GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Nie pokonamy kryzysu bez dobrej woli i wzajemnego zaufania [OPINIA]

24 marca 2020, 23:50 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: PixaBay
Nie pokonamy kryzysu bez dobrej woli i wzajemnego zaufania [OPINIA]
Mateusz Walewski
Mateusz Walewski

Główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego od 2018 roku. Wcześniej pracował dla firm consultingowych , sektora publicznego i organizacji pozarządowych. Był zaangażowany w projekty badawcze i doradcze w Polsce oraz w krajach Europy Centralnej i Wschodniej.

Kryzys gospodarczy spowodowany wybuchem obecnej pandemii jest inny niż wszystko dotychczas. Mamy do czynienia z głębokim i wieloaspektowym zaburzeniem normalnego funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Sprzedaż wielu przedsiębiorstw, czy to na skutek ograniczeń administracyjnych, czy naturalnej reakcji społeczeństw spadła do zera. Inne, nawet gdy mają kupców na swoje produkty i usługi, nie są w stanie funkcjonować na skutek przerwanych łańcuchów dostaw. Z takim kryzysem nikt nigdy się nie mierzył i nikt, żaden rząd i żadni ekonomiści nie byli na niego gotowi.

Ekonomiści produkują kolejne mniej lub bardziej pesymistyczne prognozy rozwoju sytuacji gospodarczej. Choć używane modele działają dobrze w normalnych czasach, to najprawdopodobniej w tej chwili nie są w stanie w odpowiedni sposób odwzorować, ani dynamiki, ani złożoności zachodzących z dnia na dzień w społeczeństwach i gospodarkach procesów.

Rządy starają się z w trybie ekspresowym przygotowywać pakiety rozwiązań mających chronić przed bankructwem kolejne obszary gospodarki. Proponowane są coraz bardziej hojne monetarne i fiskalne „bazooki”.  Są one w stanie na pewien czas uspokajać sytuacje na rozedrganych rynkach finansowych, jednak skala ich przyszłej rzeczywistej transmisji do gospodarki realnej, a więc ich skuteczność, pozostaje na razie niewiadomą.
Propozycje pakietu takich zmian zaprezentował także nasz rząd. Tarcza antykryzysowa składa się z szeregu propozycji, z których tylko część (choć przeważająca) nakierowana jest na bezpośrednie przeciwdziałanie gospodarczym skutkom kryzysu. Istotne miejsce w proponowanym pakiecie zajmują inne rozwiązania istotne dla funkcjonowania państwa i obywateli na przykład: pracy służb mundurowych, opieki nad dziećmi, ochrony i pracy niepełnosprawnych, przyspieszenia procedur administracyjnych w tym związanych z przebudową obiektów na czas kryzysu, kryzysowego finansowania służby zdrowia, czy bezpiecznej gospodarki odpadami. Propozycje gospodarcze obejmują między innymi odroczenia i zwolnienia z niektórych danin publicznych, dofinansowanie zatrudnianie pracowników, świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, ułatwienia w dostępie do kredytu płynnościowego. Ważnym jej elementem są także rozwiązania regulacyjne i interwencje monetarne pozwalające państwu na zwiększenie wydatków fiskalnych, a bankom na rozwój akcji kredytowej w czasach gdy zwykle by ją redukowały.

Pakiet, w formie gotowych propozycji legislacyjnych, powstał bardzo szybko i jest efektem współpracy wielu niezależnych w swych działaniach instytucji publicznych i przedstawicieli sektora prywatnego. Prace nad nim wciąż trwają i myślę, że jego szczegóły będą zmieniać się na bieżąco. Będzie się to działo na skutek prowadzonych konsultacji społecznych, zbieraniu doświadczeń innych państw i bieżącego monitoringu jego skuteczności. Pakiet będzie także na pewno ewoluował w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, a w konsekwencji tego gospodarczej, nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. To czyi na ile będzie on skuteczny, będzie zależało od elastyczności i adekwatności reakcji na zmieniające się wyzwania.

Aby takie reakcje były możliwe potrzebna jest jego merytoryczna i wyważona ocena i dyskusja. Potrzebna jest teraz, gdy pakiet wciąż jest tworzony, będzie potrzebna także w trakcie jego wdrażania. Taka dyskusja wymaga nie tylko tego, by jej uczestnicy znali proponowane rozwiązania , a potem mieli rzeczywistą wiedzę o ich wdrażaniu (to wydaje oczywiste), ale także by sobie nawzajem ufali. Zastanawiam się, czy stworzenie atmosfery zaufania i dobrej woli koniecznej, by taka dyskusja mogła mieć miejsce, nie jest jednym z trudniejszych i ważniejszych wyzwań jakie przed nami stoją. Jak to się uda, to potem już wszystko się uda…

 

Z OSTATNIEJ CHWILI

Co dalej ze wzrostem cen?
5 czerwca 2020, 23:45 0 komentarzy
PKO BP: Ceny mieszkań mogą spaść o ok. 15%
5 czerwca 2020, 20:16 2 komentarze
pokaz więcej

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

2 komentarze

Piotr
Piotr
30 marca 2020, 19:18
Ciekawy tekst z dobrym przesłaniem, pokazujący w skrócie złożone wyzwanie przed którym staje każdy rząd. Presja psychiczna, społeczna na osoby odpowiedzialne teraz za kierowanie państwem jest ogromna. Niektórzy nie wytrzymują - minister landu Hesja w Niemczech popełnił samobójstwo. Nie ma tu łatwych wyborów bo materia problemu wymyka się tradycyjnym modelom. Epidemii na taką skalę nie mieliśmy od dawna. Dlatego warto zjednoczyć wysiłki ponad podziałami.
ODPOWIEDZ
Lolek
Lolek
25 marca 2020, 13:27
Niby wszystko fajnie, mamy tarcze, a co dalej? Nasza gospodarka tego nie wytrzyma - jaki jest długoterminowy plan? Nikt nie wie... jedyny pozytyw to Minister Szumowski - konkret o fachowość w jednym
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ