GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zlitujmy się nad naszymi ministerstwami

11 marca 2020, 23:48 / Opracowanie własne. Zdjęcie: wikimedia commons, autor: Adrian Grycuk
Zlitujmy się nad naszymi ministerstwami
Marek  Lachowicz
Marek Lachowicz

Główny analityk Instytutu Jagiellońskiego, redaktor naczelny PolishBrief https://mareklachowicz.com

Pisząc ten krótki tekst poruszę temat być może niepopularny, bowiem zacznę roztkliwiać się nad ciężkim losem urzędników, czyli grupy bardzo niepopularnej, bo utrzymywanej z podatków i robiącej, w mniemaniu licznych, niewiele, poza graniem w pasjansa i piciem kawy.

Epidemia koronawirusa spowodowała odwołanie zajęć uczelnianych, imprez, w tym sportowych, wreszcie zamknięcie szkół oraz instytucji kulturalnych. Większość firm zareagowała znacznie wcześniej, oferując zatrudnionym możliwość pracy zdalnej. Nie należą do nich niestety ministerstwa. Obecna sytuacja stawia pracowników tychże instytucji w bardzo trudnej sytuacji. Większość z nich to osoby z dziećmi. Nie oszukujmy się, jest pewien odsetek patriotów, pracujących w ministerstwach z poczucia obowiązku wobec ojczyzny, ale wielu pracowników tych instytucji to osoby poszukujące stabilności, bezpieczeństwa i regularnie wypłacanej pensji, czyli wypisz wymaluj rodzice. I teraz ci rodzice mają problem. Z jednej strony pracodawca wymaga od nich stawienia się w pracy, z drugiej, często nie ma z kim zostawić dzieci, bo szkoły zamknięte. To po pierwsze.

Po drugie, każde ministerstwo to przecież skupisko dużej liczby osób, od kilkuset do ponad dwóch tysięcy, które nie siedzą w jednym budynku przez 30-40 minut (jak np podczas mszy świętej), ale przez 8 godzin, pełen dzień pracy. Wielu z tych ludzi to osoby starsze czy w średnim wieku, czyli grupa podwyższonego ryzyka. Odwołujemy imprezy (maksymalnie kilkaset osób, często młodych), zamykamy uczelnie, pełne ludzi młodych, ale nie takie Ministerstwo Finansów, gdzie pracuje przez osiem godzin dziennie dwa i pół tysiąca osób, z czego większość w wieku średnim?

Nie wiem, jaki jest plan rządu na rozwiązanie tej sytuacji ale apeluję, wprowadźcie pracę zdalną także i dla pracowników ministerstw. Większość zadań można wykonać będąc pod telefonem i mailem, a te rzadkie przypadki, kiedy potrzeba wykonać analizę w oparciu o niejawne dane, może przez tydzień czy dwa obsługiwać rotacyjnie jeden pracownik, nie trzeba do tego dwudziestu. 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

3 komentarze

XYZ
XYZ
14 marca 2020, 12:46
Są miejsca gdzie nie można pracować zdalnie, ale tam gdzie można ludzie niech pracują!
ODPOWIEDZ
A
A
12 marca 2020, 15:21
Wreszcie ktoś rozsądnie pisze.
ODPOWIEDZ
Zbyszek z Bogdańca
Zbyszek z Bogdańca
12 marca 2020, 12:05
dentysta tez musi pracowac
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ