GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zrównoważone finansowanie inwestycji proekologicznych [RELACJA]

10 marca 2020, 23:41 / Relacja PolishBrief. Grafika: Maciej Gacki
Zrównoważone finansowanie inwestycji proekologicznych [RELACJA]

Podczas XX Konferencji Izby Domów Maklerskich na panelu dyskusyjnym „Promowanie Zrównoważonego Finansowania (Inwestycji Proekologicznych)” spotkali się przedstawiciele rządu, giełdy oraz jednych z największych spółek giełdowych w Polsce – PGNiG oraz Orlen. Rozmowę zdominował temat stosunku firm do środowiska, społecznej odpowiedzialności oraz ładu korporacyjnego, czyli z angielskiego ESG. Uczestnicy panelu byli zdania, że jest to ważny wskaźnik, który obecnie coraz częściej jest brany pod uwagę przez inwestorów.

Maciej Lachowski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii PGNiG, potwierdza zainteresowanie inwestorów tematem, mimo, że nie jest jeszcze dla nich kwestią najważniejszą.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Kamil Bortniczuk zaznaczył, że w dalszym ciągu dla firm priorytetem będzie szukanie opłacalnych projektów, co nie zawsze musi iść w parze z troską o środowisko. W opinii ministra Bortniczuka podatek węglowy* jest bardzo ważny, inaczej Unia Europejska doprowadzić może do „samobójstwa” europejskiego przemysłu.

Izabela Olszewska – członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przekonywała natomiast, że wiele badań rynków światowych potwierdza tezę o opłacalności tworzenia biznesu w myśl zasady ESG. Jak przekonuje, obecnie od 30% do 50% inwestorów bierze pod uwagę w swoich kalkulacjach ESG, a za kilka lat ta liczba wzrośnie do 100%.

W podobnym tonie wypowiadał się wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Bartłomiej Pawlak, który podkreślił istotność przekonania inwestorów o nieuchronności transformacji energetycznej. Zaznaczył, że dbanie o środowisko nie jest krótkotrwałą modą, ale długofalowym, stabilnym trendem, dlatego też ważna jest edukacja w tej dziedzinie. W konsekwencji ważne jest raportowanie, które zwiększa transparentność spółki, a co za tym idzie, zaufanie inwestorów. Przedstawiciele spółek zaznaczyli również, że inwestorzy zwracają uwagę na konkretne działania. Obok polityki i strategii firmy ważna jest realizacja – przekonywała  Dyrektor Wykonawczy ds. Strategii i Relacji Inwestorskich PKN Orlen SA Iwona Waksmondzka – Olejniczak.

Robert Kubin, prezes zarządu TFI PZU SA celnie zauważył, że w Polsce pojęcie ESG nie posiada jeszcze klarownej definicji. Ważnym jest zatem zdefiniowanie terminu, aby nie stał się on konceptem czysto marketingowym. Jak zaznaczyła przedstawicielka GPW, wyciąga pomocną dłoń do emitentów w celu implementowania idei zawartych w ESG. W ubiegłym roku został wprowadzony odpowiedni indeks.

Ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek społecznie odpowiedzialnego inwestowania zdecydowaliśmy się wprowadzić nowy indeks WIG-ESG.(…). Ponadto, od razu zostanie stworzony produkt inwestycyjny oparty o indeks WIG-ESG przy współpracy z NN Investment Partners TFI. Będzie to fundusz, który przykłada szczególną wagę do kwestii ESG przy budowaniu portfela inwestycyjnego. Pierwsza odsłona indeksu WIG-ESG ma przede wszystkim zwrócić uwagę spółek i potencjalnych inwestorów na kryteria ESG w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. (…) - mówiła Izabela Olszewska w komunikacie prasowym z sierpnia zeszłego roku

Poruszony został również temat transformacji energetycznej. Minister Bortniczuk zaznaczył, że potrzebne będą do niej środki pochodzące ze źródeł prywatnych, gdyż fundusze unijne nie pokryją kosztów w całości. Prezes Bartłomiej Pawlak z Polskiego Funduszu Rozwoju też zauważa ten problem. Działania PFRu będą skupione między innymi na zachęcaniu polskiej przedsiębiorczości do włączenia się w transformację, tak aby nie zamknęła się ona w kręgu samych spółek skarbu państwa.

*podatek węglowy- Jest to podatek, którym obłożona jest dodatkowa emisja CO2 wywołana produkcją towaru w lokalizacji poza UE oraz jego transportem na tereny wspólnoty.

Źródło cytatu: gpw.pl

PolishBrief.pl był partnerem medialnym  XX Konferencji Izby Domów Maklerskich organizowanej przez Izbę Domów Maklerskich w Bukowinie.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ