GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Czy Polacy potrafią oszczędzać? [ANALIZA]

23 lutego 2020, 23:40 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Czy Polacy potrafią oszczędzać? [ANALIZA]
Ewa  Połącarz
Ewa Połącarz

Specjalista ds. Zakupów. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – kierunek Towaroznawstwo, specjalność Zarządzanie Jakością Wyrobów. Audytor Wewnętrzny ISO 9001:2015.

W ostatnim czasie oszczędzanie stało się dość powszechnym tematem. Coraz więcej Polaków zaczęło traktować odkładanie pieniędzy jako formę zabezpieczenia swojej przyszłości na emeryturze, jako sposób dążenia do spełnienia marzeń, czy jako szanse na lepszą przyszłość dla swoich dzieci bądź wnuków.

Czy Polacy oszczędzają?

Jak najbardziej. Główny Urząd Statystyczny oraz Centrum Badania Opinii Społecznej w 2019 r. przeprowadził badania, których celem było sprawdzenie czy Polacy posiadają oszczędności.

Otóż 55% Polaków zadeklarowało, że odkłada pieniądze. Wynik ten jest satysfakcjonujący ponieważ na przestrzeni ostatnich lat, nie było tak dużej ilości gospodarstw domowych posiadających oszczędności.Przykładowo w 2007 roku 77% gospodarstw domowych zdeklarowało, że nie posiada żadnych pieniędzy odłożonych na czarną godzinę, natomiast w 2019 roku ilość ta spadła o 32% i ukształtowała się na poziomie 45%.
 
Wykres 1. Oszczędności w gospodarstwach domowych

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych CBOS

Do wzrostu oszczędności w ostatnim czasie, przyczyniły się na pewno wprowadzone programy socjalne typu 500+ czy zwiększenie płacy minimalnej. Zastosowane zabiegi wpłynęły na poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych, a tym samym dały możliwość do odkładania pieniędzy. Według danych pozyskanych przez CBOS, ilość Polaków nie posiadających oszczędności zmniejsza się z roku na rok (wykres 1).
Zamożność społeczeństwa zbadana w oparciu o dochód rozporządzalny oraz udział w nim wydatków wskazuje, że Polaków aktualnie stać na oszczędzanie. Analizując wydatki w 2004 roku i w 2019 r, można powiedzieć, że nastąpiła spora rewolucja, ponieważ w 2004 roku przeciętny Polak przeznaczał na wydatki prawie całą wartość dochodu rozporządzalnego, czyli około 95,4%, a obecnie wydatki stanowią zaledwie 70%. W przeciągu ostatnich trzech lat udział wydatków w dochodzie rozporządzalnym zmalał o 8,7%, a więc można powiedzieć, że tendencja spadkowa jest dość dynamiczna. Oznacza to, że Polacy mogą pozwolić sobie na odłożenie pieniędzy na tak zwaną czarną godzinie, ale na ten moment nie stać ich na życie w luksusie. Aktualnie na przeciętnego Kowalskiego przypada 1693 zł dochodu rozporządzalnego, z czego na wydatki przeznacza średnio 1187 zł.

Kto i gdzie najwięcej oszczędza?

Wpływ na wielkość oszczędności ma na pewno podłoże materialne. Gospodarstwa domowe posiadające wyższe dochody są w stanie odłożyć więcej pieniędzy, w porównaniu z gospodarstwami o niskich dochodach, które większość wynagrodzenia przeznaczają głównie na bieżące wydatki. Badania przeprowadzone przez CBOS wskazują także, że ludzie młodzi z wyższym wykształceniem,  kadra kierownicza, specjaliści oraz osoby pracujące na własny rachunek częściej deklarują, że oszczędzają pieniądze na przyszłość. Natomiast biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, należy zaznaczyć, że ludzie żyjący w większych miastach, w porównaniu z mieszkańcami wsi czy małych miasteczek posiadają większe oszczędności.
Oszczędności a długi Polaków

Pomimo tego, że w ostatnim czasie zwiększyła się ilość osób posiadających jakiekolwiek oszczędności, procent gospodarstw domowych mających zadłużenia praktycznie nie uległ zmianie. Według danych CBOS aktualnie 39% ankietowanych podkreśla, że posiada kredyty, pożyczki czy długi do spłacenia, z czego około 3% respondentów ma kłopoty ze spłatą.
Biorąc pod uwagę zgromadzone oszczędności oraz zadłużenia, gospodarstwa domowe można podzielić na cztery kategorie:
1.    Gospodarstwa domowe mające oszczędności bez długów.
2.    Gospodarstwa domowe posiadające oszczędności oraz długi.
3.    Gospodarstwa domowe nie posiadające oszczędności, ani długów.
4.    Gospodarstwa domowe nie mające oszczędności, ale posiadające długi.
 
Wykres 2. Oszczędności i zadłużenia Polaków


Źródło: opracowanie własne na podstawie danych CBOS

Najmocniejszą grupę stanowią gospodarstwa posiadające oszczędności nie mając przy tym żadnych zobowiązań (36%). Do tego kręgu zaliczani są respondenci o wyższych dochodach na osobę, z wyższym wykształceniem, w przedziale wiekowym od 18 do 34 lat oraz osoby powyżej 55 lat. Druga równie silna grupa, to gospodarstwa domowe nie posiadające oszczędności ani długów (25%). Są to Polacy, którzy cały swój dochód przeznaczają na bieżące wydatki, ale nie żyją ponad stan, a więc nie zadłużają się. Do tego zespołu należą głównie osoby starsze, powyżej 65 roku życia zamieszkujące wsie oraz małe miasteczka. Trzecie zgrupowanie to gospodarstwa domowe, które nie posiadają żadnych oszczędności, ale mają zadłużenia (20%). Osoby zadłużone bez oszczędności to ludzie w przedziale wiekowym od 45 do 54 lat. Są to osoby o niskich dochodach, znajdujące się w ciężkiej sytuacji materialnej. I ostatnia grupa to ankietowani posiadający zarówno oszczędności jak i zadłużenie (19%). Zalicza się do nich absolwentów wyższych uczelni,  w wieku 18-34 lat, mieszkających w dużych miastach.

Reasumując, zdolności Polaków do oszczędzania rosną. Z roku na rok maleje ilość  gospodarstw domowych nie posiadających oszczędności, co świadczy o tym, że zmieniło się podejście Polaków do odkładania pieniędzy. Zabezpieczenie w formie odłożonej gotówki zwiększa poczucie bezpieczeństwa finansowego społeczeństwa.

Źródła:
https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_065_19.PDF
https://innpoland.pl/153167,badania-gus-pierwszy-raz-w-historii-wiekszosc-polakow-oszczedza-pieniadze
https://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/polacy-malo-oszczedzaja-niemal-polowie-brakuje-pieniedzy-przed-wyplata,60851.html
https://www.parkiet.com/Akademia-inwestycyjna/306209995-Oszczednosci-Polakow-Duzo-dobrych-checi-ale-liczy-sie-wykonanie.html
https://www.polskieradio24.pl/10/4339/Artykul/2101051,Domowy-budzet-Jak-wydawac-i-nie-zbankrutowac
https://www.money.pl/pieniadze/polakow-stac-na-oszczednosci-ale-luksus-jest-nadal-poza-zasiegiem-6430011374241409a.html
https://www.money.pl/pieniadze/oszczednosci-polakow-rosna-najnowsze-badanie-nie-pozostawia-zludzen-6440709583112321a.html
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/oszczednosci-polakow-ile-pieniedzy-maja-polacy/h35ejnz

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

1 komentarz

Olek
Olek
8 marca 2020, 12:22
Ja nie potrafię. Bo nie mam z czego :P
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ