GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Polska zamożniejsza od Portugalii?

26 lutego 2020, 23:53 / Opracowanie własne. Zdjęcie: pixabay
Polska zamożniejsza od Portugalii?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał, że Polska wyprzedziła Portugalię w PKB per capita ważonym PPP. Na Polaka przypada 35 650 dolarów, a na Portugalczyka 34 940 dolarów. Czy oznacza to zatem, że Polska jest bogatsza od Portugalii?

Po pierwsze, wyjaśnijmy, że PKB per capita ważone PPP wcale nie oznacza, że w Polsce zarabia się więcej (ale się zarabia, OECD podaje średnią pensję na poziomie 27 tys $ w Polsce i 25.3 tys $ w Portugalii), czy nawet, że zwykłe PKB w cenach bieżących jest wyższe (tu z kolei MFW podaje, że nie jest, 15 990 vs 23 730$). Kluczowe w omawianym mierniku jest trzykrotnie powtórzone P. Skrót ten oznacza, że w porównaniu poziomu zamożności wzięto poprawkę na wzrost cen (zwykłe PKB nie zawiera korekty inflacyjnej), a nawet więcej, porównano siłę nabywczą Polaka i Portugalczyka tym samym koszykiem dóbr. Oznacza to, że Polak, żyjący i zarabiający w Polsce ma nieco wyższą siłę nabywczą niż Portugalczyk, żyjący i mieszkający w ojczyźnie. Oczywiście, jeżeli Portugalczyk uda się do Polski, zapewne wszystko wyda mu się tanie, z kolei Polacy jadący do Portugalii będą musieli się przygotować na to, że ich codzienne zakupy będą droższe. Pomińmy tu jednak wyjazdy wakacyjne, bowiem czynnik sezonowy w popularnych regionach takich jak polskie morze czy góry potrafi zdecydowanie zaburzyć analizę cen. 

Po drugie, samo PKB, nawet ważone PPP nie jest jednak jedyną miarą dobrobytu. Nawet jeżeli spojrzymy materialnie, to do zarobków należy dodać zakumulowane bogactwo. Na czym to polega? Otóż załóżmy, że znajomemu zmarła ciotka, świeć Panie nad jej duszą, a ponieważ nie miała dzieci, to zapisała mu w spadku mieszkanie w centrum miasta. My takowego mieszkania nie posiadamy, bowiem nasza rodzina cieszy się dobrym zdrowiem, w związku z czym musimy wynajmować. Ceny najmu w dużych miastach jakie są, każdy wie. Naszego kolegi jednak problem cen najmu nie dotyczy, bowiem musi jedynie opłacać czynsz, który stanowi ułamek tejże ceny. Przyjmijmy, niech płaci czynszu 600 zł, a my musimy dodatkowo zapłacić jeszcze właścicielowi mieszkania 2 000 zł. W tym momencie zajrzyjmy sobie w portfele. Dajmy na to, my zarabiamy 6 tysięcy netto, naszemu koledze powodzi się gorzej, bowiem dostaje 5. Kto jednak jest bogatszy? Oczywiście, że kolega. Nie dość, że dostał mieszkanie, które samo w sobie jest bardzo dużo warte, to jeszcze jego dochód rozporządzalny jest wyższy, mimo niższej pensji, bowiem po odliczeniu mieszkania, zostaje mu na życie 4 400 zł miesięcznie, a nam 3 400. Oczywiście kolega może te pieniądze wydać, a może zająć się dalszą akumulacją bogactwa. 

W Polsce, akumulacja jest problematyczna, nie mamy bowiem za bardzo czego akumulować. Kraj był szargany wojnami, następnie musieliśmy się odbudowywać i radzić sobie w PRL. Portugalia tymczasem ostatnią wojnę toczyła wieki temu, co za tym idzie, jej mieszkańcy mieli dużo więcej czasu na zgromadzenie bogactwa. Czy im się udało? Tak, bowiem według Credit Suisse średnie bogactwo na głowę w Portugalii to 131 tys $, a mediana wynosi 44 tys $. W Polsce jest to dwa razy mniej, 57.8 i 22.6 tys $. Oczywiście, czy Portugalczycy mogli mieć więcej? Zapewne tak, ale tym martwić się nie musimy.

Wreszcie, o jakości życia decydują nie tylko zmienne makroekonomiczne, czy bogactwo, ale też jakość życia, np. poziom ochrony zdrowia, infrastruktura, łatwość prowadzenia biznesu. W tego typu rankingach Polska i Portugalia zamieniają się miejscami. W Human Development Index analizującym głównie pozapłacową jakość życia zajmujemy 32 miejsce a Portugalia 40. W Global Competitiveness Index, mierzącym konkurencyjność międzynarodową gospodarek, plasujemy się na miejscu 37, a Portugalia 3 oczka wyżej. Wreszcie w rankingu Doing Business, mierzącym łatwość zakładania i prowadzenia małej firmy sąsiadujemy: Portugalia jest 39, Polska 40. 

Czy Polacy są zatem bogatsi od Portugalczyków? I tak, i nie. Wyprzedzenie Portugalii w tak ważnej zmiennej jak PKB per capita PPP jest jednak o tyle istotne, że stanowi złamanie pewnej bariery psychologicznej - oto jesteśmy w stanie dogonić kraje Zachodu. 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

1 komentarz

Russel
Russel
27 lutego 2020, 11:01
A jak wyglada porównanie zakupów siła nabywcza, kto więcej kupi np maki za średni pensje Polak czy Portugalczyk?
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ