GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Spadek wskaźnika ROE a poprawa kondycji przedsiębiorstwa

20 kwietnia 2020, 23:50 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
 Spadek wskaźnika ROE a poprawa kondycji przedsiębiorstwa

Wskaźnik ROE (ang. Return on Equity) jest jednym z popularniejszych wskaźników wykorzystywanych w analizie finansowej. Liczony poprzez podzielenie zysku netto przez kapitał własny, w zamyśle ma pokazywać rentowność kapitału własnego.

Standardowo przyjmuje się, że im większa wartość ROE, tym lepiej. W niektórych sytuacjach warto jednak z taką interpretacją uważać. Poniżej zamieszczony został zrzut ekranu z serwisu biznesradar.pl, przedstawiający sytuację w spółce Orzeł S.A. Automatyczne komentarze od razu zwracają uwagę na tendencję negatywną: spadek ROE o ponad 230% rok do roku.

Przyglądając się danym kwartalnym, poziom wskaźnika może faktycznie niepokoić. Jeszcze w czwartym kwartale 2017 roku ROE miał wartość 22,7%, rok później już -21,46% a na koniec okresu analiz, w analogicznym kwartale roku 2019 - 71,4%.

Inwestorzy wydają się jednak nie przejmować spadkiem watości wskaźnika, co pokazuje wykres z serwisu stooq.pl zamieszczony poniżej. Czy słusznie?

Przedstawione wcześniej dane z sewisu biznesradar.pl uwzględniają również wskaźnik ROA (ang. Return on Assets), czyli stopę zwrotu z aktywów. Jego wartość wyznacza się najczęściej poprzez podzielenie zysku netto przez aktywa razem. W zdecydowanej większości przypadków wskaźnik ROE jest wyższy od wskaźnika ROA. W analizowanej spółce mamy jednak do czynienia z sytuacją, w której to ROA jest wyższe, a dodatkowo spadkowi rentowności kapitału własnego towarzyszy wzrost rentowności aktywów.

Przyjrzyjmy się zatem danym źródłowym Spółki, na podstawie których wyznaczono wskaźnik ROE:

Wstawienie danych do Excela pozwala stwierdzić, że wskaźnik ROE w serwisie biznesradar.p liczony jest jako suma czterech kwartałów pozycji zysk netto podzielona przez kapitał własny z ostatniego uwzględnianego okresu. Tym samym np. pozytywna wartość 18,39% z pierwszego kwartału 2018 to wynik działania:

Teraz już widać, że zamieszanie ze wskaźnikiem ROE spółki Orzeł wywołane zostało przez nieumiejętne uwzględnianie wartości ujemnych. Od drugiego kwartału 2018 roku niewątpliwie trudna sytuacja Spółki zaczęła się poprawiać, przedsiębiorstwo w końcu wypracowało zysk netto. Niestety, straty z lat ubiegłych sprawiają, że kapitał własny w bilansie cały czas jest ujemny. Minus z minusem dał plus i automatyczny komentarz wysłał błędny sygnał.

Przykład pokazuje, że pisząc modele przy obliczeniach wskaźnika ROE warto w formułach uwzględnić odpowiednie korekty. Rozwiązania przyjmowane w tym przypadku są różne, np:

brak obliczeń wskaźnika, jeśli wynik finansowy netto nie jest zyskiem, ale stratą, np. tak, jak robi to KPMG:

brak obliczeń wskaźnika, jeśli kapitał własny jest na minusie.

Osobiście skłaniam się do tego drugiego rozwiązania. Jeśli kapitał własny jest ujemny, to w rzeczywistości już go nie ma, a zatem nie da się liczyć rentowności. Jednocześnie w przypadku, gdy kapitał własny jest dodatni, ale wynik finansowy ujemny, warto sprawdzać, czy następuje poprawa sytuacji.

Opisany w artykule problem to w zasadzie prosty błąd, ale często można się z nim zetknąć przy okazji sprawdzania formuł obliczeniowych wskaźnika ROE wykorzystywanych przez różnych analityków.

Autor: dr Bartłomiej Cegłowski, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Z OSTATNIEJ CHWILI

Jeszcze 'fact checking' czy już cenzura?
31 maja 2020, 23:45 0 komentarzy
Nocne wyprawy imprezowe w nowych realiach
30 maja 2020, 23:50 0 komentarzy
Wakacje 2020: gdzie będzie można pojechać?
30 maja 2020, 23:47 1 komentarz
pokaz więcej

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

2 komentarze

Ekonomista
Ekonomista
21 kwietnia 2020, 11:04
Fajny case, można spodziewać się więcej takich tekstów? m.in. od Pana Doktora?
ODPOWIEDZ
Olo
Olo
21 kwietnia 2020, 09:07
Cytując klasyka - to są właśnie te detale!
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ