GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Jak wykorzystać szachy do nauki strategicznego myślenia?

8 kwietnia 2020, 23:45 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Jak wykorzystać szachy do nauki strategicznego myślenia?

64 pola i 3 możliwe wyniki. Zwycięstwo, remis lub… porażka. Przy szachownicy bardzo wiele zależy od Ciebie. Każda decyzja ma konsekwencje i od poszczególnych wyborów zależy Twój końcowy rezultat. Aby osiągnąć sukces, warto kierować się strategią. Jak szachy uczą strategicznego myślenia? Jak wykorzystać je w biznesie? Od czego zacząć? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w najnowszym artykule autorstwa Michała Kanarkiewicza. Zapraszamy!

W dobie pandemii koronawirusa warto myśleć strategicznie – na kilka ruchów do przodu. Oczywiście, istnieje pokusa myślenia taktycznego (operacyjnego) – na tylko jeden ruch do przodu – i trzeba przyznać, że czasem wprowadzenie taktyki do Twoich działańjest konieczne, ale jak mawiał wybitny dowódca wojskowy:„Strategia bez taktyki to najwolniejsza droga do zwycięstwa, zaś taktyka pozbawiona strategii to zgiełk poprzedzający klęskę”. Nie znam lepszego cytatu oddającego porównanie strategii i taktyki. Nie stawiaj sobie pytania „co jest ważniejsze?”, lecz „co zrobić, by taktyka i strategia mogły równolegle funkcjonować?”. I tu z pomocą przychodzi strategiczne myślenie.

Strategiczne myślenie definiuję jako kompetencję zidentyfikowania swoich mocnych oraz słabych stron, a następnie – co kluczowe – umiejętne znalezienie sposobów na zmaksymalizowanie szans związanych z mocnymi stronami i  – uwaga – zminimalizowanie zagrożenia związanego z występowaniem słabych stron. Jak pomagają w tym szachy?

Królewska gra uczy nas odpowiedzialności za każdą decyzję, ruch i finalnie… za wynik. Podczas partii szachista zadaje sobie szereg pytań, takich jak:

1.    Jaka jest moja aktualna pozycja?
2.    Jaka moja bierka jest w najgorszej sytuacji i co mogę zrobić, by ją poprawić?
3.    Jaki jest mój pomysł na zwycięstwo w tej partii?

Te 3 proste pytania pozwalają szachistom zachować higienę umysłu w trakcie partii. Ale mogą pomóc także Tobie –taki moment zatrzymania się, analizy i chłodnej kalkulacji może być istotny w życiu codziennym i w prowadzeniu biznesu, szczególnie gdy podejmujesz decyzje w warunkach niepewności. Kolejna sprawa to planowanie na kilka ruchów do przodu. I choć oczywiście w XXI wieku trudno mówić o planach pięcioletnich – w świecie rozwijającym się w ekspresowym tempie – to jednak warto mieć wyznaczoną strategię (rozumianą m.in. jako kierunek działania) oraz jasną wizję końca. W trakcie partii szachów wielokrotnie doświadczyłem sytuacji, w której niepełne kalkulacje są lepsze… od ich braku.

Jeśli już planujesz kilka ruchów do przodu, to warto się zastanowić: co siedzi w głowie Twojemu „przeciwnikowi” (konkurencji)?jakie ma atuty? co z jego zasobów i które zagrania są najbardziej niebezpieczne dla mnie? co się stanie jeśli wydarzy się najgorszy scenariusz i przeprowadzi ofensywę na mojego króla (tj. najcenniejszy zasób w firmie)? To nie są pytania dotyczące tylko szachów, lecz śmiało można je przenieść do świata biznesu i życia codziennego. To Ty mianujesz poszczególne aktywności nazwami figur i w zależności od Twoich wyborów – rozgrywasz życiową partię szachów na swoich warunkach. Pytanie brzmi: grasz świadomie, mądrze i w zaplanowany sposób dążysz do zwycięstwa, czy obierasz ścieżkę losowych ruchów i rychłej drogi do porażki?

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

4 komentarze

Zbyszek z Bogdańca
Zbyszek z Bogdańca
14 kwietnia 2020, 16:39
ale lepiej grac na żywo czy wirtualnie ?
ODPOWIEDZ
XYZ
XYZ
14 kwietnia 2020, 18:28
Zdecydowanie na żywo!
Szachista
Szachista
9 kwietnia 2020, 11:46
Szachy bardzo użyteczna gra zwlaszcza dla najmłodszych, uczy taktyki, strategii i pokory co przynosi efekty w dorosłym życiu! Sam gram za małego byłem laureatem zwodów wojewódzkich - mały sukces a cieszy :)
ODPOWIEDZ
Zbyszek z Bogdańca
Zbyszek z Bogdańca
14 kwietnia 2020, 16:40
na pewno jak za małolata miało się zwód to jest czym się chwalić ba nawet być laureatem

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ