GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

#OkiemEksperta - czy globalizacja łańcuchów wartości wytrzyma test koronawirusa?

1 marca 2020, 23:47 / Opracowanie i grafika zespół PolishBrief
#OkiemEksperta - czy globalizacja łańcuchów wartości wytrzyma test koronawirusa?

Najbardziej aktualnym tematem ostatnich dni jest niewątpliwie epidemia koronawirusa, która nie schodzi z czołówek gazet i portali informacyjnych. Nie jesteśmy tu wyjątkiem, staramy się jednak przedstawiać podejście ekonomiczne, gdyż koronawirus uderzył w dwa fundamenty światowej gospodarki: globalizację oraz rynki kapitałowe. W dzisiejszym oku eksperta zapytaliśmy zatem, czy globalizacja łańcuchów wartości* wytrzyma test koronawirusa? 

dr Piotr Kaczmarek-Kurczak, Akademia Leona Koźmińskiego

To zależy, o jakich sektorach mowa. Zasadniczo opinia ekspertów jest dość zgodna, że – na przykład w sektorze farmaceutycznym – uzależnienie od chińskich fabryk jest nadmierne. Epidemia wirusa COVID-19 spowodowała głębokie przewartościowanie obecnego systemu dostaw w tym sektorze i jest niemal pewne, że koncerny będą podejmowały próby ograniczenia tej zależności, na przykład w dostawach antybiotyków czy substancji czynnych. Tutaj niedobory wywołane przestojami w produkcji są nie tylko poważne, ale nawet niebezpieczne dla produkcji wielu leków.

W innych sektorach przestoje były odczuwane znacznie mniej. Doszło do zakłócenia dostaw, jednak firmy chińskie bardzo intensywnie próbują nadrobić stracony czas. Coraz więcej fabryk wraca do pracy, a chińskie firmy usiłują zatrzeć złe wrażenie, jakie wywarło zamknięcie fabryk. Czy to wpłynie na decyzje koncernów o przeniesieniu produkcji w inne miejsca? Wydaje się, że tylko je przyspieszy. Dla wielu koncernów poważnym wstrząsem był wybuch konfliktu celnego pomiędzy USA a Chinami, i to ten czynnik w największym stopniu wpłynął na plany zwiększenia dywersyfikacji dostaw. Epidemia koronawirusa jedynie nasiliła i przyspieszyła ten proces. W skali globalnej już od pewnego czasu następowały procesy reorientacji sieci produkcji na zmniejszenie zależności od Chin. Coraz bardziej widoczne zaczęło być również spowolnienie gospodarcze. Zatem z jednej strony epidemia przechyliła szalę w stronę recesji (a raczej spowolnienia), a z drugiej była katalizatorem zmian i tak stopniowo zachodzących w geografii łańcuchów dostaw i samych procesach globalizacji.

Marek Lachowicz, główny analityk Instytutu Jagiellońskiego, redaktor naczelny Polish Brief

Epidemia koronawirusa rzeczywiście dotknęła wielu sektorów, m.in farmaceutycznego, produkcji samochodów, czy smartfonów. Tego typu zdarzeń losowych nie da się uniknąć, ale można poczynić pewne kroki, by zmniejszyć nieco ich skutki. Dobrym rozwiązaniem jest dywersyfikacja dostaw. Znane przysłowie mówi "Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka", niestety coraz mniej przedsiębiorstw stosuje się do tej zasady. Liczy się zysk, nawet zakrawający na chciwość, a ponieważ podniesienie ceny zwykle nie wchodzi w grę, szuka się oszczędności, nawet tam, gdzie nie powinno się tego robić. Na to lekarstwem jest wyłącznie zmiana nastawienia akcjonariuszy. Obecnie, jeżeli manager ma podjąć decyzję w sprawie umiejscowienia fabryki komponentów, to zwykle ulokowanie jej w tanim regionie zapewni mu brawa i premie, a w droższym, ale bezpieczniejszym, szybkie rozwiązanie umowy. Wprawdzie w badaniach skłonności do ryzyka widać, że wizja straty działa znacznie mocniej niż wizja zysku, ale tutaj można bronić prezesów, że w procesie decyzyjnym nikt nie bierze poprawki na nagłą epidemię, podobnie jak wychodząc z domu, nie bierzemy raczej pod uwagę tego, że możemy zostać potrąceni na przejściu dla pieszych przez ciężarówkę. Tutaj pomóc może mądra i przemyślana polityka rządów poszczególnych państw, np. Donald Trump postanowił operować według zasady "America first" i nieco krzywo patrzy na globalizację. Coraz więcej krajów zaczyna dostrzegać zagrożenia wynikające z uzależnienia się od zewnętrznych dostaw. Unia Europejska rozważa podatek węglowy, albowiem z uwagi na politykę klimatyczną, produkcja kluczowej dla przemysłu stali przestaje się opłacać w Unii. Dopóki wszyscy się lubią, można ją zaimportować, np. z Indii, problem powstanie, gdy pojawią się tarcia (pomijam już, że nie rozwiązuje to w ogóle kwestii emisji na poziomie globalnym). W Polsce dobrze wiemy, jak dostawa surowców może zostać wykorzystana do gry politycznej.   

Czy epidemia koronawirusa będzie miała decydujące znaczenie dla globalizacji? Sama w sobie raczej nie, natomiast może być tą kroplą, która przeleje czarę goryczy, zbierającej się od lat. Krótkoterminowo zaś, będzie miała oczywisty wpływ na zachowanie inwestorów, którzy, przerażeni nie do końca wiadomo czym, masowo wyprzedają akcje, a kupują złoto, bijące kolejne rekordy. Oczywiście, gdy tylko nastąpi przypływ pozytywnych informacji związanych z wygaszaniem się epidemii, giełdy powinny odbić.

* Łańcuch wartości to model biznesowy opisujący pełen zakres czynności wymagany do wytworzenia produktu, dostarczenia go do odbiorcy końcowego i zapewnienie mu dalszego wsparcia po zakupie. W obrębie łańcucha wartości znajduje się pozyskiwanie surowców, niezbędnych do produkcji, ale także marketing, sprzedaż, czy logistyka dystrybucji.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ