GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Mamy najwyższy wzrost cen od 8 lat

14 lutego 2020, 23:40 / źródło: MarketNews24.pl / zdjęcie: pixabay
Mamy najwyższy wzrost cen od 8 lat

Wzrost cen jest najwyższy od grudnia 2011 r. Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w styczniu do 4,4% r/r wobec 3,4% w grudniu ub. r.

I należy spodziewać się dalszego wzrostu inflacji, bo rosną ceny energii elektrycznej czy wywozu śmieci (niektóre miasta dopiero teraz je wprowadzają), a także żywności. Możliwe, że inflacja osiągnie swe lokalne maksimum w I kw., ale będzie wyższe niż tego się spodziewano jeszcze przed miesiącem.

- Wzrost inflacji przyspieszył gwałtownie już w końcu 2019 r. Inflacja jest teraz wysoka, ale dla gospodarki szczególnie niebezpieczne jest skokowe podnoszenie cen - mówi w rozmowie z MarketNews24 Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS.  – Przykładem takiego skokowego podnoszenia cen są stawki opłat za energię, których wzrost był blokowany przez rząd.

Negatywną konsekwencją jest wówczas tzw. inflacja ciągniona, a energia elektryczna jest najbardziej cenotwórczym czynnikiem w gospodarce.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ