GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Czy nadchodzi kryzys amatorskiej piłki? [WYWIAD]

2 kwietnia 2020, 22:45 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Czy nadchodzi kryzys amatorskiej piłki? [WYWIAD]
Michał Domżał
Michał Domżał

Ukończył wychowanie fizyczne i filologię angielską. Jego największą pasją jest piłka nożna, od dziecka gra w niższych ligach. Pracował w klubach i szkółkach piłkarskich jako trener.

Koronawirus wpływa na rentowoność przemysłu, a jak oddziałuje na kluby grające na niższym szczeblu rozgrywek? Zapytaliśmy Prezesa KS Chełmek - Konrada Karaśkiewicza o to jak kluby z niższych klas rozgrywkowych radzą sobie w dobie epidemii, o receptę na poprawę poziomu klubowego polskiej piłki. Zapraszamy do lektury!

Panie Prezesie przede wszystkim gratuluje znakomitych wyników podczas rundy jesiennej, pozycja lidera daje ogromną szansę na awans do IV ligi szczególnie, że runda wiosenna może się nie odbyć. Czy jesteście już powoli myślami na wyższym szczeblu? Czy klub jest gotowy organizacyjnie na przeskok do IV ligi?

Gratulacje za świetne wyniki w rundzie jesiennej należą się naszym zawodnikom, trenerowi oraz byłemu zarządowi. Z początkiem roku 2020 w klubie nastały zmiany. Objąłem stery wraz z nowymi, bardzo ambitnymi członkami zarządu w sytuacji, gdzie pierwszy zespół jest liderem klasy okręgowej. To bardzo komfortowa sytuacja , ale nasza energia i szereg nowych pomysłów jest w stanie „zamrożenia”, przez panującą epidemię COVID-19. Polski Związek Piłki Nożnej, 12 marca podjął uchwałę, z której treści wynika, że w przypadku braku możliwości dokończenia rozgrywek, zachowana zostanie kolejność drużyn po ostatniej kolejce rozgrywek. Siłą rzeczy musimy myśleć o IV lidze, która w przypadku awansu, będzie dla nas wszystkich sporym wyzwaniem. Klub pod względem sportowym stoi na wysokim poziomie. Trener Paweł Sidorowicz wykonuje świetnie swoją pracę. Sukcesywnie budował zespół, który jest w stanie rywalizować na najwyższym szczeblu wojewódzkim. Stadion wymaga sporej kosmetyki, ale wierzymy, że jesteśmy w stanie przystosować go, do wymogów IV ligi.

Piłka nożna w Polsce przeżywa trudny okres. Związany przede wszystkim z epidemią COVID-19. W mediach coraz częściej pojawiają się informację, że czołowe Polskie kluby mogą mieć problem z bieżącą płynnością. My poszliśmy krok dalej i zastanawiamy się czy kluby z niższych szczebli rozgrywek w Polsce mają plan awaryjny, jak to u Państwa wygląda?

KS Chełmek jest dotowany w głównej mierze przez Urząd Miejski  w Chełmku. Bez pomocy i wsparcia lokalnych samorządowców, klub ciężko miałby jak wiązać koniec z końcem. Za ich wsparcie jesteśmy im  niezmiernie wdzięczni. Wspierają nas również lokalni przedsiębiorcy i im również należą się podziękowania. Nasz klub zrzesza sportowców – amatorów. Nie ciążą na nas zobowiązania kontraktowe, tak jak w przypadku klubów ze szczebla centralnego, więc płynność finansowa nie jest mocno zagrożona. W trudnej sytuacji pomocną dłoń do klubu wyciągają nasi kibice. Stworzyliśmy projekt „Klub Kibica KS Chełmek  20”. Zrzesza on najwierniejszych kibiców, którym nie jest obojętna przyszłość naszego klubu. Kibice poprzez regularne wpłaty w wysokości 20 zł, mają realny wpływ na kształt, rozwój i bieżące działania KS Chełmek. W trudnych czasach, lokalna społeczność bardzo mocno wspiera nasz klub i za to należy się wszystkim wielki szacunek.

Pojawiają się głosy, między innymi głos prezesa PZPN, że w niższych ligach nie powinno płacić się zawodnikom. Wszyscy jednak wiemy, że na każdym szczeblu rozgrywek pojawiają się pieniądze (mniejsze lub większe). Czasami są to niewielkie stypendia czy premie meczowe ale są też kluby, które mają sponsorów i płacą więcej. Czy Pana zdaniem uda się ten stan rzeczy utrzymać? Czy w nowej rzeczywistości część zawodników w niższych ligach zrezygnuje z regularnego grania?

Wszyscy doceniamy zaangażowanie i wysiłek zawodników, którzy często ryzykują swoim zdrowiem, dzielnie reprezentując barwy swoich drużyn. Moim skromnym zdaniem, to szansa spędzania w wspaniały sposób wolnego czasu  i chęć rozwoju powinny mobilizować młodych ludzi do udziału w rozgrywkach amatorskich, a nie chęć wzbogacenia się. Jeśli brak wypłaty za granie na 6 czy 7 poziomie rozgrywkowym w naszym kraju, miałby spowodować rezygnacje z hobby, pasji i marzeń to bardzo źle świadczyłoby o piłkarzach. Większość gra w piłkę nożną, bo po prostu ją kocha. Uczciwe jest niewielkie sportowe stypendium czy rekompensata za dojazdy na treningi i mecze, ale zawodnik nie może szukać wielkich zarobków w klubach klasy okręgowej.

Pamiętajmy także, że kluby z niższych klas rozgrywkowych są ważnym elementem ekosystemu piłki nożnej w Polsce. W każdym klubie są drużyny młodzieżowe, które potencjalnie mogą wyszkolić piłkarza na miarę Jakuba Błaszczykowskiego czy Roberta Lewandowskiego. Jak Pan ocenia czy w dobie kryzysu, gdzie za kilka miesięcy spodziewana jest ogólnoświatowa recesja, ten ważny dla każdego klubu pion szkolenia młodzieży przetrwa?

Młodzież to przyszłość futbolu.  Każdy klub piłkarski jeśli chce funkcjonować w „zdrowy” sposób powinien się skupić na szkoleniu młodzieży. Priorytetem działaczy powinno być zrobienie wszystkiego, aby pion szkolenia młodzieży funkcjonował jak najlepiej. Teraz każdy z młodych zawodników przeżywa trudny czas. Ciężko wytłumaczyć 6 letniemu chłopcu, że nie może uczęszczać na treningi.  W naszym klubie obecnie w 6 grupach młodzieżowych trenuje około 140 osób. Trenerzy przygotowali dla zawodników rozpiski treningów indywidualnych  i na bieżąco inspirują dzieciaków m. in. filmikami z szerokim zakresem ćwiczeń, który chłopcy ochoczo wykonują. Sprawdzamy to, bo nasza młodzież cały czas zasypuje nas filmami czy zdjęciami z treningów w domowym zaciszu i każdy z młodych adeptów futbolu czeka na powrót do regularnych treningów z drużyną. Futbol młodzieżowy musi przetrwać.

Utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa w obecnych czasach będzie wymagało działań nadzwyczajnych. Szykowana jest Tarcza Antykryzysowa. Wiemy, że kluby z niższych lig też mają swoje wydatki związane z utrzymaniem stadionu, bieżącymi opłatami. Jaka jest Pańska recepta na przetrwanie okresu kwarantanny przez kluby z niższych lig?

KS Chełmek korzysta z bazy treningowej Centrum Sportowego w Chełmku, które na stan obecny jest zamknięte. Mimo, że centrum jest zamknięte dla sportowców , to jego pracownicy cały czas wykonują świetną pracę, dbając o pielęgnacje murawy. Bieżące opłaty w trakcie trwania rozgrywek byłyby jednak dużo wyższe. Opłaty sędziowskie czy przejazd na mecze, to wydatki, które w tym momencie odpadają klubom z niższych lig. Są też minusy, jak np. brak dochodów z dnia meczowego, który jest dużo niższy niż w czołowych klubach w Polsce, ale mimo wszystko często reperował budżet. Istnieje obawa, że większość przedsiębiorców, którzy wspierają klub, mogą mieć problemy z bieżącym funkcjonowaniem, a co za tym idzie ciężko będzie o ich datki na drużynę. Pozyskanie nowych sponsorów będzie bardzo trudne. Wszystkie kluby będą musiały „ zacisnąć pasa”.

Odchodząc od tematu epidemii, na łamach portalu pytamy ekspertów, managerów o ich receptę na poprawę poziomu klubowej piłki nożnej. Jaki jest Pana punkt widzenia? Co należałoby zrobić, żeby efektywnie prowadzić młodego piłkarza, by był gotowy na wejście na swój optymalny poziom?

Funkcję prezesa klubu, dzielę również z trenowaniem młodzieży w KS Chełmek.  Codziennie zderzam się i obserwuje problemy polskiego futbolu. Mamy nową generacje młodych, zdolnych trenerów, którzy za niewielkie pieniądze wykonują  świetną  robotę, którą często łączą z inną pracą. Myślę, że już niedługo nadejdą czasy, że takich ludzi zacznie się doceniać i będą mogli skupić się w życiu, tylko na szkoleniu  piłkarzy. Kolejnym problem jest to, że młodzi zawodnicy trenują zbyt mało. 2-3 jednostki treningowe w tygodniu, choćby były przepracowane w rewelacyjny sposób to zbyt mała dawka aby stać się wybitnym piłkarzem. Zawodnikom brakuje beztroskiej gry na podwórku z kolegami oraz innych sportów, które mogłyby pomóc w rozwoju sprawności, jak np. pływanie czy jazda na rowerze. Przeczytałem , kiedyś w biografii legendarnego holenderskiego zawodnika Johana Cruyffa słowa, które bardzo zapadły mi w pamięć „Trenowałem 3-4 Godziny tygodniowo w Ajax Amsterdam kiedy byłem mały, ale grałem też każdego dnia 3-4 godziny na ulicy. Więc gdzie myślisz nauczyłem się grać w piłkę?” Kolejny duży problem, który obserwujemy w naszym klubie i w polskiej piłce to przejście z wieku juniora do piłki seniorskiej.  Młodzieżowcy są często zbyt słabi fizycznie i brakuje im determinacji do rywalizacji z seniorami. Mamy plan, aby w sezonie 2020/21, jeśli on się rozpocznie zgodnie z planem, w miejsce juniorów starszych, zgłosić do rozgrywek oświęcimskiej klasy B drugą drużynę. 17-sto, 18-sto latkowie będą mieli szansę na zderzenie się z futbolem seniorskim. Uważam, że dzięki temu zabiegowi, młodym piłkarzom łatwiej będzie przebić się do składu pierwszej drużyny.

Na koniec, chcieliśmy zapytać czy chciałby Pan podzielić się jeszcze czymś z naszymi czytelnikami oraz zadać pytanie, czy uważa Pan, że rozgrywki ligowe w Europie zostaną dokończone?

W dobie panującej pandemii, uważam że bardzo ciężko będzie dokończyć rozgrywki ligowe w Europie. Sytuacja, którą obserwujemy wpływa na wszystkie aspekty naszego życia. Choć serce wyrywa się na boisko, to rozsądek podpowiada aby zachować wszystkie środki ostrożności i  dbać o nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich. Życzę wszystkim czytelnikom dużo zdrowia i mam nadzieję, że jak najszybciej świat wróci do normalności, a my będziemy znów emocjonować się naszą najpiękniejszą grą zespołową na świecie.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

2 komentarze

Zbyszek z Bogdańca
Zbyszek z Bogdańca
4 kwietnia 2020, 14:11
polska piłka to poziom dno i jeszcze niżej, rozwiązać trzeba najpierw PZNP i potem budować od nowa
ODPOWIEDZ
:)
:)
3 kwietnia 2020, 13:21
Problem z Polska piłka jest złożony. Za dużo płacimy przeciętnym zawodnikom - nie ma ambicji. Potrzebna jest zmiana pokoleniowa i to jak najszybciej!188
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ