0-100 dlatego też, taki zakres stosowany jest do oszacowania odpowiednio minimalnego i maksymalnego poziomu strat wynikłych z transferów zagranicznych. Oczywiście, w toku ewentualnej dalszej współpracy z instytucjami dysponującymi odpowiednimi danymi, możliwa jest korekta. 

Kończąc, mam szczerą nadzieję, że luka CIT będzie się sukcesywnie zmniejszała. Podatek dochodowy od osób prawnych jest tematem niezwykle drażliwym. Liczni eksperci, zwłaszcza sektora prywatnego podkreślają, że nadmierne "dokręcanie śruby" może spowodować ucieczkę firm za granicę, co przyczyni się do spadku polskiej konkurencyjności. Oczywiście zgadzam się, pracując nad uszczelnieniem sektora nie można wylewać dziecka z kąpielą. Ograniczenie luki CIT, a także innych luk podatkowych, jest jednak doskonałym źródłem zapewnienia budżetowi dodatkowych funduszy, bez konieczności głębszego zaglądania do kieszeni podatnika. 

Marek  Lachowicz
Marek Lachowicz

Główny analityk Instytutu Jagiellońskiego, redaktor naczelny PolishBrief https://mareklachowicz.com

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ