GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Sprzedający mieszkania oczekują jeszcze szybszego wzrostu cen

9 marca 2020, 23:52 / źródło: MarketNews24.pl / zdjęcie: pixabay
Sprzedający mieszkania oczekują jeszcze szybszego wzrostu cen

Tempo wzrostu cen ofertowych przekroczyło tempo wzrostu cen transakcyjnych. To oznacza, że sprzedający oczekują jeszcze szybszego. szybszego wzrostu cen. Rynek jest coraz bardziej rozgrzany.

Najbardziej jest to odczuwalne w Warszawie. W stolicy na rynku wtórnym już przez cztery kolejne kwartały ceny ofertowe przekraczają 10 tys. zł. Natomiast ceny transakcyjne były poniżej poziomu 9 tys. zł za m kw.

W siedmiu największych miastach nadal utrzymuje się wysoki udział mieszkań kupowanych za gotówkę. Tak realizowanych jest ok. 65 proc. zakupów, jak wynika z cokwartalnej analizy NBP (dotyczącej III kw. 2019 r.). Dynamika wzrostu wartości kredytów hipotecznych też jest bardzo wysoka.

- Banki udzielają coraz więcej kredytów, to już jest ok. 15 mld zł kwartalnie, a na rynek mieszkaniowy wchodzi młode pokolenie, które nie zna wysokiej inflacji – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. – Biorąc kredyt na 25-30 lat warto zastanowić się jakie będą skutki wyższej inflacji, gdy stopy procentowe wzrosną i comiesięczna spłata kredytu będzie bardziej obciążać budżet domowy.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ