GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
bezpieczeństwo

Rosja – dezinformacja w COVID-19

30 marca 2020, 00:50 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay

Epidemia koronawirusa stała się kolejną okazją do szerzenia przez Rosję dezinformacji. Niepewność związana z rozszerzaniem się COVID-19 stwarza wyjątkowe okoliczności, w którym teorie spiskowe, fake newsy i podejrzenia biorą górę nad merytorycznymi i fachowymi komunikatami.

Przykładem może być nawet pobieżne porównanie ilości wyświetleń w social mediach postów pod hasłami „Gdzie jest Zachód?” lub „Co Unia zrobiła w sprawie koronawirusa” akontem Komisji Europejskiej, która na bieżąco podaje informacje, w jaki sposób pomaga. Chociaż dla Rosji to nie pierwsza kampania dezinformacyjna, bo podobne akcje były wcześniej wymierzone w Ukrainę, USA, Francję czy Polskę, to ta związana z COVID-19 wyróżnia się pewną specyfiką. Po pierwsze, jest bardzo dobrze zorganizowana i skoordynowana, zarówno z prorządowymi mediami tradycyjnymi (RT, Sputnik), rosyjskimi służbami, MSZ, MO i jak również za pomocą trolli, botów i fałszywych kont. Po drugie, Rosja – co nie miało miejsca wcześniej – chętnie „kopiuje” narrację Chin i staje się przekaźnikiem chińskiej propagandy związanej z epidemią. Oba państwa promują tezy o tym, że COVID-19 jest wymysłem zachodnim, najczęściej, że został wynaleziony w USA, które miały użyć go jako broni biologicznej przeciwko swojemu rywalowi – Chinom. Ponadto tylko „silne państwa”, w przeciwieństwie do państw demokratycznych (Włochy, Hiszpania, Francja) są w stanie sobie „poradzić” z zarządzaniem kryzysowym i walce z tym zagrożeniem. Temu służą wszystkie treści, w których Chiny powstrzymały epidemię, zaś Rosja pokazywana jest jako państwo z niewielką liczbą zarażonych. Obie te narracje są fałszywe, gdyż władze chińskie przez długi czas nie ostrzegały świata przed epidemią, a z kolei władze rosyjskie nie podają pełnej liczby zarażonych wirusem.

Zasadniczo cele rosyjskiej dezinformacji się nie zmieniły. Za pomocą zniekształconych komunikatów, które mają za zadanie sianie zamętu i paniki, wzburzanie emocji i polaryzacji społecznej,Rosja dąży do zmiany porządku międzynarodowego. Jej dotychczasowi rywale tj. UE i NATO mają osłabnąć, zaś Rosja zwiększy swoją pozycję mocarstwową. Pomagając niektórym państwom europejskim tj. Włochy w czasie epidemii chce zyskać ich przychylność w kwestii zniesienia sankcji UE. Jednocześnie stara się dyskredytować Polskę poprzez fałszywe informacje o rzekomym zablokowaniu przelotu samolotu z pomocą Rosji dla Włoch. W ten sposób rozbija jedność Unii Europejskiej i dyskredytuje zdolności zarządzania kryzysowego instytucji europejskich i rządów państw demokratycznych. Europejska Służba Działań Zewnętrznych UE wydała w marcu raport na temat rosyjskiej dezinformacji w sprawie COVID-19. Zarejestrowała 110 tego przypadków dezinformacji w sprawie korona wirusa (można je śledzić na stronie https://euvsdisinfo.eu/). Świadomość społeczna dotycząca rosyjskich kampanii dezinformacyjnych w warunkach epidemii nie wystarczy. Potrzeba konkretnych działań, na przykład blokując lub ograniczając na czas pandemii zasięg rosyjskich mediów w UE, tj. jak Sputnik i RT. Operują one w wielu językach i wpływają na opinię publiczną w Europie i kształtują ją pod kątem rosyjskich interesów.

Autor: Agnieszka Legucka, analityczka PISM, prof. Akademii Biznesu i Finansów Vistula

1 komentarz

Demagog
Demagog
30 marca 2020, 15:45
Bardzo trafny materiał. Rosja bedzie wykorzystywac kazda sytuacje zeby zwiekszyc swoje strefy wplywu, nie zaleznie czy to swiatowa epidemia, czy krysyz domowy w panstwie. Musimy weryfikowac fake newsy
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ