GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
biznes

W Wielkanoc nie poddawajmy się propagandzie obłędu

11 kwietnia 2020, 23:30 / Opracowanie autorskie. Grafika: pixabay

Każdy powinien znać 6 zasad wywierania wpływu opisanych przez Cialdiniego. Są to uniwersalne techniki, które nie tylko sprawdzają się w biznesie. W obecnej sytuacji można wykorzystać je w codziennych relacjach z bliskimi. Nie będę się rozpisywał jakie dramaty i problemy zrzucił na nas wirus i kwarantanna. Chciałbym się tylko skupić na tym co możemy robić i jak wpływać na swoich bliskich. 

Sytuacja jest bardzo stresująca i każdego to dotyka. Mimo, że po kimś nie widać, że się denerwuje, nie oznacza, że tak nie jest. Może właśnie dobrze, że nasi bliscy nie okazują oznak stresu i nie pogłębiają złego samopoczucia swojemu otoczeniu. Konformizm, siła grupy pokazuje jak mocno na siebie wpływamy i jak zarażamy się emocjami. Silna postawa, myślenie proaktywne, nie generowanie problemów, szukanie rozwiązań, może spowodować, że wykorzystamy technikę autorytetu i podniesiemy na duchu osoby słabsze psychicznie. W czyiś oczach jesteśmy oparciem, pomagamy komuś przetrwać ten ciężki okres. 

To także jedna z metod badania potrzeb klientów czy naszych bliskich. 

Wsparcie, przytulenie się w tym momencie, kiedy bliska osoba się tego nie spodziewa, a bardzo tego potrzebuje jest nieocenione. Możemy wykorzystać tutaj technikę wzajemności. Nie jest to technika manipulacji, bazującej na korzyściach! Czasami wdzięczność pozostaje na lata, nigdy nie zapominamy tej chwili, w której ktoś pomógł nam bezinteresownie, wtedy kiedy tego potrzebowaliśmy. 

Jest to także dobry okres, żeby zakopać topór wojenny, odbudować relację. Pokazać się z innej strony. To bardzo zaawansowany mechanizm, który pociąga za sobą wiele zjawisk psychologicznych i pozwala na zmianę postaw. Huśtawka emocjonalna, dysonans poznawczy czy heurystyka dostępności. Przez wiele lat budowaliśmy swój wizerunek. Ten okres można wykorzystać, aby naprawić wiele rzeczy lub zbudować coś pięknego. 

Kwarantanna ma także wiele konsekwencji, w jakiś stopniu odebrano nam wolność, pojawiły się różne zakazy i restrykcje. To co niedostępne jest bardziej atrakcyjne. Można tutaj wykorzystać technikę niedostępności. Jasno wyznaczać granice, mówić wprost o swoich potrzebach i także wymagać od drugiej osoby. Może to jest dobry okres, aby docenić to co się ma. Badania psychologiczne, szkolenia sprzedażowe dokładnie pokazują, że lubimy osoby podobne do nas. Sympatia i lubienie to podstawa do nawiązania długo terminowych relacji. 

Dajmy się polubić, dajmy komuś uwagę i atencje. Szczególnie tym, którzy tego potrzebują. Podstawa to komunikacja. Pokażmy komuś, że naprawdę się nim interesujemy. Niech pokaże to także mowa ciała i komunikat kierowany do bliskiej osoby. Szybko można wyczuć, że ktoś rozmawia z nami, bo musi lub chce zachować pozory. Wykorzystujemy w rozmowie pytania otwarte oraz metodę lejka, od ogółu do szczegółu. 

„Jak się czujesz?” Nie jest dobrym pytaniem, lepiej zapytać: „Opowiedz mi o swoich emocjach?”Jeżeli ktoś powie, że się stresuje, odczuwa smutek idziemy tym tropem i parafrazujemy. „Rozumiem, że się stresujesz, też czuję to samo, powiedz mi jak stres objawią się u Ciebie.”. Nie zmieniajmy szybko tematu tylko wejdźmy w głębszą rozmowę.  Czasami tylko to wystarczy. Pogadać z kimś jego językiem. Zrozumieć. 

O sile grupy już wspomniałem, jest to bardzo silne oddziaływanie kilku osób na jednostkę. Wchodzisz na Facebooka, czytasz posty i widzisz, że każdy narzeka, sytuacja jest podbramkowa, firmy się zamykają, nie ma wsparcia. Zostaw to. Nie czytaj, nie nakręcaj siebie i swoich bliskich. Przeanalizuj swoją sytuacją znajdź rozwiązania, zaangażuj bliskich do działania. 

Wystarczy tylko prosta analiza SWOT

mocne, słabe strony 

szanse 

zagrożenia 

Nie czytaj i nie poddawaj się tej propagandzie strachu i zbiorowego obłędu. Uwierz mi, da Ci to siłę do działania, a nie popadania w coraz gorszy nastrój. Reguła konsekwencji i zaangażowania. Opracuj plan działania dla siebie i swoich bliskich. Zróbcie burzę mózgów. Niech każdy się wypowie i zgodzi się na ustalone zasady. To was zbliży i pozwoli przetrwać. 

Michał Kaps
Michał Kaps

Handlowiec, manager i przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem zdobytym na wszystkich szczeblach kariery. Właściciel firmy Stencil Printer Ink

2 komentarze

Zbyszek z Bogdańca
Zbyszek z Bogdańca
14 kwietnia 2020, 16:43
a jajka ktoś święcił ?
ODPOWIEDZ
Luzak
Luzak
14 kwietnia 2020, 18:10
Korespondencyjnie :D

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ