GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Rynek kapitałowy dla infrastruktury i innowacji [RELACJA]

11 marca 2020, 23:48 / Opracowanie i zdjęcie zespół PolishBrief
Rynek kapitałowy dla infrastruktury i innowacji [RELACJA]

Na XX Konferencji Izby Domów Maklerskich pierwszy panel dotyczył „Rynku Kapitałowego dla Infrastruktury i Innowacji”.

Debata zaczęła się od refleksji na Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK) z ubiegłego roku. Prezes Giełdy Papierów Wartościowych- Marek Dietl zaznaczył, że trzeba zachęcać nowe spółki technologiczne do wchodzenia na giełdę. By zrealizować ten cel potrzebne są regulacje dla aktywów cyfrowych. Przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski podkreślił znaczenie edukacji oraz komunikacji z podmiotami nieprofesjonalnymi. Piotr Kozłowski zauważył, że na większą uwagę zasługują Małe i Średnie Przedsiębiorstwa (MŚP). Waldemar Markiewicz podkreślił rolę nowo wybranego rzecznika. Na potrzebę poprawy w zakresie infrastruktury potransakcyjnej zwrócił uwagę Maciej Trybuchowski. Przedstawiciel EBORu zaproponował zatrudnienie konsultantów, którzy wspieraliby Ministerstwo Finansów w różnorakich kwestiach np. regulacyjnych. Podkreślone zostało, że przy poprawie działania rynku kapitałowego w Polsce powinno się zastosować metodę małych kroków. Kilkakrotnie została również podniesiona kwestia braku zaufania na rynku.

W dalszej części panelu dyskutowano o przyczynach słabej kondycji giełdy. Waldemar Markiewicz przytoczył dane dotyczące indeksu WIG 20. Przez ostatnie dwa lata WIG 20 zanotował 16,8% spadek wartości. Gdyby jednak odliczyć z indeksu spółki kontrolowane przez Państwo, to indeks odnotowałby wzrost. Prezes IDM zaznaczył również stanowczo, że niezbędne jest poprawienie ładu korporacyjnego w spółkach skarbu państwa i jest to zadanie nowego Ministerstwa Aktywów Państwowych. W kontrze, Marek Dietl podał jako przykład przykład poprawnie prosperujących na giełdzie spółek państwowych giełdę fińską, tym samym podkreślając, że obecność spółek zarządzanych przez Państwo na giełdzie nie wpływa na wyniki na parkiecie.

Dyskutowano również nad zmniejszającą się liczbą debiutów giełdowych oraz nad szybko rozrastającą się branżą Venture Capital. Zwrócono uwagę, że kiedyś odnotowywano więcej debiutów na giełdzie, ponieważ nie było wielu innych możliwości pozyskania kapitału. Obecnie istnieją takie narzędzia, jak fundusze VC, w szczególności jeżeli chodzi o finansowanie tak zwanych startupów. Grzegorz Zawada podkreślił natomiast, że przekonanie, iż innowacyjne firmy to tylko startupy jest błędne. Istnieją duże, dojrzałe, spółki, w szczególności w sektorze bankowym, które też są innowacyjne i które pozyskują kapitał z giełdy. Paneliści zgodnie docenili rolę zachęt podatkowych dla firm chcących stać się giełdowymi. Prezes Markiewicz jako przyczynę podniósł między innymi argument, że w ten sposób buduje się dobro publiczne.

Na koniec Jacek Jastrzębski powiedział, że takie sprawy, jakie miały miejsce w przypadku Amber Gold, czy też Get Backu będą się powtarzały, wynika to między innymi z natury ludzkiej. Są to zjawiska występujące na wszystkich światowych rynkach. Ważne jest więc, aby upowszechniać dobre praktyki.

W panelu wzięli udział:

dr Marek Dietl – Prezes Zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

dr hab. Jacek Jastrzębski, prof. UW – Przewodniczący KNF, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego

Piotr Kozłowski – Dyrektor Biura Maklerskiego Pekao, Biuro Maklerskie Pekao

Waldemar Markiewicz – Prezes Zarządu, Izba Domów Maklerskich, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju, Santander Biuro Maklerskie

Maciej Trybuchowski – Prezes Zarządu, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A., KDPW_CCP S.A.

Grzegorz Zawada – Dyrektor Pionu Inwestycji i Bankowości Prywatnej, PKO Bank Polski S.A.

Grzegorz Zieliński – Regional Director, Head of Central Europe and the Baltic States, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju

 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ