GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Krupiński: Każdy z nas może uratować zdrowie i życie dziecka [WYWIAD]

10 kwietnia 2020, 10:00 / źródło: opracowanie autorskie ClimateNOW! / zdjęcie: pixabay
 Krupiński: Każdy z nas może uratować zdrowie i życie dziecka [WYWIAD]

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z rozmową z Markiem Krupińskim, Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska. Poruszone zostały m.in. kwestie zmian klimatu, działalności UNICEF Polska.

Anna Nahajska [CLIMATE NOW!]: Globalne konflikty, susze i inne coraz bardziej odczuwalne skutki zmian klimatu, rozprzestrzeniające się choroby obejmują coraz więcej istnień na Ziemi. Z ich powodu najbardziej cierpią te najbardziej bezbronne – dzieci. Gdzie obecnie pomoc UNICEF jest najpotrzebniejsza?

Marek Krupiński: UNICEF szacuje, że co czwarte dziecko na świecie, czyli ponad 535 mln najmłodszych żyje na obszarach ogarniętych konfliktem zbrojnym, dotkniętych katastrofą naturalną, ubóstwem, chorobami czy utrudniającymi życie zmianami klimatu. Od Nigru przez Sudan Południowy, Jemen, Syrię aż po Bangladesz miliony dzieci potrzebują ratującej życie pomocy. Niestety pokolenie współczesnych dzieci stoi także przed nowym rodzajem wyzwań, o których nie śniło się ich rodzicom.

Klimat zmienia się nie do poznania, nierówności społeczne pogłębiają się, technologia rewolucjonizuje nasze postrzeganie świata, a migracje obejmują więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej. Najmłodsi już teraz muszą zmagać się z konsekwencjami dewastacji naszej planety, które podważają osiągnięcia ostatnich 30 lat w zakresie ratowania życia i prawidłowego rozwoju dzieci. Wzrost liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych, zanieczyszczenie powietrza, długotrwałe susze i gwałtowne powodzie w konsekwencji dotykają również niezliczone rzesze dzieci. Dlatego UNICEF robi wszystko, aby złagodzić skutki kryzysu klimatycznego na całym świecie, stara się być w tym zakresie prekursorem działań. I tak np. w Etiopii nasza organizacja jest pionierem nowej technologii mapowania wód podziemnych i opracowuje rozwiązania dla społeczności dotkniętych regularnym brakiem wody. W Malawi UNICEF przygotował trwały, ekologiczny system wykorzystujący energię słoneczną, aby poprawić dostęp do czystej wody.

W te działania angażuje się także UNICEF w Polsce. W 2018 r. podczas Konferencji Klimatycznej w Katowicach młodzi polscy delegaci wzięli udział w panelu dyskusyjnym pt. „To nie jest klimat dla młodych ludzi” organizowanym przez UNICEF Polska i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Przedstawiciele młodego pokolenia z różnych regionów Polski spotkali się podczas polskiej Prezydencji COP24, aby wspólnie debatować nad zagadnieniami dotyczącymi zmian klimatu. 25 delegatów wspieranych przez ekspertów dyskutowało nad najważniejszymi wyzwaniami w wybranych obszarach. Rezultatem ich prac był dokument „Klimat dla Młodych”.
Z kolei pod koniec marca rusza rejestracja do nowego projektu UNICEF skierowanego do placówek edukacyjnych w całej Polsce. Skupimy się w nim na kwestiach środowiskowych. Pokażemy, jak uczniowie mogą wpływać na środowisko i zapobiegać jego dalszemu zanieczyszczaniu. Kształtowanie świadomości ekologicznej i odpowiedzialnych postaw gwarantuje w przyszłości wrażliwość na tematy związane ze środowiskiem. W ramach projektu przygotowaliśmy wyjątkowe scenariusze zajęć dla każdej grupy wiekowej oraz edukacyjne aktywności, które w ciekawy sposób przybliżą uczestnikom tematy smogu, zanieczyszczenia plastikiem czy źródeł energii, i tych ekologicznych, i tych wyrządzających szkody. Więcej szczegółów znajdzie się wkrótce na naszej stronie internetowej unicef.pl.

Polskie firmy angażują się w prowadzone przez UNICEF działania. Czy może Pan o nich opowiedzieć?

Naturalnym sprzymierzeńcem firmy przy podejmowaniu działań społecznych jest organizacja pozarządowa. Może być ona dla przedsiębiorstwa źródłem inspiracji i wiedzy na temat problemów społecznych, a także partnerem przy realizacji strategii CSR (Corporate Social Responsibility – Społeczna odpowiedzialność biznesu). UNICEF jest jednym z inicjatorów strategicznej kooperacji biznesu z organizacjami humanitarnymi. Nasza organizacja współpracuje z partnerami biznesowymi na całym świecie – zarówno z międzynarodowymi korporacjami, jak i z firmami lokalnymi. Na polskim rynku działają globalni partnerzy UNICEF, m.in. CCC, Procter and Gamble (marka Pampers), Pandora, IKEA, H&M, a także lokalni, czyli ITAKA, ICT (marka Foxy), firma ABC-Czepczyński czy Centrum Medyczne Damiana. Myśląc o zaangażowaniu małych i średnich przedsiębiorstw w działania pomocowe w 2012 roku UNICEF Polska rozpoczął program „Firma z sercem”, który właśnie mniejszym podmiotom pozwala łączyć założenia biznesowe z elementami społecznej odpowiedzialności. Podobne programy działają w wielu krajach, gromadząc wokół wspólnych działań lokalne firmy.

Współpraca UNICEF z firmami daje przedsiębiorstwom szansę na włączenie się w rozwiązywanie problemów dotyczących dzieci na całym świecie, budując przy tym świadomość polskiego społeczeństwa w zakresie tematu. Dostosowujemy rodzaj działania do charakteru firmy, tak aby przyniosło najlepsze rezultaty w organizowaniu pomocy dla potrzebujących dzieci. Przykładem jest Biuro Podróży ITAKA, które od ponad 10 lat wspiera programy pomocowe UNICEF, działając na rzecz edukacji dzieci. W ostatnim czasie, dzięki przekazanym przez firmę środkom finansowym, UNICEF wybudował w Mahajanga (Madagaskar) szkołę z wielofunkcyjną klasą . W ciągu kolejnych 10 lat skorzysta z niej ok. 2000 dzieci. Pozyskane od ITAKI środki przeznaczone zostały również na szkolenia nauczycieli z regionu Boeny.

Przykładem jest także współpraca UNICEF Polska z firmą ABC-Czepczyński. Firma aktywnie wspiera działania UNICEF, a w szczególności program „Prezenty bez Pudła”. Polega on na zakupie produktów humanitarnych, które są przekazywane do krajów, w których działa nasza organizacja. Warto wytłumaczyć, że model współdziałań ABC-Czepczyński i UNICEF Polska nie ogranicza się do przekazywania funduszy – obejmuje również zaangażowanie w działania jej klientów i pracowników .

W większości przypadków współpraca UNICEF z partnerami biznesowymi trwa kilka lat. To pozwala na osiągnięcie wymiernych i trwałych rezultatów. Wieloletnia i systematyczna współpraca z firmami pozwoliła na zakończenie takich projektów, jak  np. wyeliminowanie polio na świecie, ograniczenie tężca noworodkowego czy zniesienie praktyk zatrudniania dzieci. Jak wspomniałem, przy współpracy organizacji z firmami, nie można zapominać o ważnym elemencie, jakim jest zaangażowanie pracowników oraz klientów przedsiębiorstwa. Praca z ludźmi wewnątrz firmy nierzadko stanowi trzon współpracy. Bardzo często wspólne działanie rozpoczyna się od inicjatywy pracowników, osób społecznie zaangażowanych.


Jak pojedyncze osoby mogą zaangażować się w niesioną przez UNICEF pomoc?

W zmieniającym się nieustannie świecie, jedno pozostaje niezmienne – szczodrość i wrażliwość darczyńców UNICEF. Zawsze możemy na nich liczyć! W Polsce UNICEF współpracuje z kilkudziesięcioma tysiącami darczyńców, którzy w różny sposób angażują się w nasze projekty pomocy dzieciom.

Część z nich dokonuje tradycyjnych wpłat na nasze konto, inni realizują przelewy online czy przekazują UNICEF swój 1% podatku. Bardzo wielu Darczyńców dołączyło do programu UNICEF365 i przekazuje darowiznę systematycznie co miesiąc. Dzięki nim możemy działać nie tylko doraźnie, ale w przemyślany sposób zmieniać życie dzieci na lepsze. Wiele osób decyduje się także na zakup „Prezentów bez Pudła”, czyli produktów humanitarnych dostarczanych przez UNICEF najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Produkty te niosą realną pomoc, dlatego każdy z nas – przekazując darowiznę – może uratować zdrowie i życie konkretnego dziecka na świecie. Więcej informacji na temat możliwych form samych wpłat i pomocy można zaleźć na stronie unicef365.pl.

Wywiad oryginalnie ukazał się w kwartalniku ClimateNOW! - zapoznaj się z nowym wydaniem[ link ]

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ