GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
bezpieczeństwo

Szpiegowska wojna Ukrainy z Rosją

20 kwietnia 2020, 23:45 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: SSU.GOV.UA

Ukraiński kontrwywiad zatrzymał pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji generała SBU. Ujawniono sporo informacji na temat jego działalności, m.in. osobę oficera FSB, który go zwerbował. Nie brakuje też zdjęć i filmów potwierdzających zarzuty wobec generała-zdrajcy. To duża porażka FSB – biorąc pod uwagę rangę schwytanego szpiega. Rosjanie próbują przykryć klęskę i już następnego dnia FSB ogłosiła, że rozbiła siatkę dywersyjno-terrorystyczną na Krymie. Rosjanie podają jednak tylko ogólnikowe informacje i ich narracja może budzić poważne wątpliwości, czy faktycznie zdemaskowano szpiegów ukraińskiego wywiadu.

Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymał generała SBU Wałerija Szajtanowa. Jest on podejrzany o zdradę stanu, ataki terrorystyczne i współpracę z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB). Do zatrzymania doszło 14 kwietnia. Szajtanow miał m.in. planować zabójstwo pochodzącego z Czeczenii ochotnika walczącego z Rosjanami w Donbasie, Adama Osmajewa. SBU zebrała dużą ilość dowodów, w tym nagrania wideo i audio potwierdzające współpracę generała z rosyjską FSB. Ukraiński kontrwywiad twierdzi, że za organizację zamachów na terytorium Ukrainy Szajtanowowi Rosjanie obiecali 200 000 dolarów i rosyjski paszport. Szajtanow miał być zwerbowany przez Rosjan w 2014 roku. Ukraińcy ujawnili dane i wizerunek pułkownika Igora Jegorowa z kontrwywiadu FSB, który miał zwerbować Szajtanowa. SBU twierdzi, że generał zbierał i przekazywał FSB informacje dotyczące walk w Donbasie, w tym działań operacyjnych agentów SBU w tym rejonie, czy międzynarodowej współpracy ukraińskich służb bezpieczeństwa. Medialnie największe znaczenie ma zarzut, że Szajtanow planował zamachy na Osmajewa. Ten Czeczen od lat jest ścigany przez Rosję za rzekome planowanie zamachu na Putina w 2012 roku. Osmajew miał też – zdaniem Moskwy – planować zamachy na Ramzana Kadyrowa. W 2017 roku doszło do pierwszej próby zabójstwa Osmajewa, dowódcy oddziału czeczeńskich ochotników walczących w latach 2014-2015 z Rosjanami w Donbasie. Zamach się nie udał – żona Osmajewa, Amina Okujewa, postrzeliła napastnika, który podawał się za dziennikarza francuskiego „Le Monde”.

Kilka miesięcy później doszło do kolejnego zamachu. Tym razem Osmajew został ranny, natomiast jego żona zginęła. Na schwytanie wysoko postawionego w ukraińskich strukturach bezpieczeństwa swojego agenta FSB odpowiedziała już następnego dnia. Ogłosiła, że zdemaskowała działającą na zlecenie ukraińskiego wywiadu grupę „sabotażystów i terrorystów” na okupowanym Krymie. Wśród szpiegów miała być kobieta, oficer rosyjskiej armii. Miała ona – wg FSB – przekazywać tajemnice państwowe ukraińskiemu wywiadowi wojskowemu w latach 2017-2018. Drugą zatrzymaną osoba ma być Ukrainiec. Obojgu postawiono zarzuty zdrady i szpiegostwa. FSB twierdzi, że operacją kierował płk Oleg Achmedow, dowódca ukraińskiego wywiadu wojskowego w Chersoniu. Poza tym jednak Rosjanie nie podają inny.ch informacji, a wątpliwości budzić może choćby oświadczenie, że rosyjska oficer, która miała szpiegować dla Ukraińców, znajduje się jedynie w areszcie domowym, bo samotnie wychowuje dziecko.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute. W Programie Russia Monitor [ link ]

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ