GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
na żywo
Jedzenia nie zabraknie. A prezerwatyw?

Kiedy mówiono, że zmuszenie ludzi do pozostania w domu może być receptą na problemy demograficzne Polsk...

pokaż więcej

Czy szkolenie młodzieży uzdrowi polską piłkę? [OPINIA]

13 lutego 2020, 23:40 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Czy szkolenie młodzieży uzdrowi polską piłkę? [OPINIA]

Polska piłka zmaga się z wieloma problemami. O ile reprezentacja prezentuje całkiem przyzwoity poziom to jednak poziom rodzimej PKO BP Ekstraklasy jest coraz niższy.

Od lat debatujemy nad tym czy warto stawiać na młodzież i w obecnej sytuacji wydaje się, że odpowiedź jest oczywista. Ponad 1/3 zawodników występujących w najwyższej lidze jest z zagranicy. Jak pokazują wyniki zespołów na arenie międzynarodowej (a właściwie ich brak bo od 3 lat polskie kluby odpadają w eliminacjach) do polskiej ligi nie trafiają wybitni obcokrajowcy a raczej zawodnicy po przejściach albo tacy, którzy się nie złapali w mocniejszych ligach. Ile kosztuje wyszkolenie zawodnika? Szacuje się, że może to być koszt rzędu nawet pół miliona złotych, jeśli zawodnik przejdzie wszystkie etapy szkolenia od kilku latka do wieku seniora. Jednak jak chcemy wrócić na salony to wydaje się, że warto zrobić długoterminowy plan. Właściciele klubów są często niecierpliwi, chcemy wyniku tu i teraz. Przez lata Bogusław Cupiał inwestował w pierwszą drużynę Wisły dając wiele radości kibicom, ale jednak zapominając o pracy u podstaw czyli inwestycji w akademie i w infrastrukturę. Pan Cupiał w pewnym momencie się wycofał, a narybku gotowego do gry na najwyższym szczeblu było za mało. To samo tyczy się innych klubów Ekstraklasy.

Obecne okno transferowe pokazuje jak ważna jest długofalowa inwestycja w akademie. Teraz właśnie wychowankowie ratują budżety polskich klubów, Legia, Lech czy Zagłębie zainwestowały jakiś czas temu w pracę z dziećmi i młodzieżą i przyszedł czas na zbieranie plonów. Legia sprzedała właśnie Majeckiego do Monaco za ładnych kilka milionów euro, pamiętamy transfer Bednarka do Premier League czy Szymańskiego do Rosji. To jest jedyna droga dla polskich zespołów. Oprócz zarobku transferowego, wychowankowie dają klubom coś więcej bo to ze swoimi zawodnikami utożsamiają się kibice.

Oczywiście założenie akademii z prawdziwego zdarzenia jest kosztowne. Często cieszymy się, że mamy nowoczesne stadiony w Polsce, ale przecież infrastruktura to nie tylko stadiony. Dobrze funkcjonująca akademia piłkarska musi mieć kilka zadbanych boisk z naturalną nawierzchnią, kilka boisk ze sztuczną nawierzchnią, halę, siłownię i personel ludzki. Trenerów, masażystów, fizjoterapeutów, psychologów. Jest to inwestycja ogromna i długofalowa ale chcąc gonić Europę po prostu nie mamy innego wyjścia. Skąd wziąć fundusze? To jest najtrudniejsze pytanie, ale są kluby, które otrzymują milionowe dotacje z miasta a efektów sportowych nie widać. To są pieniądze podatników, które są wydawane bez długofalowych planów. W listopadzie 2018 roku ,,Gazeta Wrocławska" podała, że Śląsk Wrocław otrzyma w następnym roku 13 milionów złotych od miasta. Utrzymanie klubu jest drogie i rzeczywiście trzeba przyznać, że ludzie interesują się piłką we Wrocławiu (średnia frekwencja ponad 16 tys.) i Śląsk jest w czubie tabeli czyli wykonano dobrą pracę. Śląsk ma też akademie ale według portalu ,,Transfermarkt" w kadrze pierwszego zespołu jest tylko trzech zawoników poniżej 20 roku życia i aż dziesięciu obcokrajowców. Jeśli kluby nie zaczną wychowywać większej ilości zawodników i na nich stawiać, znowu będziemy szukać przeciętnych zawodników z 3 ligi hiszpańskiej czy z sąsiednich krajów.

Akademia jak już wcześniej wspomniałem to ogromna inwestycja, profesjonalne szkółki z zachodu Europy na których powinniśmy się wzorować, prowadzą skauting już w najmłodszych rocznikach. Kluby inwestują w zawodników, wspierają finansowo rodziców, żeby talenty z uboższych rodzin mogły wybić się. Widocznie się to opłaca, jest to wkalkulowane w koszty. U nas niestety rodzice ponoszą największe wydatki, a wiele prywatnych szkółek piłkarskich nastawionych głównie na zarobek nie jest skoordynowanych ani z PZPN-em, ani z większymi klubami.

To, że musimy poprawić szkolenie młodzieży i stawiać na wychowanków wydaje się oczywiste, co potwierdzają transfery młodych zawodników z polskiej ligi. Jednak  bez długofalowego planu i nakładów finansowych nic nie uda się zbudować. Na transferach Szymańskiego, Niezgody i Majeckiego Legia Warszawa zarobiła według portalu Transfermarkt 16,1 milionów euro (jest to ok 68,5 milionów złotych,) a należy pamiętać, że prawdopodobnie szykuje się ogromny transfer Michała Karbownika. Niestety, żeby zarobić najpierw trzeba zainwestować, a skorzystają na tym nie tylko polskie kluby ale i cała polska piłka z reprezentacją na czele.

Michał Domżał
Michał Domżał

Ukończył wychowanie fizyczne i filologię angielską. Jego największą pasją jest piłka nożna, od dziecka gra w niższych ligach. Pracował w klubach i szkółkach piłkarskich jako trener.

POZOSTAŁE MATERIAŁY

Sprzedaż z koronawirusem
26 marca 2020, 23:45 0 komentarzy
Kłamstwa którymi żyjemy [FELIETON]
25 marca 2020, 23:50 0 komentarzy
Chiński sposób na koronawirusa
24 marca 2020, 23:41 0 komentarzy
pokaz więcej

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

3 komentarze

Wisła Forever
Wisła Forever
14 lutego 2020, 09:58
Szacunek dla Kuby Błąszczykowskiego i innych zawodników z doświadczeniem zagranicznym, że wracają do Polski, promujmy młode polskie talenty i sprowadzajmy jakościowych zawodników z zagranicy. Innej drogi nie ma, nie widze sensu kupowania zaowdnika X, który jest trochę lepszy od polaka z 1 ligi. Niestety problemem są wygórowane wymagania finansowe klubów. Dzięki Michał za tekst, mam nadzieje, że to nie ostatni!
ODPOWIEDZ
Znafca
Znafca
14 lutego 2020, 07:17
Pytanie jak przełożyć sukces reprezentacji na Ekstraklasę? Podolski w jakimś wywiadzie powiedział, ze wyjście z dołka Ekstraklasy to szkolenie młodzieży...
ODPOWIEDZ
Lenss
Lenss
14 lutego 2020, 07:09
Popatrzmy na to kto wyjechał z Ekstraklasy, a kto przyszedł - niestety widać zmianę jakościowa Ale w negatywnym aspekcie. Nie będzie już czasów z ekipa taka jak miała Wisła Kraków...
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ